Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane cmentarze - nowa wystawa w muzeum w Swołowie [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Cmentarz w Kępnie (niem. Kempen)
Cmentarz w Kępnie (niem. Kempen) SPMTW "Słupia"
W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie czynna jest nowa wystawa Zapomniane cmentarze gminy Słupsk". W listopadzie będzie ją można obejrzeć także w Słupsku.

Wystawa "Zapomniane cmentarze gminy Słupsk" to element szerszego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Produktów Markowych Turystyki Wiejskiej „Słupia”. Projekt zdobył dofinansowanie w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa (edycja 2020), zarządzanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jak informują autorzy projektu, niepodważalny jest fakt, że przed 1945 rokiem większość mieszkańców Słupska i okolic była Niemcami i ewangelikami. Tę historyczną ciągłość, która sięgała jeszcze czasów średniowiecza, przerwały gwałtownie II wojna światowa i powojenne migracje. Miejsce ewakuowanych bądź wypędzonych Niemców zajęli osadnicy z różnych części Polski, w tym repatrianci z Kresów Wschodnich.

Po dawnych mieszkańcach opuszczanych miejscowości pozostały m.in. cmentarze. Jednak po 1945 r. w większości pozbawione zostały opieki. Przez lata niszczały, zarastały bądź były świadomie dewastowane, rozkradane, a nawet profanowane.

W niedzielę grupa społeczników zorganizowała akcję porządkowania dwóch starych cmentarzy ewangelickich w Krzyni w gminie Dębnica Kaszubska.W Krzyni są dwa stare cmentarze ewangelickie: północny i południowy. Północny położony jest przy drodze leśnej do Starnic. W miejscu pochówku zachowały się tylko dwie granitowe podstawy pod krzyże żelazne, jeden betonowy obrys mogiły i trzy fragmenty rozbitych nagrobków. Cmentarz południowy położony jest przy drodze biegnącej wzdłuż jeziora. Po minięciu budynku dawnej szkoły należy skręcić w prawo w pierwszą leśną drogę i przejść około 100 metrów. Miejsce pochówku ma kształt prostokąta. Jest otoczone usypanym wałem ziemnym z nasadzeniem świerkowym. Zachowało się kilka fragmentów kamiennych pomników, trzy betonowe ramy mogił oraz żelazny krzyż z pękniętą tabliczką inskrypcyjną. (źródło: www.cmentarze_slupsk.republika.pl)

Grupa społeczników porządkowała zapomniane cmentarze w Krzyn...

– Cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku. Każdy człowiek, niezależnie od narodowości, religii czy koloru skóry, ma prawo do godnego pochówku. Projekt „Zapomniane cmentarze gminy Słupsk” w gruncie rzeczy kryje w sobie to przesłanie i nadzieję, aby pamięć o dawnych mieszkańcach tej ziemi przetrwała na cmentarzach, które są wszak miejscami pamięci – mówi Andrzej Stachowiak, koordynator projektu.

Obecnie na terenie gminy Słupsk znajduje się ponad 40 zapomnianych cmentarzy. Na wielu z nich, aż do lat 80. XX w., pojawiały się pojedyncze groby powojennych osadników, część została w sposób trwały zaadaptowane na potrzeby pochówku miejscowych parafian. Jednak większość dawnych nekropolii przedstawia dziś smutny obraz. Stanowią wciąż element wstydliwego czy nawet niechcianego dziedzictwa.

Zasadniczym zadaniem projektu Stowarzyszenia "Słupia" było wykonanie dokumentacji wszystkich cmentarzy, na których pochowani zostali dawni mieszkańcy miejscowości położonych w granicach gminy Słupsk. Istotnym elementem projektu była rewaloryzacja przestrzeni cmentarza ewangelickiego w Swołowie, obejmująca wykonanie prac porządkowych, wydobycie spod powierzchni ziemi istniejących jeszcze nagrobków oraz zabezpieczenie ich przed dalszą degradacją.

Po raz drugi porządkowali stare cmentarze w Krzyni (zdjęcia)

Jednym z efektów tych prac jest wystawa plenerowa "Zapomniane cmentarze gminy Słupsk", która ma przybliżyć historię i współczesność każdej miejscowości, w której znajduje się choćby jeden stary cmentarz.

Do 3 listopada wystawę można obejrzeć w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w zagrodzie nr 15. W dniach 4 - 16 listopada wystawa będzie prezentowana w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Głobinie, a od 17 do 30 listopada w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Biały Spichlerz).

W dokumentowaniu zapomnianych nekropolii gminy Słupsk udział wzięli młodzi wolontariusze: Katarzyna Czepiel, Magdalena Kaczmarek, Magdalena Kozak, Mateusz Płatek i Wiktora Więckowski. Na kolejnych slajdach prezentujemy drobny wycinek tych prac.

Zobacz także: Gminne Święto Plonów w Swołowie 2019.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza