Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Krystyna Krajewska, uczestniczka Powstania Warszawskiego

oprac. olo
Krzysztof Piotrkowski
Harcerka Szarych Szeregów i sanitariuszka Armii Krajowej. Pomagała w dostarczaniu broni oraz jedzenie do Getta. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, przetrwała obóz Ravensbruck, by po wojnie odnaleźć swoje miejsce w Słupsku. Krystyna “Kaśka” Krajewska zmarła w niedzielę. Miała 94 lata.

“Kaśka”, bo taki Krystyna Krajewska miała konspiracyjny pseudonim, urodziła się 3 lipca 1927 roku. Od 1940 roku była harcerką Szarych Szeregów, dwa lata później złożyła przysięgę i została sanitariuszką Armii Krajowej. Służyła w 1. Dywizjonie 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” w plutonie 1112. Uczestniczyła w licznych leśnych szkolenia i kursach oraz dokonywała tzw. małego sabotażu.

Zobacz wspomnienia z Powstania Warszawskiego pani Krystyny.

Na łamach "Głosu" wielokrotnie pisaliśmy, że pomagała w dostarczaniu broni i pożywienia dla Warszawskiego Getta, przekazywała informacje o folksdojczach oraz działała w kolejnych grupach dostarczających broń i dokumenty do Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego miała przydział na Tamkę, ale nie udało się jej dotrzeć do macierzystego oddziału. Trafiła do Komendy Głównej AK. Wykonywała wiele prac pomocniczych, czyściła amunicję, pomagała rannym.

W dziesiątym dniu Powstania podczas zwiadu, którego celem było ustalenie położenia niemieckiego pociągu pancernego, dostała się w okrążenie. Pozbywając się elementów powstańczego umundurowania, dołączyła do kolumny cywilów prowadzonych przez niemieckich i ukraińskich żołnierzy. Było to 10 sierpnia 1944 roku. Pięć dni później została osadzona w obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück, a następnie w KL Buchenwald skąd trafiła do fabryki amunicji w Altenburgu w Turyngii. W kwietniu 1945 roku Niemcy ewakuowali obóz. Po kilkudniowym marszu została wyzwolona przez wojska amerykańskie.

Po wojnie zamieszkała w Słupsku i z tym miastem związała całe swoje życie.

Krystyna Krajewska z domu Dymowska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Oświęcimskim.

Krystyna Halina Krajewska ma swój Powstańczy Biogram na stronie Muzeum pod nazwiskiem rodowym Dymowska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza