Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka bliska przyrodzie. Herbarium Slupensis - kolejny przystanek projektu gminy Ustka

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Projekt Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych był okazją do odwiedzenia największego zielnika tej części Pomorza
Projekt Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych był okazją do odwiedzenia największego zielnika tej części Pomorza Centrum Kultury Gminy Ustka
Projekt "Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych" realizowany przez Centrum Kultury Gminy Ustka był okazją do odwiedzenia największego zielnika tej części Pomorza. Uczestnicy wydarzenia poznali tajniki przechowywania ogromnej kolekcji botanicznej w Herbarium Slupensis Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

Herbarium Slupensis, którym może poszczycić się Uniwersytet Pomorski w Słupsku, tym razem odwiedzili mieszkańcy gminy Ustka w ramach projektu "Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych".

- Owocną w zdobycie cennej wiedzy przyrodniczej wizytę złożyli na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku członkowie Koła Sympatyków Lokalnej Historii i Koła Emerytów z Duninowa, którzy działają przy bibliotece i od ponad roku biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach projektu "Biblioteka BLISKO Działań Kreatywnych" – programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje Zbigniew Podolak z Centrum Kultury Gminy Ustka. - Działania te mają przede wszystkim służyć wzmocnieniu czytelnictwa i zaktywizować lokalną społeczność wokół biblioteki.

Największy zielnik tej części Pomorza skrywa tajemnice świata roślin w budynku UP przy ul. Arciszewskiego.

- O uczelnianym zielniku, jego zbiorach liczących obecnie 70 tysięcy alegatów, całej skomplikowanej infrastrukturze technicznej towarzyszącej przechowywanym zbiorom z ogromną pasją, znawstwem i swadą opowiadał prof. dr hab. Zbigniew Sobisz, kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody – relacjonuje Zbigniew Podolak. - Przedmiotem wykładu była fauna i flora naszego regionu. O swoich przyrodniczych spostrzeżeniach, fascynacjach uczestnicy chętnie dzielili się z profesorem Sobiszem. Ten udzielał uczestnikom spotkania cennych wskazówek dotyczących stosowania różnych skutecznych technik pozyskiwania nasion i przygotowywania ich do nasadzeń. Były także ciekawostki ze świata przyrody i historii. To kolejne spotkanie jest przykładem dobrej współpracy uczelni z lokalną społecznością i jej instytucjami. Uczestniczki obiecały w najbliższej przyszłości wspierać jako wolontariuszki zespół profesora Sobisza w realizacji kolejnego uczelnianego projektu.

Herbarium Slupensis istnieje od 1969 roku. Ten ogromny zielnik służy celom dydaktycznym i naukowym. Zawiera kolekcje roślin naczyniowych, grzybów, mszaków. Większość zbiorów pochodzi z Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri, czy Pompei.

Najstarsze kolekcje w Herbarium Slupensis pochodzą z 1811 roku. Były one przechowywane w Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie. Od początku lat 70. ubiegłego wieku stanowią depozyt Herbarium Slupensis.

W zbiorach wyróżnia się zielnik Słowińskiego Parku Narodowego. Stanowi on cenny historyczny dokument o florze naczyniowej tej części Pomorza. Integralną część zbiorów stanowi również zielnik dawnego Ogrodu Botanicznego w Sławnie z przełomu XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje depozyt Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, składający się z alegatów dendroflory rodzimej i obcej. Zbiory zawierają również herbarze z lat 50. ubiegłego wieku oraz ksylotekę, czyli kolekcję próbek drewna – dar Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach. Wiele z przechowywanych roślin to gatunki, które wyginęły lub są zagrożone wyginięciem.

Zbiory są dostępne na platformie Herbarium Pomeranicum.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza