MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komitety wyborcze zarejestrowane. Kampania w Słupsku ruszyła z kopyta

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Słupska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała 357 komitetów do wyborów samorządowych. W Słupsku rejestrowano wyłącznie komitety niezwiązane z partiami politycznymi. Teraz mają one czas do 4 marca na zgłoszenie kandydatów na radnych, a do 14 marca muszą podać nazwiska osób kandydujących na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Podmioty chcące wziąć udział w wyborach musiały złożyć zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego do 12 lutego. Przy czym partie polityczne i koalicje partii politycznych o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamiają Państwową Komisję Wyborczą, a komitety wyborcze organizacji oraz komitety wyborcze wyborców, które zamierzają zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamiały właściwego komisarza wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami kandydatów i prowadzić agitację wyborczą.

Zarejestrowane komitety mają teraz czas do 4 marca na zgłoszenie kandydatów na radnych. Natomiast do 14 marca muszą podać nazwiska osób kandydujących na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

W Słupsku kandydatów na radnych zgłoszą na pewno zarejestrowane w słupskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego - Komitet Wyborczy Wyborców Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej Łączy nas Słupsk, Komitet Wyborczy Słupskie Porozumienie Obywatelskie, Komitet Wyborczy Wyborców Słupsk Wspólnie oraz Komitet Wyborczy Wyborców Słupska Inicjatywa Obywatelska. Swoich kandydatów mają też partie polityczne, które rejestrowały się w PKW.

Kampania w tym tygodniu ruszyła z kopyta. Poznaliśmy już troje kandydatów na prezydenta Słupska. To obecna prezydentka Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która ubiegać się będzie o reelekcję, Paweł Szewczyk, radny PO oraz Adam Sędziński, sekretarz gminy Redzikowo, kandydat KWW Słupsk Wspólnie, który jest popierany przez stowarzyszenie Polska 2050. W tajemnicy swojego kandydata trzyma wciąż PiS, choć nieoficjalnie pada nazwisko Adama Tredera, radnego PiS.

Kandydatów na radnych poznaliśmy na razie niewielu. „Lokomotywy”, które mają pociągnąć listy w poszczególnych okręgach przedstawił poseł Zbigniew Konwiński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO.

- Beata Chrzanowska, która otwiera listę w okręgu nr 1 obejmującym swoim zasięgiem Osiedle Piastów i Osiedle Niepodległości, Paweł Szewczyk, który jest liderem na osiedlu Zatorze, dr Wojciech Homenda, który jest liderem listy w Śródmieściu, Jan Lange, lider na Os. Akademickim – Westerplatte. Są z nami także Mieczysław Jaroszewicz, wieloletni dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Mirosław Lisztwan, legenda słupskiej koszykówki, Bogusław Dobkowski, legenda samorządu, w samorządzie od 1994 roku oraz waleczne radne Renata Stec oraz Anna Rożek. Listy są pełne, ale będziemy je prezentować za kilka dni w trakcie zbierania podpisów – mówił Konwiński.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka swoich 31 kandydatów na radnych przedstawi na spotkaniu 2 marca w słupskiej filharmonii.

- Ze wszystkimi moimi kandydatami – a jest ich 31 – łączy nas właśnie Słupsk. Są to osoby bardzo rozpoznawalne w mieście, działające w każdej branży. Każdego łączy myśl, aby rozwijać nasze miasto. Kandydatów przedstawię już wkrótce, 2 marca. Dzisiaj informuję, że wierząc głęboko w to, że gdybyście mnie państwo zapytali, jaka część mojego życia stanowi praca w Słupsku i dla Słupska – to odpowiem, że najważniejszą. I skoro tak jest, skoro mam w sobie energię i siłę oraz perspektywę do realizacji wielu zadań, to deklaruję: startuję w najbliższych wyborach na urząd Prezydenta Miasta Słupska i proszę o poparcie mojego komitetu, moich kandydatów do Rady Miasta, mając nadzieję, że widzieliście, co przez ostatnie 9 lat mojej pracy w ratuszu realizowałam.
Bycie włodarzem miasta, to wielka odpowiedzialność, ale przede wszystkim zadanie do wykonania. A tym zadaniem jest tak budować miasto Słupsk, żeby współdecydować o przyszłości, bo na to mamy realny wpływ – mówi prezydentka.

KWW Słupsk Wspólnie zapowiedział, że swoich kandydatów na radnych zaprezentuje w najbliższych dniach.

W zaplanowanych na 7 kwietnia 2024 r. wyborach samorządowych będziemy wybierać radnych gmin, radnych powiatów, radnych sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przypomnijmy, że czas na zgłoszenie kandydatów na radnych jest do 4 marca, a kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów - do 14 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza