Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki z muzeum będzie można zobaczyć w 3D

Daniel Klusek
Sławomir Żabicki z Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej robi trójwymiarowe fotografie obiektom wystawowym Muzeum Pomorza Środkowego. Po obróbce będzie je można zobaczyć w internecie.
Sławomir Żabicki z Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej robi trójwymiarowe fotografie obiektom wystawowym Muzeum Pomorza Środkowego. Po obróbce będzie je można zobaczyć w internecie. Marcin Kamiński
Setki obiektów słupskiego muzeum zobaczymy w internecie.

Jedno z pomieszczeń słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego od kilku tygodni bardziej przypomina studio fotograficzne niż salę wystawową. To teraz pracownia Sławomira Żabickiego, pracownika Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Fotografuje on setki obiektów, które na co dzień można zobaczyć na muzealnych wystawach, ale również takie, które czekają w magazynach.
Tak właśnie powstaje projekt "Wirtualizacja kulturowego dziedzictwa Pomorza 3D" realizowanego w ramach programu "Kultura+" przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wspólny pomysł Miejskiej Biblioteki Publicznej, do której należy BBC, i słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego.

- Dotychczas mogliśmy dygitalizować jedynie płaskie analogi, czyli na przykład dokumenty i fotografie. Mamy jednak możliwości techniczne, by dygitalizować również obiekty przestrzenne - mówi Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Dlatego współpracujemy z muzeum. Obie nasze instytucje mają fachowców z wiedzą. Łączymy siły, aby wspólnie stworzyć nową jakość. Wszystko po to, by Bałtycka Biblioteka Cyfrowa mogła skupiać obiekty dziedzictwa pomorskiego.

Za ministerialną dotację w kwocie 230 tysięcy złotych kupiono odpowiedni sprzęt, dzięki któremu możliwe jest wykonanie zdjęć w 3D. Zaplanowano dygitalizację 800 obiektów muzealnych, w tym 20 tak zwanych gigapanoram.

- Na początku sfotografowane zostały obiekty najmniejsze, potem średnie, zostały nam jeszcze te największe. Wybieraliśmy je pod kątem wartości historycznej i atrakcyjności dla widzów. Niektóre z nich pochodzą z XV-XVI wieku - mówi Anna Sujecka z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ. - Digitalizacji poddana już została bardzo bogata kolekcja naczyń cynowych. Sfotografowaliśmy już też rzeźby gotyckie. Był z nimi problem, bo są to obiekty wiszące, a do zdjęć musieliśmy je bardzo stabilnie ustawić na specjalnym obrotowym stole. Wybraliśmy też do zdjęć rzeźby i meble nowożytne, a także eksponaty etnograficzne z Młyna Zamkowego i muzeów w Swołowie i Klukach. Proces dygitalizacji jest powolny, bo dziennie udaje się sfotografować najwyżej 20 obiektów.

Pierwszy etap, czyli wykonanie zdjęć, zakończy się jeszcze w lutym. Potem wszystkie zdjęcia trzeba będzie obrobić. Na stronie internetowej Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej (www.bibliotekacyfrowa.eu) obiekty muzealne będzie można zobaczyć pod koniec marca.
- Z naszych zasobów cyfrowych korzysta już bardzo dużo młodych osób, które dzięki internetowi mogą zapoznać się z pomorskim dziedzictwem kulturowym. Przede wszystkim jednak są to informacje użyteczne dla naukowców. Korzystają z nich uczeni nie tylko z Polski, ale również niemal z całego świata - mówi Danuta Sroka.

Obie instytucje zapowiadają, że będą się starać o kolejne granty na dygitalizację najważniejszych zbiorów i obiektów pomorskiego dziedzictwa kulturowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza