Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Szlachetna paczka" w Słupsku

Zbigniew Marecki
Wolontariusze: Klaudia, Małgosia, Marta, Maks, Mariusz i Ewa z prezentami, które trafią do potrzebujących rodzin.
Wolontariusze: Klaudia, Małgosia, Marta, Maks, Mariusz i Ewa z prezentami, które trafią do potrzebujących rodzin. Fot. Kamil Nagórek
Co najmniej 19 rodzin ze Słupska i okolicy otrzyma świąteczne paczki w ramach akcji "Szlachetna paczka". Prezenty przygotowują wolontariusze z drugiego ogólniaka.

Akcję "Szlachetna paczka" Stowarzyszenie Wiosna prowadzi już po raz ósmy. Zapoczątkował ją w Krakowie ksiądz Jacek Styczek, duszpasterz ludzi biznesu, a jednocześnie jeden z założycieli stowarzyszenia. Teraz ma ona już charakter ogólnopolski.

Wszystko zaczęło się od akcji Twarzą w Twarz w 2000 roku, kiedy twórcy Stowarzyszenia Wiosna wpadli na pomysł, że rodzinom pomagać trzeba w sposób przemyślany i zaplanowany, odpowiadając na konkretne potrzeby. "Szlachetna paczka" jest próbą zareagowania na prawdziwą biedę, zwłaszcza tę ukrytą.

Poprzez akcję jej organizatorzy chcą podkreślić, że dobra pomoc to pomoc skuteczna. Powinna się wiązać z wcześniejszym rozpoznaniem potrzeb osoby. Dlatego młodzi ludzie chcą dotrzeć do rodzin lub osób samotnych, które żyją w biedzie niezawinionej. Koncentrują się na tych, którzy nie mają postawy roszczeniowej.

W tym roku do akcji dołączył również Słupsk. Włączył się w nią Szkolny Klub Wolontariatu Afera, który działa przy Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Słupsku.

- W ciągu dwóch tygodni dotarliśmy do potrzebujących. Zgodnie z założeniami akcji najpierw przeankietowaliśmy rodziny. Znamy ich potrzeby, a teraz związane z nami rodziny i wolontariusze przygotowują dla nich paczki - mówi Anna Podlipna, opiekunka Afery.

Gotowe paczki są magazynowane w budynku liceum, a wkrótce będą rozwożone do rodzin. Jednocześnie okazało się, że chętni deklarują o wiele większą pomoc, niż pierwotnie zakładano.

- Jedna z rodzin otrzyma pralkę, a z kolei właściciel firmy zaoferował pracę potrzebującym, bo wśród tych rodzin są osoby bezdomne i bez stałej pracy - opowiada Anna Podlipna.

Pomóc może każdy. Zainteresowani udziałem w akcji mogą się kontaktować z Anną Podlipną pod numerem telefonu

0 691 928 085. Szczegóły akcji na stronie internetowej www.wiosna.org.pl.

Szlachetna paczka

Żeby uniknąć działań przypadkowych i chaotycznych, wolontariusze sami odwiedzają potrzebujące rodziny. Zbierają szczegółowe informacje o potrzebach każdej z nich.

Następnie sporządzają dokładną ich listę, a zebrane informacje umieszczają w internetowej, anonimowej bazie danych.

W oparciu o tę bazę szukają osób, które chciałyby podzielić się tym, co mają i zrobić dla kogoś paczkę na święta. Rodziny, grupy przyjaciół, uczniowie w szkołach czy pracownicy w firmach wspólnie przygotowują paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin w całej Polsce.

Paczki przygotowane przez darczyńców dostarczane są do magazynów akcji. Następnie wolontariusze rozwożą je do potrzebujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza