Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Monografia "Stocznie w Ustce" wydrukowana. To idealny prezent gwiazdkowy dla stoczniowców

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Monografia i jej autorzy podczas wernisażu wystawy fotografii Stoczni "Ustka" Włodzimierza Podrucznego
Monografia i jej autorzy podczas wernisażu wystawy fotografii Stoczni "Ustka" Włodzimierza Podrucznego Bogumiła Rzeczkowska/Archiwum gp24.pl
Pierwszy tom monografii "Stocznie w Ustce" autorstwa dwóch stoczniowców Władysława Golińskiego i Zbigniewa Miecznikowskiego już na półkach, w bibliotekach i w sprzedaży internetowej.

Autorzy, a także ustczanie, mogą być dumni z wypełnienia jednej z wielu historycznych luk w powojennych dziejach miasta. Monografia „Stocznie w Ustce” ukazała się drukiem. Wydało ją Wydawnictwo Rys w nakładzie 400 egzemplarzy.

- Jesteśmy szczęśliwi – przyznaje Zbigniew Miecznikowski, współautor monografii. - Praca nasza ujrzała światło dzienne najpierw w wersji cyfrowej zamieszczonej na stronie internetowej Biblioteki Miejskiej w Ustce. Szukaliśmy sponsorów i dzięki Fundacji PGE, burmistrzowi Ustki i firmie Laminopol, której właścicielami są byli stoczniowcy, monografia doczekała się wydania drukiem.

Bezinteresownie pomagali także ustczanie, stoczniowcy, ich rodziny. Monografia „Stocznie w Ustce, t. I, Szkutnictwo: Pradzieje. Historia. Socjologia” obejmuje czas od początków szkutnictwa w Ustce i okolicy do roku 1956. Jest to praca obszerna, wnikliwa, urozmaicona graficznie fotografiami i rysunkami technicznymi budowanych w Stoczni jednostek. Autorzy, szukając źródeł w archiwach, artykułach prasowych, a także we wspomnieniach rodzin stoczniowców, zgromadzili bogatą dokumentację stoczniowych tradycji Ustki.

Autorzy są byłymi pracownikami Stoczni „Ustka”. Władysław Goliński, absolwent Politechniki Koszalińskiej, rozpoczął pracę w Stoczni w 1975 roku w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym jako konstruktor. Zbigniew Miecznikowski, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, rozpoczął pracę w roku 1977 w Biurze Handlowym.

Monografia zawiera sylwetki jednostek pływających, ich podstawową charakterystykę techniczną wraz ze zdjęciami łodzi i kutrów. Także biografie stoczniowców i ich wspomnienia. Część historii dotyczy również stoczniowych sportowców. Monografia została opatrzona solidnymi przypisami. Książka została zadedykowana stoczniowcom, którzy przyczynili się do powstania, rozwoju i funkcjonowania na przestrzeni kilkudziesięciu lat Stoczni „Ustka”.

Recenzentem jest prof. dr hab. Bolesław Hajduk:
„W dorobku polskiej i obcej historiografii brakuje publikacji, ujmującej w sposób całościowy i pogłębiony zagadnienie szkutnictwa oraz budowy statków w Ustce od XIV wieku do czasów najnowszych. Zadania opracowania dziejów produkcji stoczniowej w Ustce z uwzględnieniem przemian politycznych i gospodarczo-społecznych podjęli się Autorzy recenzowanego dzieła.
Podstawą źródłową monografii są: dokumenty archiwalne przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz w Archiwach Państwowych w Koszalinie (Oddział w Słupsku), Szczecinie i w Gdańsku (Oddział w Gdyni). Ponadto wykorzystane zostały biuletyny informacyjne Morskiego Instytutu Rybackiego, prasa resortowa i ogólna oraz w dużym stopniu opracowania pamiętnikarskie i wspomnienia byłych pracowników Stoczni „Ustka”. Skorzystano również z informacji zamieszczonych w Internecie. W monografii Autorzy nie ograniczyli się do tematyki ściśle technicznej, ale ukazali w niej także szeroki zakres problemów natury historycznej i socjologicznej. Napisana z zamiarem upamiętnienia działalności Stoczni „Ustka” oraz zatrudnionych w niej pracowników monografia wypełnia lukę poznawczą i jako praca o charakterze popularno-naukowym zasługuje na opublikowanie” – napisał recenzent.

W wersji cyfrowej na stronie Biblioteki Miejskiej w Ustce został również opublikowany tom drugi, który obejmuje lata 1957-1990. Można w nim znaleźć 325 rycin, znanych i wcześniej niepublikowanych zdjęć, biogramy dawnych pracowników stoczni, wspomnienia byłych pracowników oraz historie przystoczniowych organizacji społecznych.

Teraz powstaje ostatnia część. Ta jednak już otrzymała miano najsmutniejszej, bo obejmuje lata do upadku i sprzedaży Stoczni „Ustka”. Na razie jednak Ustka cieszy się pierwszym drukowanym tomem. Monografię można kupić w siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ustce, a internetowo - w Wydawnictwie Rys. Można też odwiedzić czytelnię usteckiej biblioteki i poczytać na miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza