Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Witkacym nam po drodze - mówią organizatorzy konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Okładka pokonkursowej książki, autor - Katarzyna Tomasiak
Okładka pokonkursowej książki, autor - Katarzyna Tomasiak Organizatorzy
W ten piątek, 11 czerwca, do Białego Spichlerza w Słupsku przyjadą uzdolnieni literacko uczniowie z całej Polski. Odbiorą nagrody na uroczystej gali kończącej II Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży – „Witkacy. Napisane Dzisiaj”. Wcześniej spotkają się w ratuszu z prezydent Słupska Krystyną Danilecką-Wojewódzką.

Losy tej gali wisiały na włosku z powodu pandemii. Okazało się jednak, że można zaprosić laureatów z całej Polski na uroczystość do Białego Spichlerza z zastosowaniem wszelkich wymogów sanitarnych.

- Niezmiernie się cieszę z tego powodu. Rok temu nie mogliśmy tak zakończyć pierwszej edycji konkursu, wystarczyć musiał film wideo z wypowiedziami organizatorów i uczestników. Jednak spotkanie na żywo z tak zdolną młodzieżą to fascynująca przygoda, bez porównania z kontaktem wirtualnym. Nie wydaliśmy także wtedy pokonkursowej książeczki, dlatego w tegorocznej publikacji zawarliśmy nagrodzone prace zarówno z pierwszej, jak i drugiej edycji - mówi Jolanta Wiśniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku, jednego z organizatorów konkursu

Na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 150 prac: opowiadań, wierszy, komiksów, dramatów i esejów odnoszących się do twórczości literackiej, filozoficznej i malarskiej Witkacego. Utwory laureatów zostały opublikowane w pokonkursowej książce, wybrane prace ukażą się także w ogólnopolskim półroczniku „Witkacy” i na Facebooku. Laureaci Konkursu otrzymali także Złote Zaproszenie do Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza „Witkacy pod strzechy” – bez eliminacji, jakim podlegają pozostali uczestnicy.

- Radość, którą daje mi ten konkurs – to bogactwo spotkania z fantastyczną młodzieżą, pełną twórczych pasji, o przebogatej wyobraźni i wielkiej odwadze do podjęcia dyskusji z niezwykle wymagającym mistrzem. To także satysfakcjonująca praca z nieprzeciętnymi ludźmi - jurorami, którzy czerpią uciechę z odkrywania tej młodzieży talentu i - co bardzo ważne- z nauczycielami, którzy chcą i potrafią pochylić się nad uczniem i być przewodnikiem w rozwijaniu jego uzdolnień. Kiedyś pisarka i jurorka Jolanta Nitkowska-Węglarz, w dyskusji nad utworami z naszego poprzedniego konkursu im. Wandy Chotomskiej, wypowiedziała takie zdanie: "Wszelkie uczniowskie talenty rodzą się zazwyczaj tam, gdzie dobry nauczyciel potrafi się nad dzieckiem pochylić". Nic dodać, nic ująć - podsumowuje konkurs Maria Pietryka-Małkiewicz, koordynatorka konkursu, czuwająca nad pracami jury. - Nadesłane prace przeszły moje i nasze - organizatorów i wszystkich jurorów - śmiałe oczekiwania, bo inicjując ten witkacowski konkurs, liczyliśmy oczywiście na zainteresowanie utalentowanej literacko młodzieży i ich nauczycieli intrygującym mistrzem, chociaż była to ryzykowna decyzja. Dzięki niej od ubiegłego roku mamy prawdziwie Witkacowskie święto, zagłębieni po uszy w przysłanej z całej Polski i Rudomina na Litwie literaturze, inspirowanej twórczością St. I. Witkiewicza. Urzekło mnie wiele perełek literackich, zaskakujących niezwykłą dojrzałością i mistrzostwem artystycznej wypowiedzi. Kilka utworów dramatycznych już widzę na scenie. Może kiedyś, może już niedługo nasi laureaci zaszczycą nas zaproszeniem do teatru, w którym aktorzy będą szczęśliwi, mogąc zagrać w ich sztuce, a my będziemy pękać z dumy…

- Prace inspirowane twórczością i życiem Witkacego nie muszą opowiadać o Witkacym. Mogą być skonstruowane zgodnie z zasadami Czystej Formy lub być twórczym rozwinięciem wątków podejmowanych w dramatach, wierszach, rysunkach, czy nawet w inskrypcjach z tła portretów. Laureatom i wszystkim uczestnikom przyszłych edycji Konkursu życzę, by w dziełach naszego Patrona znajdowali wciąż nowe – niekoniecznie odpowiedzi, a pytania; najbardziej intrygujące, pasjonujące, inspirujące i irytujące pytania o świat. Dorobek Witkacego jest bowiem Kosmosem, którego badania zajmą jeszcze niejedno pokolenie, a przez ukryte w jego utworach szczeliny można zajrzeć do wszystkich nauk, religii i sztuk - dodaje witkacolog dr Przemysław Pawlak, jeden z jurorów konkursu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza