Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat po wolnych wyborach. Pamiątki sprzed lat trafią na wystawę

Krzysztof Tomasik
Pamiątki Marcina Białasa trafią na okolicznościową wystawę.
Pamiątki Marcina Białasa trafią na okolicznościową wystawę. Krzysztof Tomasik
Apel Komitetu Obywatelskiego o udostępnienie pamiątek związanych z pierwszymi wolnymi wyborami w Polsce spotyka się z coraz większym odzewem. Ciekawych zbiorów dostarczają nawet ci, którzy 20 lat temu byli jeszcze dziećmi.

Wspomóż akcję

Wspomóż akcję

W sprawie zgłoszeń na konferencję można kontaktować się z Jerzym Lisieckim pod nr tel. 728 165 274. Zgłoszenia eksponatów przyjmowane są przez pracowników Muzeum Pomorza Środkowego Dorotę Ciecholewską i Rafała Foltyna pod nr tel. (059) 842 40 81.

Wszystkie pamiątki będzie można wkrótce zobaczyć na okolicznościowej wystawie.

- Wiosną 1989 roku gdy miałem osiem lat ojciec zabrał mnie na wiec Solidarności - wspomina 28-letni dziś Marcin Białas ze Słupska.

- Na plac Zwycięstwa przyszło wtedy mnóstwo ludzi. Ojciec wziął mnie na barana żebym mógł wszystko lepiej widzieć. Dał mi też do ręki aparat, rosyjską Fiedę. Wszystko ustawił, a ja tylko pstrykałem. Zrobiłem wtedy kilkanaście zdjęć, które mam do dzisiaj. Są dla mnie bardzo cenną pamiątką. Prawdę mówiąc w tamtych czasach niewiele z tego wszystkiego rozumiałem, ale wiedziałem że dzieje się coś ważnego.

Zdjęcia zrobione przed 20 laty przez Marcina Białasa będzie można zobaczyć na okolicznościowej wystawie organizowanej przez byłych członków Komitetu Obywatelskiego i Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.

- O tym, że wystawa powstaje i poszukiwane są pamiątki z tamtych czasów dowiedziałem się z informacji na waszym portalu www.gp24.pl - mówi słupszczanin.

Fotografie jedną z wielu pamiątek związanych z kampanią wyborczą do parlamentu w 1989 roku. Na wystawie oprócz wielu najróżniejszych zdjęć dokumentujących czasy narodzin wolnej Polski znajdą się również m.in. plakaty, ulotki i ogłoszenia związane z kampanią wyborczą, a także dokumenty z pracy Komitetu Wyborczego.
- Chcemy odtworzyć wydarzenia tamtego czasu, póki żyją jeszcze uczestnicy i świadkowie tych wydarzeń - wyjaśnia Jerzy Lisiecki, inicjator zbiórki pamiątek.

Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest w dniu 20 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce - 4 czerwca. Jednocześnie będzie to także rocznica powstania słupskiego Komitetu Obywatelskiego, który w tamtych czasach organizował kampanię wyborczą opozycji.

Do tego czasu organizatorzy cały czas zbierają pamiątki i apelują do słupszczan o udostępnienie zbiorów, które mogłyby powiększyć okolicznościową ekspozycję. Cenne mogą okazać się zwłaszcza nagrania dźwiękowe i filmowe z tamtych czasów.

Oprócz wystawy zebrane dokumenty i materiały zostaną wykorzystane do przygotowania opracowania historycznego. Wspólnie z historykami Akademii Pomorskiej inicjatorzy zbiórki zorganizują też konferencję naukową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza