Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu remont na ul. Grodzkiej w Słupsku

Alek Radomski [email protected]
Wczoraj na Grodzkiej pojawili się robotnicy.
Wczoraj na Grodzkiej pojawili się robotnicy. Łukasz Capar
Zgodnie z zapowiedziami drogowcy pojawili się na ulicy Grodzkiej. Wczoraj rozpoczęli pracę, której efekty mają spowolnić ruch i sprawić, że piesi poczują się bezpieczniej.

Drogowcy po raz kolejny zabierają się za ulicę Grodzką. Tym razem ich działania mają być ostateczne. To, co wybudują, ma przełożyć się na realne spowolnienie poruszających się tam aut. Wolniej jeżdżące auta nie będą już tak hałasować. Przypomnijmy, że właśnie o ciszę walczyli mieszkańcy blok przy ul. Grodzkiej 1.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej szukał pomysłu na brukowaną ulicę Grodzką. Zorganizowano konsultacje społeczne. Mieszkańcy angażowali się z różnym skutkiem, a drogowcy analizowali różne rozwiązania.

- W końcu wygrała koncepcja, wzorem z Zachodu, aby wybudować wyniesienie - mówi Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Zobacz także: Ul. Filmowa w Słupsku jednokierunkowa, duże zmiany w centrum

- Takie rozwiązanie nie niszczy samochodów, ale skutecznie spowalnia ruch, bo nie da się na nie wjechać z dużą prędkością.

Próg zwalniający, o którym mówi dyrektor Grzybiński, powstanie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Piekiełko. Wysoki na około 12 centymetrów i szeroki na kilkanaście metrów sprawi, że kierowcy będą musieli mocno zwolnić, przed wjazdem na brukowaną część ulicy Grodzkiej. Zgodnie z założeniami podwyższenie w pierwszym okresie będzie tylko i wyłącznie progiem zwalniającym.

- Poczekamy, aż kierowcy do takiego rozwiązania się przyzwyczają. W drugim etapie zostanie zorganizowane tutaj przejście dla pieszych - objaśnia Marcin Grzybiński. - Natomiast przy sądzie (w miejscu obecnego przejścia dla pieszych dop. AR) pojawi się azyl dla pieszych. Ulica w tym miejscu nie będzie tak szeroka.

Co ciekawe, ZIM odstąpił od pomysłu zmiany sposobu parkowania. Początkowo planowano wyznaczyć kilka miejsc parkingowych skośnie w stosunku do bloku. Takie rozwiązanie miało zwężyć jezdnię i wyhamować ruch. Obawiali się go jednak kierowcy i sami mieszkańcy. Dlatego zmian w parkowaniu zaniechano. Na Grodzkiej wciąż parkujemy równolegle do bloków.

Jak to z Grodzką było?
-Połowa maja 2011 - Informujemy, że nawierzchnia ulicy Grodzkiej jest odnawiana. Drogowcy informują, że niemiecka kostka pod sfaltem jest w dobrym stanie.

-Z końcem maja prezedent Maciej Kobyliński informuje radnych, że zamierza na stałe zamknąć ulicę Grodzką. Zapada decyzja, że Grodzka będzie brukowana.

-Końcówka września 2011 - kolejne zmiany. Wraca stara organizacja ruchu. Zamknięty niedawno odcinek tej ulicy ponownie zostanie otwarty dla kierowców.

-Październik 2011 - mieszkańcy bloku przy ul. Grodzkiej 1 protestują. Żądają od miasta położenia asfaltu. Powód? Kostka sprawia, że na ulicy jest za głośno.

-Wrzesień ZIM - proponuje szereg zmian mających rozwiązać hałaśliwy problem. Zakłada zwężenie jezdni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza