Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańscy naukowcy chcą wykorzystywać martwe muchy do produkcji biodegradowalnego plastiku. Później ma pomóc rolnikom?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Nowy plastik z much mógłby być stosowany w glebie pól uprawnych w celu zatrzymywania wody powodziowej - tak twierdzą amerykańscy naukowcy, którzy pracują nad takim produktem.
Nowy plastik z much mógłby być stosowany w glebie pól uprawnych w celu zatrzymywania wody powodziowej - tak twierdzą amerykańscy naukowcy, którzy pracują nad takim produktem. Unsplash.com/Canva
Okazuje się, że polimer znajdujący się w gatunku much z rodziny lwinkowatych to obiecujące źródło do stworzenia biodegradowalnego plastiku. Swoje odkrycie naukowcy zaprezentowali na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Czy taki plastik ułatwi życie rolnikom?

– Od 20 lat moja grupa opracowuje metody przekształcania produktów naturalnych. Jest to na przykład glukoza pozyskiwana z trzciny cukrowej lub przekształcanie drzew w degradowalne, możliwe do strawienia polimery, które nie utrzymują się w środowisku – powiedziała Karen Wooley, główna badaczka z Uniwersytetu A&M w Teksasie.

Biodegradowalny plastik powstanie z much?

Wooley stwierdziła, że można by też wykorzystać odpady pozostałe po hodowli much z gatunku hermetia illucens. Larwy tych much zawierają białka i składniki odżywcze wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt. Jednak dorosłe muchy nie są na razie wykorzystywane.

Chityna, polimer na bazie cukru znajdujący się w organizmie much, wzmacnia pancerzyk owadów. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niej wkrótce będzie możliwe stworzenie bioplastiku z much. Takie tworzywo sztuczne nie przyczyniałoby się do zanieczyszczenia ziemi.

–Ostatecznie chcielibyśmy, aby owady zjadały odpady z tworzyw sztucznych, które stanowiłyby źródło pożywienia, a następnie zbieralibyśmy je ponownie, aby wyprodukować nowe tworzywa sztuczne. Tak więc owady byłyby nie tylko źródłem (tworzyw sztucznych), ale także konsumowałyby wyrzucone tworzywa sztuczne – wyjaśniła Karen Wooley.

Z produktów pochodzących od much stworzono dotychczas hydrożel, który może wchłonąć 47- krotność swojej wagi w wodzie w ciągu zaledwie jednej minuty. Produkt ten mógłby być stosowany w glebie pól uprawnych w celu zatrzymywania wody powodziowej, a następnie powolnego uwalniania wilgoci podczas suszy.

To o plastiku warto wiedzieć

Chociaż plastikowe opakowania wydają się bardziej przyjazne dla konsumenta, nie są one przyjazne dla środowiska. Takie opakowania spełniają swoją funkcję, chronią produkty spożywcze, ale niestety w dużej ilości trafiają do naszego otoczenia.

W 1950 roku świat produkował 2 mln ton plastiku, a w 2015 roku już 380 mln ton. Szacuje się, że każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku. W dodatku tworzywa sztuczne rozkładają się przez wiele lat, od 100 do nawet 1000!

Przez ostatnie 10 lat produkowaliśmy więcej plastiku niż w ciągu ostatniego stulecia. Problem zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem już dawno doczekał się poważnego statusu. Naukowcy ostrzegali przed takim scenariuszem od lat, ale niewielu ludzi przejęło się tymi komunikatami. Obecnie szacuje się, że w oceanach pływa ok. 400 mln ton plastikowych śmieci – informuje Fundacja Mare.

Najnowsze badania dowodzą, że wdychamy około 16,2 cząstek mikroplastiku na godzinę, a następnie osadza się on w górnych drogach oddechowych. EA Environmental donosi, że ponad 40 procent światowej populacji, żyje w miejscach, które nie są w stanie wystarczająco szybko zarządzać ilością wytwarzanych i wyrzucanych odpadów z tworzyw sztucznych. Ich produkcja z roku na rok, rośnie, stwarzając niebezpieczeństwo dla ludzkości i planety.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amerykańscy naukowcy chcą wykorzystywać martwe muchy do produkcji biodegradowalnego plastiku. Później ma pomóc rolnikom? - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza