MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot składek zdrowotnych

Redakcja
Na pytania czytelników odpowiada Danuta Borsuk -Zawadzka, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Koszalinie

Moja żona uczyła się i jednocześnie pracowała na zlecenie w zrzeszeniu taksówkarzy. Firma odprowadzała za nią składki na ubezpieczenie zdrowotne przez 2 lata. Jak się teraz okazało - niepotrzebnie. Czy w tej sytuacji żona może domagać się zwrotu nadpłaconych składek?
Domyślam się, że chodzi tu o to, że żonie pana zleceniodawca potrącał składki zdrowotne z tytułu umowy-zlecenia, tymczasem żona jako studentka była z tych składek zwolniona, gdyż w myśl przepisów z racji zlecenia "nie podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu".
Zasady zwrotu składek zdrowotnych reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; są one więc takie same jak w przypadku składek zusowskich.
O składki zdrowotne można się upomnieć, jeżeli od chwili wpłacenia ich na konto ZUS nie upłynęło 5 lat. Jeżeli tak jest w przypadku pana żony, to powinna ona napisać pismo do dyrektora ZUS-u i podać w nim:
- kwotę do zwrotu,
- nazwę firmy
- NIP i numer REGON-u firmy,
- swoje dane (NIP i numer PESEL-u) oraz adres, okres, za jaki składka zdrowotna była opłacana.
Od 8 lat jestem na rencie okresowej (teraz - do lipca br.). Od dwóch lat pracuję na pełnym etacie. Umowę z przyczyn ekonomicznych pracodawca rozwiąże ze mną z końcem sierpnia 2002 r. Spełniam wszystkie pozostałe wymagania do świadczenia przedemerytalnego. Mam jednak problem: starać się o przedłużenie renty czy przejść na świadczenie przedemerytalne? Nie wiem, co w mojej sytuacji byłoby lepsze. Nie wiem też, czy po przejściu na świadczenie przedemerytalne urząd pracy naliczy mi nową kwotę czy też pozostanie przy wyliczeniach rentowych ZUS-u z 1995 roku. Co z kwotą bazową świadczenia przedemerytalnego?"
Na pewno nie można jednocześnie pobierać renty i świadczenia przedemerytalnego. Czyli: póki ktoś ma rentę, nie może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. W tym przypadku musi pan się zastanowić, czy bardziej opłaca się panu wystąpić do ZUS-u o przedłużenie renty czy zarejestrować się w urzędzie pracy i czynić starania o stałe świadczenie.
Niewątpliwą korzyścią płynącą z ubiegania się o świadczenie przedemerytalne byłoby w pana przypadku to, że z racji zatrudnienia w czasie pobierania renty ZUS naliczyłby panu od nowa emeryturę, biorąc za podstawę nową kwotę bazową. Proszę jednak pamiętać, że ZUS wypłaca rentę w 100 procentach; wysokość świadczenia przedemerytalnego ograniczona jest do 80 procent emerytury, ale nie może ono być większe niż podwójny zasiłek dla bezrobotnych (dziś około 953,40 zł).
Jestem na zasiłku przedemerytalnym. Ile mogę dorobić, aby nie przekroczyć wyznaczonej granicy? Jaką umowę powinnam zawrzeć z pracodawcą, by później nie było problemów z przejściem na emeryturę?
Od 1 kwietnia br. osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne mogą dorobić różnicę między swoim świadczeniem (zasiłkiem) brutto a podwójną kwotą zasiłku podstawowego dla bezrobotnych (dziś - 953,40 zł). Gdyby więc otrzymywała pani miesięcznie na przykład 600 zł zasiłku, to mogłaby pani obecnie zarabiać 353 zł brutto.
Jeżeli zamierza pani skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę do 2006 r., to jednym z warunków jej uzyskania będzie rozwiązanie umowy o pracę. Zatem najbezpieczniej byłoby, gdyby zatrudniła się pani na umowę o pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza