Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Młyńska w Słupsku na sprzedaż za 16 mln złotych netto

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W ofercie słupskiego Biura Nieruchomości Fager są blisko dwa hektary Wyspy Młyńskiej wraz z siedmioma budynkami, których łączna powierzchnia wynosi blisko 13 tys. Mkw.
W ofercie słupskiego Biura Nieruchomości Fager są blisko dwa hektary Wyspy Młyńskiej wraz z siedmioma budynkami, których łączna powierzchnia wynosi blisko 13 tys. Mkw. Fot. Łukasz Capar
Za 16 mln zł netto można kupić słupską Wyspę Młyńską. Oczywiście nie całą, ale znaczną jej część – między innymi budynek, w którym znajdowała się restauracja Młyn Słupski, elektrownię wodną, budynek mieszkalny. Część obiektów jest zabytkowa. Czy znajdzie się chętny? Czas pokaże.

Wyspa Młyńska to osobliwe miejsce na mapie Słupska. Znajduje się w centrum Słupska, ale jednak na uboczu ruchliwych, śródmiejskich ulic i nadrzecznych tras spacerowych. Położona jest pomiędzy głównym nurtem Słupi a Kanałem Młyńskim oraz rozwidleniem tych wód nieopodal ulicy Nad Śluzami.

W ofercie słupskiego Biura Nieruchomości Fager są blisko dwa hektary Wyspy Młyńskiej wraz z siedmioma budynkami, których łączna powierzchnia wynosi blisko 13 tys. Mkw.

- To niecodzienna oferta, bo znaczny fragment naszego miasta. Na powierzchni niemal dwóch hektarów znajduje się kompleks siedmiu budynków – to między innymi Młyn Słupski, czyli największa restauracja w naszym regionie, która pomieści 500 osób, to także. Poza tym są to budynki biurowe, usługowe, kotłownia, spichlerz oraz budynki mieszkalne. Plusem tej nieruchomości jest własna elektrownia, która obsługuje wszystkie budynki – mówi Michał Pluta, właściciel Biura Nieruchomości Fager w Słupsku. – Budynek mieszkalny posiada 32 mieszkania w stanie developerskim o łącznej powierzchni przeszło 2500m oraz 530m2pod lokale użytkowe. Do budynku załączony jest gotowy projekt budowlany, zawierający wszystkie pozwolenia. Na terenie nieruchomości znajduje się własna elektrownia wodna z zainstalowaną mocą optymalną 160kW, która obsługuje wszystkie budynki oraz własna kotłownia. Dokładnie 12 885 metrów kwadratowych to łączna powierzchnia wszystkich budynków na tej wyspie.

Obiekty sprzedawane są jako całość. Nie ma możliwości zakupu jednego lub kilku obiektów. Czy jest zainteresowanie?

- Oferta dopiero się ukazała. Czy uda się sprzedać? Oczywiście. Na rynku nieruchomości różne rzeczy się dzieją. Jednak decyzji o zakupie nieruchomości za blisko 20 mln zł nie podejmuje się z dnia na dzień. Nabywca zapewne będzie chciał zapoznać się z dokumentami i wysłać swojego rzeczoznawcę. To jest kilka obiektów z różną funkcją – przemysłowe, mieszkalne, usługowe. Uwzględnić należy prawo wodne, bo wyspa jest otoczona rzeką, część budynków jest zabytkowa, czyli wszelkie zmiany trzeba będzie uzgadniać z konserwatorem. Wierzę jednak, że kupiec się znajdzie – uważa Michał Pluta.

Działka położna jest na terenie, dla którego obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego "Park Kultury" uchwalony Uchwałą nr XI/127/11 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 29.06.2011 r.

- Część obszaru to tereny usług. Możliwe jest jego zagospodarowanie funkcjami usługowymi nieuciążliwymi z dopuszczeniem mieszkalnictwa wielorodzinnego jako funkcji uzupełniającej podstawową. Pokrycie terenu zabudową zostało tu ustalone na maks. 60 % terenu objętego inwestycją, zaś maksymalna wysokość budynków to 4 kondygnacje nadziemne – tłumaczy Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy UM w Słupsku.

Szklane domy
W 2008 roku w Słupsku pojawili się przedstawiciele firmy Sencoinwest, którzy za niemal 100 milionów euro chcieli wybudować w Słupsku centrum biznesu – tzw. City Towers, gdzie miały się znaleźć m.in. hotel, pływalnia i dwa ponad 20-piętrowe nowoczesne biurowce jak w Dubaju. Na dachu planowano zrobić taras widokowy dostępny dla wszystkich, w środku poza firmami, miały być komfortowe apartamenty, restauracje i lokale rozrywkowe. Inwestor zapewniał, że był w trakcie finalizowania transakcji zakupu gruntu Wyspy Młyńskiej od prywatnego właściciela. Chciał też kupić od miasta pozostałą jej część, około 1,5 ha. Niestety, do transakcji nigdy nie doszło, a szklane domy pozostały tylko na wizualizacjach.

Trochę historii
Nazwa wyspy ma związek z lokalizacją na niej młynów i spichrzów. Najstarszy XVIII-wieczny młyn zamkowy, czynny jeszcze przez kilka powojennych dziesięcioleci, przekształcono w dział etnograficzny Muzeum Pomorza Środkowego. Dwa większe młyny, zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku. Do ich napędu wykorzystywano rzekę Słupię, budując w tym celu odnogę, długą na kilometr, zwaną Kanałem Młyńskim. Pierwszy z tych młynów, zbudowany w 1869 roku, należał do G.F. Hinze, który władał także okolicznym tartakiem. Jego majątek odkupiła spółka Kauffmann – Sommerfeldt, która zbudowała i uruchomiła 1875 roku na Wyspie Młyńskiej m.in. nowy młyn wodny. Taka sama data budowy widnieje na ścianie szczytowej pobliskiego spichrza zbożowego.

Historia Wyspy Młyńskiej

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza