Herbarium Slupensis, którym może poszczycić się Uniwersytet Pomorski w Słupsku, tym razem odwiedzili mieszkańcy gminy Ustka w ramach projektu "Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych".
- Owocną w zdobycie cennej wiedzy przyrodniczej wizytę złożyli na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku członkowie Koła Sympatyków Lokalnej Historii i Koła Emerytów z Duninowa, którzy działają przy bibliotece i od ponad roku biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach projektu "Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych" – programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje Zbigniew Podolak z Centrum Kultury Gminy Ustka. - Działania te mają przede wszystkim służyć wzmocnieniu czytelnictwa i zaktywizować lokalną społeczność wokół biblioteki.
Największy zielnik tej części Pomorza skrywa tajemnice świata roślin w budynku UP przy ul. Arciszewskiego.
- O uczelnianym zielniku, jego zbiorach liczących obecnie 70 tysięcy alegatów, całej skomplikowanej infrastrukturze technicznej towarzyszącej przechowywanym zbiorom z ogromną pasją, znawstwem i swadą opowiadał prof. dr hab. Zbigniew Sobisz, kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody – relacjonuje Zbigniew Podolak. - Przedmiotem wykładu była fauna i flora naszego regionu. O swoich przyrodniczych spostrzeżeniach, fascynacjach uczestnicy chętnie dzielili się z profesorem Sobiszem. Ten udzielał uczestnikom spotkania cennych wskazówek dotyczących stosowania różnych skutecznych technik pozyskiwania nasion i przygotowywania ich do nasadzeń. Były także ciekawostki ze świata przyrody i historii. To kolejne spotkanie jest przykładem dobrej współpracy uczelni z lokalną społecznością i jej instytucjami. Uczestniczki obiecały w najbliższej przyszłości wspierać jako wolontariuszki zespół profesora Sobisza w realizacji kolejnego uczelnianego projektu.
Herbarium Slupensis istnieje od 1969 roku. Ten ogromny zielnik służy celom dydaktycznym i naukowym. Zawiera kolekcje roślin naczyniowych, grzybów, mszaków. Większość zbiorów pochodzi z Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri, czy Pompei.
Najstarsze kolekcje w Herbarium Slupensis pochodzą z 1811 roku. Były one przechowywane w Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie. Od początku lat 70. ubiegłego wieku stanowią depozyt Herbarium Slupensis.
W zbiorach wyróżnia się zielnik Słowińskiego Parku Narodowego. Stanowi on cenny historyczny dokument o florze naczyniowej tej części Pomorza. Integralną część zbiorów stanowi również zielnik dawnego Ogrodu Botanicznego w Sławnie z przełomu XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje depozyt Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, składający się z alegatów dendroflory rodzimej i obcej. Zbiory zawierają również herbarze z lat 50. ubiegłego wieku oraz ksylotekę, czyli kolekcję próbek drewna – dar Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach. Wiele z przechowywanych roślin to gatunki, które wyginęły lub są zagrożone wyginięciem.
Zbiory są dostępne na platformie Herbarium Pomeranicum.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?