MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska zostali wysłani na wschodnią granicę

Żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża zostali wysłani na wschodnią granicę.
Żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża zostali wysłani na wschodnią granicę. Archiwum
Prawie pięć tysięcy żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w której strukturach znajduje się 7. Brygada Obrony Wybrzeża, wysłanych zostało na granicę z Białorusią. Pozostaną tam dopóki sytuacja będzie tego wymagała.

- Obecnie w rejonie granicy polsko-białoruskiej znajduje się około 4700 żołnierzy, w tym 2700 żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierzy ze specjalistycznych jednostek inżynieryjnych i saperskich, a także około 2000 żołnierzy z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze zakwaterowani są w kilkunastu miejscowościach, w rejonach prowadzonych działań operacyjnych – informuje major Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16. PDZ.

Żołnierze 16. PDZ oraz 12. SDZ, w związku z utrzymującą się presją migracyjną na wschodniej granicy państwowej, udzielają wsparcia Straży Granicznej chroniąc granicę kraju i nie dopuszczając do jej przekroczenia przez migrantów.

- W tym celu wykorzystują m.in. posterunki obserwacyjno-ochronne oraz prowadzą wspólne partole piesze i mobilne ze Strażą Graniczną wzdłuż granicy Polski z Białorusią na wskazanych odcinkach, drogach dojazdowych do i wzdłuż granicy kraju. Nie uczestniczą oni w obławach na migrantów – mówi major o zadaniach, które wykonują na miejscu żołnierze.

Kolejnym zadaniem, które postawiono przed mundurowymi, to budowa ogrodzenia w postaci zapory inżynieryjnej, czyli 2,5 metrowego płotu.

- Obecnie, powstało 140 km płotu pionowego i 151 km zapory poziomej, równolegle budowana jest siatka leśna, która chroni zwierzęta przed okaleczeniem, tej zbudowano już 245 km. Jednocześnie budowane są posterunki obserwacyjno-ochronne – precyzuje mjr. Nabzdyjak.

Na posterunkach rozlokowanych wzdłuż granicy żołnierze zmieniają się co 8 lub 12 godzin. W czasie realizacji zadań zakwaterowani są w budynkach mieszkalnych, które są do dyspozycji placówek Straży Granicznej lub Nadleśnictwa. Tworzone są także obozowiska z wykorzystaniem namiotów wojskowych.

To, jak długo żołnierze pozostaną przy granicy z Białorusią zależeć będzie od rozwoju sytuacji w tamtym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza