Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury to nie bzdury i Jolanta Nitkowska-Węglarz. Słupski Cepelin zaprasza na dwa spotkania

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W piątek w Cepelinie możesz podyskutować o planach zmian w kanonie lektur
W piątek w Cepelinie możesz podyskutować o planach zmian w kanonie lektur Materiały prasowe
W czwartek, 29 lutego, do księgarni Cepelin możemy się wybrać na spotkanie z pisarką. Natomiast w piątek, 1 marca, zaplanowano dyskusję o planach zmian na listach lektur szkolnych. Oba wydarzenia są otwarte i bezpłatne.

Spotkanie literackie nad Słupią - Jolanta Nitkowska-Węglarz

W czwartek, 29 lutego, o godzinie 16 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Spotkania Literackie nad Słupią, które prowadzi prof. dr hab. Daniel Kalinowski. Tym razem gościnią spotkania będzie słupszczanka - Jolanta Nitkowska-Węglarz.

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Po powrocie do Słupska w 1977 r. rozpoczęła pracę w Państwowym Teatrze Muzycznym. Rok później przeniosła się do redakcji zakładowej gazety i radiowęzła Północnych Zakładów Obuwia. Współpracowała wówczas z radiem koszalińskim, miesięcznikami „Pomerania”, „Gryf” oraz tygodnikami „Przegląd Tygodniowy” i „Prawo i Życie”. W okresie 1983-1993 pracowała w redakcji tygodnika społeczno-politycznego „Zbliżenia” i publikowała w wielu tygodnikach ogólnopolskich. Była jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy zajęli się przywracaniem historii ziemi słupskiej świadomości jej mieszkańców. Od 1993 r. do 2003 r. pracowała w „Głosie Słupskim”. Współpracowała także z redakcjami czasopism, m.in. „Konfrontacje”, „Pomerania”, „Inspiracje”, „Przegląd Tygodniowy” „Perspektywy”, „Pobrzeże”, „Pomorze”, „Jantarowe Szlaki”. Była również korespondentką z Pomorza nowojorskiej gazety polonijnej „Nowy Dziennik”.

Ma na swoim koncie 30 wydanych drukiem książki, w tym 7 zbiorów baśni. Jej pomorskie baśnie i legendy są lekturami szkolnymi w licznych szkołach regionu słupskiego. Stały się one inspiracją do kilkudziesięciu spektakli amatorskich teatrów oraz do nagrań baśni dla osób niewidomych, a także licznych projektów popularyzacyjnych zrealizowanych przez biblioteki. Jej najbardziej znana książka "Tajemnicze Pomorze" doczekała się trzech wydań.

W 2022 r. Jolanta Nitkowska–Węglarz obchodziła jubileusz 45-lecia działalności publicystycznej i literackiej.

Lektury to nie bzdury. Międzypokoleniowa dyskusja o zmianach w kanonie lektur szkolnych

Minister edukacji zapowiada spore cięcia na liście obowiązujących lektur szkolnych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Z kanonu mają zniknąć m.in. "Romeo i Julia" Szekspira, "Żona modna" Krasickiego, biblijna przypowieść o siewcy i "Katarynka" Prusa, a "Pan Tadeusz" ma być czytany we fragmentach. Czy decyzja o wykreśleniu popularnych tytułów z listy jest słuszna? I kto powinien decydować o tym, co czytają w szkole uczniowie? Z tymi pytaniami będą się mierzyć 1 marca w kluboksięgarni Cepelin goście międzypokoleniowej dyskusji o zmianach w kanonie lektur.

Debata ma formułę otwartą, więc do cepelinowego stołu są zaproszeni wszyscy, którzy mają ochotę wyrazić swoje zdanie w sprawie proponowanych przez rząd zmian. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18, poprowadzi Mateusz Marecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza