6460 mieszkańców gminy Słupsk powiedziało "nie" poszerzeniu granic Słupska

Zbigniew Marecki
Mieszkańcy gminy wiejskiej Słupsk zdecydowanie opowiedzieli się przeciw włączeniu w granice Słupska trzech sołectw - Bierkowa, Strzelina i Włynkówka.

Dzisiaj Mariusz Chmiel, wójt gminy Chmiel ogłosił wyniki konsultacji społecznych, które tej sprawie przeprowadzono we wszystkich sołectwach w dniach od od 9 do 22 lutego.

Zgodnie z aktualnym spisem wyborców w konsultacjach mogło wziąć udział 11 165 mieszkańców gminy. Ostatecznie swój głos oddało 6 623 osób, czyli 59, 3 procenta uprawnionych.

To znacznie więcej niż w ostatnich wyborach samorządowych, kiedy do urn poszło 33,7 procent uprawnionych.

Frekwencja w konsultacjach przekroczyła również mocno frekwencję w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych, bo wtedy na terenie gminy Słupsk do głosowania poszło 44,6 procenta uprawnionych.

- Ten wynik świadczy, że mieszkańcy gminy są prawie jednomyślni i opowiadają się za odrzuceniem propozycji prezydenta i uchwały Rady Miejskiej w Słupsku. Mam nadzieję, że głosy mieszkańców będą miały wpływ na ostateczną decyzję Rady Ministrów - skomentował wynik konsultacji wójt Mariusz Chmiel.

Z analizy wyników konsultacji wynika także, że tylko 91 osób (1,38 procenta) opowiadało się za włączeniem trzech sołectw w granice miasta, a 72 osoby (1,09 procenta) wstrzymały się od głosu. Aż 318 osób oddało głos nieważny. Stało się tak, bo na przykład z powodu braku meldunku w gminie nie mogły formalnie brak udziału w konsultacjach. Jednak większość także tych głosów była przeciwna włączeniu trzech sołectw w granice miasta.

Wyniki konsultacji trafią do kancelarii Rady Ministrów ze wszystkimi dokumentami związanymi z procedurą poszerzania miasta. Wójt Chmiel ma nadzieję, że stanie się to do końca marca, a do końca lipca Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję. Zdradził także, że na temat poszerzania miasta rozmawiał także z premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowa ta miała miejsce w czasie największej w Polsce Wigilii w Jezierzycach.

- Pan premier obiecał, że będzie rekomendował Radzie Ministrów decyzję zgodną z wolą mieszkańców gminy - powiedział Chmiel.

Natomiast w sprawie grudniowej uchwały Rady Gminy dotyczącej poszerzenia gminy Słupsk o ponad tysiąc hektarów, które teraz są częścią Słupska, zasugerował, że chyba ona nie będzie konsultowana z mieszkańcami.

- Poprzez tę uchwałę chcieliśmy tylko pokazać, że miasto ma dużo terenów inwestycyjnych, które może jeszcze wykorzystać - wyjaśnił.

Jak głosowali mieszkańcy zainteresowany sołectw:

- Bierkowo
721 osób wypełniło ankiety; 565 było przeciw włączeniu sołectwa w granice miasta.
- Strzelino
398 osób wypełniło ankiety; 303 osoby były przeciw włączeniu sołectwa w granice miasta.
- Włynkówko
454 osoby wypełniły ankiety; 311 zagłosowało przeciw włączeniu sołectwa w granice miasta.

Wideo

Komentarze 113

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaka1977

Kasieńka jestem za

K
Kasieńka

Nie sądzę by ktoś był przeciwny rozwojowi naszego pięknego Słupska czy też innych miast. Myślę, że każdy jest za. Bdb, że miasto może rozwijać się sprawniej dzięki pobliskim wioskom i vice versa (symbioza), ale mówię wyraźnie NIE, jeżeli jedna miejscowość ma ucierpieć przez plany (żądania terytorialne) innej! Jak komuś brakuje kasy w budżecie domowym, to nie wciela do swojej rodziny jakiejś innej słabszej aczkolwiek dobrze funkcjonującej jednostki!

T
TereNowy
W dniu 02.03.2009 o 22:31, Kasieńka napisał:

Nie kieruje mną własny interes (gdyż tam nie mieszkam) w przeciwieństwie do tych, którzy ewidentnie chcą zagarnąć podatki gminy by się nie rozwijała, bo po co... Przywołuje to już złe skojarzenia, zabrać mniejszemu, dać większemu... (Robin Hood i Janosik robili na odwrót )


Obracasz kota ogonem... i do tego jeszcze bohaterów literackich wtrącasz.. chyba naprawdę brakuje Ci logicznych argumentów. Gmina wg Ciebie ma się nie rozwijać przez miasto? Przecież miasto jest jej głównym motorem napędowym. A przez takie myślenie ma na wieki pozostać w takich granicach, jakie są teraz? Weź przestań, bo niedługo naprawdę się wzruszę i uwierzę, jak to biedni mieszkańcy gminy ucierpią. Sama pisałaś o symbiozie więc chyba powinno być tak, aby równolegle się rozwijać, a nie jedynie patrzeć jak gmina korzysta, a miasto stoi w miejscu.
K
Kasieńka
W dniu 02.03.2009 o 12:34, TereNowy napisał:

To bardzo ciekawe, bo w poprzednich wypowiedziach przedstawiałaś głównie swój interes jako argument koronny przeciwko poszerzaniu miasta.


Nie kieruje mną własny interes (gdyż tam nie mieszkam) w przeciwieństwie do tych, którzy ewidentnie chcą zagarnąć podatki gminy by się nie rozwijała, bo po co... Przywołuje to już złe skojarzenia, zabrać mniejszemu, dać większemu... (Robin Hood i Janosik robili na odwrót )
K
Kasieńka
W dniu 02.03.2009 o 16:24, Gość napisał:

Ale sie uśmiałem -naprawdę dobe Mieszczuchy latem tabunami walą odpoczywać pod wysypisko w Bierkowie bo tamtejsze powietrze ma właściwości lecznicze.Może tak Wójt załatwiłby dla Bierkowa status uzdrowiska ?Jak chcę wyjechac na wieś to napewno nie do Bierkowa albo Strzelinka bo to taka wieś jak z koziej d... saksofon.


Proponuję czytać ze zrozumieniem, napisałam: "Ilu mieszkańców miast nie wyjeżdża na weekend lub częściej/rzadziej na wieś" - miast w liczbie mnogiej, wystarczy na problem spojrzeć z szerszej perspektywy niż czubek własnego nosa. Nie jestem mieszkanką tej gminy i nie jestem jej adwokatem. Przedstawiłam fakty czy zagrożenia dla wiosek po utracie "własnej kasy". Jak przedmówca zauważył Bierkowo kojarzy mu się z wysypiskiem i nie świeżym powietrzem - więc powstaje pytanie: Ile zyska ta miejscowość po przetransferowaniu ichnich podatków do kasy ratusza?
G
Gość
W dniu 01.03.2009 o 22:38, Kasieńka napisał:

Symbioza to korzyści dla obydwu stron, ale nie koniecznie podobne! Ilu mieszkańców miast nie wyjeżdża na weekend lub częściej/rzadziej na wieś bo "dusi się w mieście" ? Ile miast ma korzyści płynące z pieniędzy (podatków) zostawianych przez wieśniaków w sklepach, stacjach benzynowych, itp.? Ile miast rozwija się dzięki firmom otwieranym na ich terytorium przez wieśniaków? Korzyści dla miasta jest dużo więcej. Dlatego mówimy tu o symbiozie a nie pasożytnictwie! Ale są tacy, którzy tego nigdy nie zrozumieją, bo widzą TYLKO swój interes...Ale sie uśmiałem -naprawdę dobe
Mieszczuchy latem tabunami walą odpoczywać pod wysypisko w Bierkowie bo tamtejsze powietrze ma właściwości lecznicze.
Może tak Wójt załatwiłby dla Bierkowa status uzdrowiska ?
Jak chcę wyjechac na wieś to napewno nie do Bierkowa albo Strzelinka bo to taka wieś jak z koziej d... saksofon.
G
Gość

Jeśli ja piszę półprawdy, to Ty serwujesz hiperkłamstwa. Popatrz na liczby powyżej.

Tak sie skałda że z pewnych powodów wiem gdzie mieszkają uczniowie wiec nie zarzucaj tutaj mi kłamstw.
Jak już bardzo chcesz coś powiedzieć to odnieś sie do faktów które są jakie są .
Dzieci nagminnie upychane są w miejskich przedszkolach i gimnazjach i chyba tylko ty o tym nie wiesz albo udajesz że nie wiesz.

T
TereNowy
W dniu 01.03.2009 o 23:38, Kasieńka napisał:

Symbioza to korzyści dla obydwu stron, ale nie koniecznie podobne! Ilu mieszkańców miast nie wyjeżdża na weekend lub częściej/rzadziej na wieś bo "dusi się w mieście" ? Ile miast ma korzyści płynące z pieniędzy (podatków) zostawianych przez wieśniaków w sklepach, stacjach benzynowych, itp.? Ile miast rozwija się dzięki firmom otwieranym na ich terytorium przez wieśniaków? Korzyści dla miasta jest dużo więcej. Dlatego mówimy tu o symbiozie a nie pasożytnictwie! Ale są tacy, którzy tego nigdy nie zrozumieją, bo widzą TYLKO swój interes...To bardzo ciekawe, bo w poprzednich wypowiedziach przedstawiałaś głównie swój interes jako argument koronny przeciwko poszerzaniu miasta. I nie martw się, mieszkańcy Słupska - jeżeli się duszą - to na pewno szukają ucieczki trochę dalej, niż w Bierkowie czy Włynkówku, bo co to za ucieczka, skoro wioski te to praktycznie dzielnice miast.
K
Kasieńka
W dniu 01.03.2009 o 22:47, Obywatel napisał:

Skoro tak nam razem dobrze w tej symbiozie, to pora ją zacieśnić, formalizując związek Lepiej skoncentrujcie się teraz na wynegocjowaniu jak najlepszych warunków od Kobylińskiego bo jemu na Was zależy i można sporo wytargować. A jeśli będziecie stawać okoniem, to on to pędzej czy później zrobi bez Waszej aprobaty. A jeśli nie on, to któryś z jego następców. Tyle tylko, że wtedy to już autentycznie nic na tym nie zyskacie.


Nie zauważyłam, aby ktoś pisał, że jest bardzo dobrze, czy idealnie (naginane faktów). Mieszkańcy wsi po prostu nie chcą pogorszenia warunków życia i tylko tyle... Drugą stroną medalu jest fakt, że miasto chce polepszenia swoich warunków, ale kosztem wsi i to jest nie fer!!! Jeżeli wchłonięcie wsi kiedyś nastąpi, to będzie to proste przeniesie kasy z podatków transferowanych aktualnie do gminy, następie do ratusza. EFEKT: Wieśniacy dostaną mega kolejki do urzędów, kasa z podatków będzie inwestowana w centrum zamiast jak aktualnie na wsiach - Super korzyści dla wieśniaków na przyłączenie terytoriów, że oni tej szansy nie zauważają (!) ciemniaki jakieś...
A
Andy
W dniu 28.02.2009 o 19:49, Gość napisał:

To dlaczego co trzeci uczeń gimnazjum nr 2 w Słupsku mieszka po za granicami miasta ( podobna sytuacja jest np w Gim nr 4) !? Większość z tych dzieciaków posiada meldunek u babci,dziadka,ciotki ...itp ale mieszkają z rodzicami pod miastem bo tam ich starzy postawili domki i jakoś nie chcą zaufać wiejskiej edukacji.(...) więc nie wal tutaj Andy propagandy sukcesu bo jak zwykle kreujesz nam tutaj półprawdy !


Jeśli ja piszę półprawdy, to Ty serwujesz hiperkłamstwa. Popatrz na liczby powyżej.
A
Andy
W dniu 01.03.2009 o 18:49, Gość napisał:

No,no -jakoś wielu tutaj piszących przeciwników powiększenia miasta twierdziło ze Kobyliński chce ograbić okolicę z ich bogactw....Z tego wynika, że pewnie tam są bogactwa przeogromne, na które Słupsk poluje, aby stać się kosztem wiosek jeszcze bogatszym.Bo jak inaczej rozumieć stwierdzenia o ograbianiu Chmielowych dóbr?


Okradać biednego? Tym bardziej to haniebne
Zabór powiadasz !?
Mylisz znacząco pojęcia, bo o ile mi wiadomo Chmiel jeszcze nie ogłosił niepodległości Gm.Słupsk -choć kto wie, co jeszcze może się wydarzyć
Słyszałeś kiedyś o takim pojęciu jak samorząd? Czasy PRL-u bezpowrotnie minęły, o czym informuję, bo chyba jeszcze nie zauważyłeś.
Skoro tak nam razem dobrze w tej symbiozie, to pora ją zacieśnić, formalizując związek

Jak najbardziej popieram. Prawo zezwala na tworzenie formalnych związków międzygminnych.
Lepiej skoncentrujcie się teraz na wynegocjowaniu jak najlepszych warunków od Kobylińskiego bo jemu na Was zależy i można sporo wytargować.
Zagłoba w podobnej sytuacji powiedział A ja waści Inflanty darowuję.
A
Andy
W dniu 28.02.2009 o 20:02, Gość napisał:

Andy kiedy odniesiesz się do liczb? powierzchnia miast Słupsk i inne np Koszalin? chyba nigdy. Fakty wysoce nie wygodne dla pana Andego.


Ma ten Koszalin dwa razy większa niż Słupsk powierzchnię. I co z tego? Lepiej się tam żyje niż w Słupsku?
Ktoś w Warszawie zobaczy coraz mniej ludzi mieszka w Słupsku a trzeba zrobic oszczędności i ciach po kolejnej instytucji w mieście. Pewnie dalej będzie szczesliwy i bedziesz pisał jak to w Słupski jest źle.
No to jest chyba problem Słupska, że ludzie uciekają z tego miasta. Trzeba tworzyć im warunki, aby nie uciekali, z nie sztucznie powiększać liczbe mieszkańców. A w ogóle, to o jakich oszczędnościach na Słupsku ze strony rządu piszesz?
Czy ktoś widział jak wygląda obecnie osiedle niepodległości, gdzie powstał blok na górnej.

O co Ci tu w ogóle chodzi?
Dlaczego społdzielnia kupiła ogromne hektary w bierkowie. Zaraz Andy wyskoczy że gmina uzbroiła itp. A to jest nie prawda, zwykłe pole, prezes spóldzielni stwierdził, że w Słupsku nie ma wolnych terenów. Dla kogo powstaną tam mieszkania?
Konkrety proszę. Bo takie kłapanie, to nic nie mówi. Skąd mam wiedzieć czy nie wyssałeś sobie tych informacji z palca? Mało jest bowiem prawdopodobne, aby ktoś obecnie chciał inwestować w wielkie budownictwo mieszkaniowe.
T
TereNowy
W dniu 28.02.2009 o 19:28, Andy napisał:

Gmina Słupsk na ok. 13 tys. mieszkańców ma: 7 szkół podstawowych i 3 gimnazja. Blisko 100-tysięczny Słupsk ma 10 szkół podstawowych i 6 gimnazjów. Zobacz sobie przy tym jak wygląda zespół szkół w Redzikowie (hala sportowa, zespół boisk "Orlik", na ukończeniu park wodny) i poszukaj czegoś podobnego w Słupsku. Masz jeszcze jakieś wątpliwości co do tego czy gmina inwestuje w oświatę?


Na oficjalnej stronie gminy Słupsk liczby są trochę inne:

Ilość sołectw: 29
Ilość osiedli: 3
Ilość miejscowości: 41
Powierzchnia: 26058 ha
Ludność: 14797 osób (w tym 241 z meldunkiem czasowym)

Oświata:
Liczba uczniów:
- szkoły podstawowe - 930
- gimnazja - 500

Biorąc pod uwagę ilość osób zamieszkujących te gminy, to jednak chyba dużo więcej dzieci musi pobierać naukę gdzieś poza obszerem gminy. Myślę, że nie trudno domyśleć sie, że raczej w Słupsku...
O
Obywatel

Skoro tak nam razem dobrze w tej symbiozie, to pora ją zacieśnić, formalizując związek Lepiej skoncentrujcie się teraz na wynegocjowaniu jak najlepszych warunków od Kobylińskiego bo jemu na Was zależy i można sporo wytargować. A jeśli będziecie stawać okoniem, to on to pędzej czy później zrobi bez Waszej aprobaty. A jeśli nie on, to któryś z jego następców. Tyle tylko, że wtedy to już autentycznie nic na tym nie zyskacie.

K
Kasieńka

Symbioza to korzyści dla obydwu stron, ale nie koniecznie podobne! Ilu mieszkańców miast nie wyjeżdża na weekend lub częściej/rzadziej na wieś bo "dusi się w mieście" ? Ile miast ma korzyści płynące z pieniędzy (podatków) zostawianych przez wieśniaków w sklepach, stacjach benzynowych, itp.? Ile miast rozwija się dzięki firmom otwieranym na ich terytorium przez wieśniaków? Korzyści dla miasta jest dużo więcej. Dlatego mówimy tu o symbiozie a nie pasożytnictwie! Ale są tacy, którzy tego nigdy nie zrozumieją, bo widzą TYLKO swój interes...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3