Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stasiu Witkacy zaprasza słupszczan na swoje urodziny. Zapowiadają się hucznie

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Zdjęcie archiwalne, urodziny Stasia w 2020 roku
Zdjęcie archiwalne, urodziny Stasia w 2020 roku OT Rondo/ Facebook
W piątek i sobotę, 23 i 24 lutego, Słupski Ośrodek Kultury zaprasza z licznymi partnerami na „139. urodziny Stasia”. Program obejmuje wykłady, warsztaty, rozmowy i koncert. Witkacy świętować będzie w różnych miejscach kultury.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, syn wybitnego malarza Stanisława i nauczycielki muzyki Marii z Pietrzkiewiczów, urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie. W wyniku pomyłki w metryce, w dacie urodzenia miał wpisany marzec zamiast lutego, ale nigdy nie prostował tego błędu.

_- My jednak upieramy się przy prawdziwej dacie urodzin i to właśnie 24 lutego świętować będziemy "139. urodziny Stasia" _– informują organizatorzy.

W tegorocznym programie urodzin czeka na uczestników cała masa atrakcji przygotowanych przez Słupski Ośrodek Kultury, Liceum Plastyczne im. S.I. Witkiewicza, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Kluboksięgarnię Cepelin, wspartych przez Stowarzyszenie DOM na Rozstaju Kultur i Religii oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Szczegółowy program

23 lutego

  • godz. 10:30, LSP im. S.I. Witkiewicza, ul. Koszalińska 9, „Kobiety Witkacego” - wykład dr. Huberta Bilewicza;
  • godz. 12:00, Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12, prezentacja nowych nabytków do kolekcji Witkacego;
  • godz. 18-6, "Noc z Witkacym" nocny maraton witkacowski dla uczniów LSP, Pracownia Malarstwa - Firma portretowa; Pracownia Rzeźby - plakiety inspirowane pracami Witkacego; Pracownia Modelowania - ewolucja formy / przełamanie konwencji; Pracownia Projektowania Przestrzeni - przestrzenie inspirowane dziełami Witkacego / surrealizm w architekturze wnętrz; Pracownia Fotografii - sobowtór- twór / życie to jest teatr.

24 lutego 204

  • godz. 10:00, Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12, „Tymbciowi nadałem Wielką Wstęgę Czystej Formy (z listu Witkacego do żony). Edmund Strążyski i Witkacy – niebanalni przyjaciele". Wykład Anny Baruk-Bejdy z Pracowni d.s. Kolekcji Witkacego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku;
  • godz. 17:00, Kluboksięgarnia Cepelin, Stary Rynek 7 - „Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny” - rozmowę z Małgorzatą Czyńską poprowadzi dr Hubert Bilewicz.
  • godz. 18:30, OT Rondo, ul. M. Niedziałkowskiego 5a - uroczyste odsłonięcie rzeźb inspirowanych twórczością Witkacego, przeniesionych z dawnego Żydowskiego Domu Przedpogrzebowego w Słupsku. Rzeźby powstały dzięki inicjatywie Piotra Kuby Nowotnego ze Stowarzyszenia DOM na Rozstaju Kultur i Religii, który w 2015 roku zorganizował plener rzeźbiarski z udziałem uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem pod czujnym okiem Andrzeja Mrowcy. Inspirowane twórczością Witkacego ponaddwumetrowe drewniane rzeźby ozdobiły dawny Żydowski Dom Przedpogrzebowy przy ul. Rabina Maxa Josepha. Po dziewięciu latach ich nowym domem będzie dziedziniec Ośrodka Teatralnego Rondo.
  • godz. 19:00, OT Rondo - koncert AcCello Duo - Piotr Gach i Konrad Merta. AcCello Duo to duet instrumentalny powstały w 2011 roku. Tworzą go akordeonista Konrad Merta i wiolonczelista Piotr Gach, którzy z sukcesami realizują w nim różnorodne pomysły artystyczne, począwszy od porywających wykonań muzyki etnicznej i rozrywkowej, poprzez poruszające autorskie kompozycje, aż po wzniosłe projekty muzyczne oparte na ponadczasowej klasyce. Bilety w kasie Ronda oraz na portalu ekobilet.
  • godz. 20:00, OT Rondo - Kronplajty damasceńskie i szansa na przywrócenie poczucia sensu istnienia. Poczęstunek w kawiarence i monolog Karoliny Kozłowskiej z Poczekalni Snów prowadzonych przez reżysera Wiesława Dawidczyka.

W ramach urodzin Stasia odbędą się też zamknięte warsztaty z konserwacji i impregnacji rzeźb drewnianych dla uczniów Licem Plastycznego im. S. I. Witkiewicza w Słupsku, przeprowadzone w dniach 22-23 lutego przez Andrzeja Mrowcę z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza