Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bat na tych, co nie płacą czynszów w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Centrum Słupska, w którym przeważają kamienice z mieszkaniami komunalnymi.
Centrum Słupska, w którym przeważają kamienice z mieszkaniami komunalnymi. Łukasz Capar
Wpływy z czynszów w mieszkaniach komunalnych są w tym roku niższe, niż zaplanowano. Władze miasta szukają sposobów na niepłacących lokatorów, jednym jest... abolicja długów.

Władze miasta szykują na październik abolicję dla tych, którzy mają długi wobec miasta, bo nie płacą za mieszkania. Poinformowała o tym radnych z komisji finansów wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka na piątkowym posiedzeniu w ratuszu. Stało się to podczas ciekawej dyskusji na temat słupskiego budżetu.

- Wpływy z czynszów zostały zawyżone w tegorocznym budżecie - powiedziała pani wiceprezydent i zasugerowała, że zrobiono to specjalnie, bo budżet przygotowywany przez ekipę Macieja Kobylińskiego inaczej się nie spinał.

Radni podchwycili temat czynszów. Krzysztof Kido z grupy prezydenckiej w radzie zaproponował, by czynsze w mieszkaniach komunalnych w Słupsku były różnicowane i by ci, którzy lepiej zarabiają, płacili za miejskie mieszkania więcej od tych w gorszej kondycji finansowej.

Radni z pozostałych grup w radzie miejskiej skrytykowali ten pomysł. I wskazali na wiele patologii, które mają miejsce obecnie w mieście w sprawie opłat za mieszkania komunalne. Lidia Matuszewska z SPO zapytała, czy nie można poradzić sobie z osobami, które podnajmują mieszania komunalne albo z tymi, którzy potrafią palić ognisko w komunalnym lokalu na podłodze.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka odpowiedziała, że nie można usunąć lokatora, który płaci czynsz. A władze miasta mają już zestawienie, „złotą dziesiątkę” tych, którzy najbardziej zadłużyli mieszkania i je dewastowali.

- Pracujemy nad narzędziami, które pozwolą nam na rozwiązanie problemu zadłużonych - przyznała Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Szczegółów jednak nie podała, bowiem są one opracowywane i zgodziła się z radnymi, że problem trzeba potraktować całościowo.

Z jednej strony ma być abolicja, czyli oddłużenie tych, którzy są w stanie płacić za mieszkanie. Z drugiej cały system rozkładania należności, już okresy niektórym dłużnikom wydłużono.

- Ale potrzeba też, by był bat na dłużników - zaproponował Robert Kujawski z PiS. - Muszą być w mieście lokale socjalne o niskim standardzie, do których groziłoby wykwaterowanie z mieszkań komunalnych.

Radni zgodzili się, że taki straszak poprawiłby ściąganie należności przez miasto.

O zasobach komunalnych miasta

-60 procent lokatorów mieszkań komunalnych w Słupsku zalega z płaceniem czynszu. Długi mieszkańców przekroczyły już 18 milionów złotych.

-W Słupsku miasto jest właścicielem ponad siedmiu tysięcy lokali komunalnych.

-Na udział w programie „Dozorca“ zdecydowało się ponad sto najemców. Dzięki pracom remontowym i porządkowym dłużnicy spłacili ponad 300 tysięcy złotych.

-W Słupsku są mieszkania komunalne zadłużone na ponad 45 tysięcy złotych. Jednocześnie zaś jest kolejka osób oczekujących na mieszkanie.

-Do końca tego roku miasto musi wyremontować mieszkania za pieniądze z pomocy rządowej. W planie jest wyremontowanie 145 mieszkań.

-Robert Biedroń na konferencji chwalił się, że wyremontuje najwięcej mieszkań w historii miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza