Żłobki, obligacje i inwestycje. Słupska rada obradowała zdalnie

olo
W rękawiczkach ochronnych, w bezpiecznej odległości od siebie i w mocno okrojonym składzie na sali obrad. Słupska rada miejska obradowała zdalnie. Przegłosowano obligacje, zwolnienia z opłat za żłobek i kąpielisko. Zapowiedziano też inwestycyjne cięcia z powodu pandemii.

W rękawiczkach ochronnych, w bezpiecznej odległości od siebie i w mocno okrojonym składzie na sali obrad. Słupska rada miejska obradowała zdalnie. Przegłosowano obligacje, zwolnienia z opłat za żłobki i uchwalono sezonowe kąpielisko. Zapowiedziano też inwestycyjne cięcia z powodu pandemii.

Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przewodnicząca Rady Miasta Beata Chrzanowska i radny Wojciech Gajewski w roli sekretarza to jedyni przedstawiciele władzy, którzy w środę zasiedli na sali obrad. Pozostali radni w sesji uczestniczyli i głosowali online.

Rada zgodziła się na emisję papierów wartościowych na łączną kwotę 48 milionów złotych.
- Obligacje zostały zaplanowane w tegorocznej uchwale budżetowej - tłumaczyła Anna Gajda-Szewczuk, skarbnik Słupska. - Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu, w związku z realizacją zadań majątkowych, oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Czytaj także

Za opowiedziało się 15 radnych tak z Platformy jaki klub prezydent miasta Słupska. Przeciw był tylko Tadeusz Bobrowski, a pozostali członkowie klubu PiS wstrzymali się od głosu. Wstrzymam się też Paweł Szewczyk (PO).

W środę zdecydowano też o wsparciu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku kwotą 50 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup separatora komórkowego na potrzeby Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku. To jedna czwarta potrzebnej na ten cel kwoty. Radni w tym przypadku byli jednogłośni.

Zdalnie dopięto też formalności związane z opłatami za nieczynne żłobki. Mowa o okresie od połowy marca do 10 kwietnia. Słupsk wzorem innych miast zadecydował, że opłaty za czas, w którym miejskie żłobki nie pracują w związku z pandemią koronawirusa, nie powinny być pobierane. W sumie chodzi o ponad 146 tys. zł, o które pomniejszone zostaną dochody urzędu.

Rada podjęła też decyzję dotyczącą kąpieliska miejskiego Parku Trendla. O niepodejmowanie uchwały w tej sprawie do miasta zwrócił się Rejonowy Zarząd Inwestycji z Gdyni. Wojskowi obawiają się, że kąpielisko w sąsiedztwie strzelnicy narzuca ostrzejsze normy hałasu, których nie są w stanie spełnić. Oznacza, to, że teraz będą musieli strzelać gdzie indziej.

Czytaj także

Władze Słupska zapewniły o kontynuacji dużych remontów i modernizacji. Chodzi m.in. o budowę ul. Legionów Polskich czy ul. Piłsudskiego. Zapewniono też o prowadzeniu prac projektowych do kilku innych przedsięwzięć. Jednocześnie padała deklaracja o możliwych rezygnacjach z wybranych zadań.

- Do 15 maja przekażę rekomendacje dotyczące zadań inwestycyjnych przesunięć lub rezygnacji - mówiła prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. - Mogłyby to dotyczyć zadań na kwotę 8 mln zł. To ostateczność. Nie podjęłam decyzji o odrzuceniu albo ograniczeniu, chcę to uczynić wspólnie z państwem. Jeżeli znajdziemy wspólne porozumienie, to będziemy ograniczać.

Ratusz przyznał, że po pięciu tygodniach epidemii wpływy do budżetu są niższe o 4 mln zł. Pierwszą możliwą ofiarą cięć może stać się budżet obywatelski, który dla niektórych radnych w warunkach kryzysu nie ma uzasadnienia. Nie można wykluczyć też innych redukcji.

Zobacz także: Zmiany dla kierowców od lipca 2020.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlaczego nasi dziennikarze są tak mało dociekliwi ?. Dowiedźćie się na co konkretnie pójdą 48 miliony. Ile na spłatę wcześniejszych obligacji ile na inwestycje i jakie i ile na deficyt. Ja oczywiście mogę zwrócić się bezpośrednio do urzędu miasta ale gazety są między innymi po to aby informowały ogół. A może się mylę ?.

E
Ekonomista
29 kwietnia, 17:19, piotr mieczyslaw:

pierwsza ofiara to budzet...obywatelski - i to powiadaja niektorzy radni wybrani przez obywateli !

wyborcy to wam zapamietaja

Proszę raczej zaproponować co ciąć, a nie czego nie ciąć, Kupił bym wiueś, tylko pieniądze gdzieś !

p
piotr mieczyslaw

pierwsza ofiara to budzet...obywatelski - i to powiadaja niektorzy radni wybrani przez obywateli !

wyborcy to wam zapamietaja

Dodaj ogłoszenie