Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe kary dla niesfornych kierowców

Aleksandra Chacińska
Marek Komodołowicz:  wyższe kary za złamanie  przepisów przewidziano dla recydywistów.
Marek Komodołowicz: wyższe kary za złamanie przepisów przewidziano dla recydywistów. Krzysztof Piotrkowski
Z Markiem Komodołowiczem, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego w Słupsku, o zmianach w przepisach.

Od poniedziałku (18 maja) weszły zaostrzone przepisy dotyczące ruchu drogowego. O jakich zmianach musimy pamiętać?
Wszyscy kierowcy z tak zwaną ciężką nogą od poniedziałku właściwie już od północy za przekroczenie prędkości dozwolonej o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym mogą stracić prawo jazdy na trzy miesiące.

Jak wygląda procedura postępowania funkcjonariusza, gdy zatrzyma kierowcę, który na powyższych warunkach przekroczy prędkość?
Kierowca, któremu zostanie odebrane na okres trzech miesięcy prawo jazdy, otrzyma zaświadczenie, by mógł w tym czasie w odpowiednie miejsce odstawić pojazd. Zakaz prowadzenia będzie tym samym naliczany od dnia kolejnego. Jeżeli w tym czasie, kiedy zostaną kierowcy odebrane uprawienia, nie zaprzestanie on prowadzenia pojazdu i ponownie w wyniku kontroli zostanie zatrzymany - decyzją starosty zostanie skierowany do powtórnego przeegzaminowania. Dopiero w wyniku powtórnego podejścia do egzaminu sprawdzającego umiejętności kierowcy będzie mógł ponownie, zgodnie z uprawnieniami, prowadzić pojazd.

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy.
Kierowcy, który w wydychanym powietrzu przekroczy 0,25 promila w minimalnym wymiarze, zostaną odebrane uprawnienia na minimum trzy lata. Przed zmianami okres minimalny trwał rok. Zmiana jest więc dotkliwa. Dodatkowo przewidziano dotkliwe kary finansowe - od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Na niższy wymiar kary mogą liczyć ci, którzy przestępstwo popełnili po raz pierwszy. Wyższe kary przewidziano dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy, nie przewiduje się niższej kary pieniężnej niż dziesięć tysięcy złotych. Kary zostaną przekazane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Przewiduje się inne sankcje dla nietrzeźwych kierowców?
Od 18 maja kierowca zatrzymany pod wpływem alkoholu, jeśli w pojeździe nie będzie osoby z uprawnieniami, która przejmie pojazd, nie ma prawa skontaktować się z osobą postronną. Pojazd w trybie natychmiastowym zostanie przewieziony na parking strzeżony. Takie same czynności przewiduje się dla tych, którzy prowadzą pojazd bez uprawnień.

Rozmawiała Aleksandra Chacińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza