Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrosła liczba mandatów wystawianych przez słupską straż miejską. Większość zgłoszeń pochodzi od mieszkańców

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W zeszłym roku strażnicy miejscy w Słupsku wystawili ponad dwa tysiące mandatów. To trzy razy więcej niż jeszcze w 2020 r. - wtedy jednak była pandemia. Od tamtej pory, liczba kar nakładanych przez straż miejską systematycznie rośnie.

2185 – to liczba mandatów, które w zeszłym roku wystawiła słupska straż miejska. Opiewały one na kwotę 231 tys. złotych. Nieznacznie mniej, bo 2160 kar pieniężnych nałożono w 2021 roku.

- Dla porównania, w roku 2020, wystawiono 775 mandatów, co wiązało się z panującą sytuacją pandemiczną – informuje Paweł Dyjas, komendant słupskiej straży miejskiej. - Mandaty nałożone w ubiegłym roku dotyczyły głównie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – było takich 1877.

Warto zaznaczyć, że większość interwencji straży miejskiej była w zeszłym roku podejmowana w wyniku zgłoszeń otrzymanych od mieszkańców miasta. W 2022 r., strażnicy miejscy reagowali 5042 razy, a 4053 z tych interwencji to właśnie sygnały od słupszczan, którzy aktywnie zawiadamiali służby o aktach wandalizmu, zakłócaniu porządku czy nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach.

Będzie coraz bezpieczniej?

Choć kierowców od brawurowej jazdy może odstraszać nowy taryfikator mandatów, który wszedł w życie 17 września, tak kwoty grzywien nakładanych przez straż miejską nie zanotowały dużych wzrostów.

- Jeżeli chodzi o wykroczenia, za które może ukarać straż miejska, kwoty mandatów nie zmieniły się w drastycznym stopniu, z wyjątkiem pojedynczych wykroczeń (np. za posługiwanie się kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną i jednoczesne parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych mandat wynosi 1200 zł) – wyjaśnia Dyjas.

Nie zmienia to jednak faktu, że zgłoszeń dotyczących zagrożeń w ruchu drogowym zarejestrowano w 2022 r. prawie o tysiąc mniej (dokładnie 2388) niż jeszcze w 2021 r. (wtedy było ich 3382).

- W kategorii innych zgłoszeń nie zaobserwowano jakiejś znaczącej różnicy – dodaje Dyjas.

Nad bezpieczeństwem wszystkich mieszkańców miasta ma przede wszystkim czuwać nowe centrum monitoringu straży miejskiej, które zaczęło działać w nowej siedzibie jednostki przy ul. Grottgera. Nowe kamery objęły zasięgiem m.in. Bulwary nad Słupią, a przesyłany światłowodem do centrum monitoringu obraz jest wysokiej jakości, co pozwala na szybkie rozpoznawanie twarzy czy tablic rejestracyjnych pojazdów.

- Już mamy pierwsze efekty w tym roku. Trzy interwencje po tym, gdy strażnik oglądający obraz w nowym centrum zauważył wykroczenia na ulicach miasta - mówił komendant straży miejskiej podczas styczniowej wizyty „Głosu” w nowym centrum monitoringu. - Obecnie obraz jest monitorowany na monitorach przez naszych pracowników od poniedziałku do piątku, od godz. 6.30 do godziny 22. Ale pracujemy nad tym, by człowiek czuwał nad monitoringiem siedem dni w tygodniu, przez cały czas. I to się w tym roku uda.

W 2022 roku oglądanie monitoringu przez strażnika (tylko w dni robocze) skutkowało ponad 100 interwencjami, gdy popełniano przestępstwo lub wykroczenie i zostało to w czasie rzeczywistym zauważone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza