MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia w bankowości internetowej

IRENA BOGUSZEWSKA
Marcin Cieślik, naczelnik Wydziału w Centrum Bankowości Elektronicznej PKO BP przestrzega, że w żadnym przypadku nie wolno udostępniać osobom trzecim numeru klienta, haseł, PIN itp.
Marcin Cieślik, naczelnik Wydziału w Centrum Bankowości Elektronicznej PKO BP przestrzega, że w żadnym przypadku nie wolno udostępniać osobom trzecim numeru klienta, haseł, PIN itp. Fot. PKO BP
Bankowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Są jednak zagrożenia wiążące się z usługami bankowymi przez internet.

Bankowość elektroniczna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Związane jest to z coraz niższymi cenami komputerów oraz popularyzacją Internetu. Szacuje się, że ponad połowa gospodarstw domowych posiada komputer, a więcej niż jedna trzecia dysponuje łączem internetowym. Obecnie z kont internetowych w całym kraju korzysta już 10 milionów osób.

Coraz większa konkurencja

Historia bankowości elektronicznej liczy już sobie 10 lat i w tym czasie oferta banków była nieustannie wzbogacana. Zwiększała się funkcjonalność rachunków internetowych, obniżały koszty poszczególnych usług i poprawiało bezpieczeństwo transakcji. Dzięki konkurencji między bankami, klienci osiągają coraz bardziej wymierne korzyści z bankowania, bo tak potocznie mówi się o e-bankowości.

Jedną z największych zalet bankowości elektronicznej są znacząco niższe opłaty w porównaniu do tradycyjnej bankowości. Dotyczy to zarówno kosztów prowadzenia rachunku, jak i przeprowadzanych operacji finansowych.

Łatwiejszy dostęp

Kolejnym istotnym udogodnieniem jest dostęp do konta przez 24 godziny na dobę, każdego dnia, z dowolnego miejsca na świecie. To duże ułatwienie dla klienta, który nie jest już ograniczony godzinami pracy banku. Oznacza to również możliwość stałej kontroli rachunku, sprawdzania stanu konta, w tym także kart kredytowych.

Bankowość elektroniczna umożliwia również zarządzanie oszczędnościami na rachunku. W prosty sposób można założyć lokatę, a nawet nabyć jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Obawy klientów

Korzystając z dobrodziejstw bankowości elektronicznej, trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Według badań, przeprowadzonych przez TNS OBOP, niemal 80% użytkowników obawia się o ochronę swoich pieniędzy na kontach. Obawiają się przede wszystkim włamań na konto, przejęcia loginu i hasła albo wirusów. Przed tymi zagrożeniami można się jednak skutecznie chronić stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zdaniem Związku Banków Polskich nasza bankowość elektroniczna należy do najbezpieczniejszych w Europie.

Z uwagi na to, że metody zabezpieczeń stosowane przez banki są coraz lepsze, ofiarami przestępczości internetowej najczęściej padają klienci, którzy nie są dość ostrożni przy korzystaniu z komputera i sądzą, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo bankowości internetowej leży jedynie po stronie banku.

Rady fachowca

Co więc robić? - Należy korzystać z legalnego oprogramowania i regularnie je aktualizować, dbać o bezpieczeństwo własnego komputera, stosując aktualizowany na bieżąco program antywirusowy - radzi Marcin Cieślik, naczelnik Wydziału w Centrum Bankowości Elektronicznej PKO BP. - Korzystając z usług bankowości elektronicznej najlepiej używać własnego komputera. Nie powinno się dokonywać operacji na własnym koncie z kawiarenki internetowej. W żadnym przypadku nie wolno udostępniać osobom trzecim numeru klienta, haseł, karty kodów jednorazowych itp., a także podawać tego typu danych na nieszyfrowanych stronach internetowych. Nie wolno odpowiadać na maile, których autorzy proszą o ujawnienie czy zweryfikowanie danych osobowych, informacji dotyczących numeru konta czy karty kredytowej. W przypadku otrzymania takiego maila należy od razu skontaktować się z bankiem. Bank nigdy nie wysyła maili z prośbą o podanie takich danych.

Ostrożności nie za wiele

Marcin Cieślik przestrzega, aby nie zapisywać haseł ani PIN, tylko je zapamiętać, a otrzymane na wydruku z banku zniszczyć. Trzeba regularnie sprawdzać wyciągi bankowe, dotyczące transakcji dokonywanych kartą. Upewnijmy się, czy połączenie jest szyfrowane (czy adres strony w oknie przeglądarki rozpoczyna się od https://, bo zwykłej zaczyna się od http://) oraz czy na pasku u dołu lub u góry ekranu pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Po kliknięciu na kłódkę można sprawdzić poprawność oraz aktualność certyfikatu. Zawsze upewniajmy się, że wprowadzony w okno przeglądarki adres internetowy banku jest poprawny. Nigdy nie należy odchodzić od komputera po zalogowaniu się do swojego rachunku bankowego. Zalecamy upewnić się, że operacja wylogowywania po zakończeniu działań na rachunku poprzez opcję "Wyloguj" została przeprowadzona poprawnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza