Byli policjanci nie chcą iść do kryminału. W Słupsku sprawa odwoławcza o łapówki w lęborskiej drogówce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Rozprawa apelacyjna przed Sądem Okręgowym w Słupsku byłych policjantów lęborskiej drogówki, oskarżonych o korupcję
Rozprawa apelacyjna przed Sądem Okręgowym w Słupsku byłych policjantów lęborskiej drogówki, oskarżonych o korupcję Bogumiła Rzeczkowska
We wtorek przed Sądem Okręgowym w Słupsku odbył się proces odwoławczy byłych już policjantów z Lęborka, oskarżonych o korupcję. Wygłoszono mowy końcowe. Oskarżeni prosili o kary w zawieszeniu. Przepraszali, że zhańbili mundur.

- Nie wiem, jak usprawiedliwić moje nieodpowiedzialne zachowanie. Jak mogłem pokusić się na te pieniądze? To było zaćmienie umysłu. Przyniosłem wstyd rodzinie, zraniłem matkę – mówił w ostatnim słowie Wojciech N., jeden z oskarżonych o korupcję byłych policjantów. - Przepraszam przełożonych, kolegów i koleżanki z pracy, że swoim zachowaniem zhańbiłem mundur policyjny i wystawiłem całą formację na wstyd.

Sprawa sięga 2015 roku, gdy na ternie działania lęborskiej policji kierowcy, którzy popełniali wykroczenia drogowe, wręczali policjantom łapówki, aby uniknąć mandatów i punktów karnych.

Żyli z łapówek od kierowców

Prokuratura Okręgowa w Słupsku wszczęła śledztwo na podstawie materiałów uzyskanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji w Gdańsku. Tzw. policja w policji ustaliła, że funkcjonariusze z lęborskiej drogówki wielokrotnie dopuścili się przyjmowania korzyści majątkowych podczas wykonywania czynności służbowych w czasie kontroli drogowych. W radiowozie policjantów zainstalowano urządzenia nagrywające. Trwała też obserwacja BSW.

Policjanci zostali zatrzymani w maju 2016 roku. Trzej trafili do aresztu. Prokuratura zarzuciła im przyjmowanie łapówek w zamian za odstępowanie od obowiązkowego zatrzymania prawa jazdy, za obniżanie wysokości należnych mandatów karnych i obniżanie liczby należnych punktów karnych za popełnienie wykroczenia. Do takich sytuacji dochodziło na drogach w rejonie Lęborka w marcu, wrześniu i październiku 2015 roku.

Policjanci pełnili służbę w patrolach zmotoryzowanych w różnych konfiguracjach osobowych, w tym w radiowozie nieoznakowanym wyposażonym w wideorejestrator, co umożliwiało rejestrowanie nawet w ciągu jednej służby dużej liczby wykroczeń drogowych. Trzech policjantów przyjęło łącznie około 35 tys. zł, 1000 euro i 100 franków szwajcarskich.

Korzyści osiągali też kierowcy, którym zmieniano kwalifikację wykroczenia np. na przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W niektórych przypadkach policjanci sami proponowali im „załatwienie sprawy”, czy „pomoc”.

W maju 2017 roku Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała przeciwko nim do Sądu Rejonowego w Lęborku akt oskarżenia z zarzutami niedopełnienia obowiązków służbowych oraz o przyjmowania korzyści majątkowych, a także przeciwko 17 osobom podejrzanym o udzielenie korzyści majątkowej funkcjonariuszom w celu nakłonienia funkcjonariuszy do naruszenia przepisów prawa.

Widmo krat

W styczniu 2018 roku przed Sądem Rejonowym w Lęborku rozpoczął się proces. Na ławie oskarżonych zasiedli Waldemar P., Tomasz N. i Wojciech N. Inni, w tym czwarty policjant, dobrowolnie poddali się karze w zawieszeniu. W listopadzie 2021 roku sąd skazał Waldemara P. na 3 i pół roku, Tomasza N. na 3 lata, a Wojciecha N. na 2 lata i pięć miesięcy więzienia. Sąd orzekł też przepadek na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pochodzących z łapówek.

Z tym wyrokiem pogodzili się oskarżeni. Ich obrońcy wnieśli apelacje do Sądu Okręgowego w Słupsku, domagając się złagodzenia kar i zarzucając, że wyrok lęborskiego sądu jest nieścisły w odniesieniu do przepisów, jakie stosowali funkcjonariusze wobec kierowców. Adwokaci twierdzili, że kary są rażąco wysokie. Drakońskie, jak to określili, bo wobec policjantów skazywanych na przykład za użycie paralizatora, sądy orzekały znacznie niższe kary.

Obrońcy przyznawali, że łapówkarstwo jest niechlubną rzeczą, ale trzeba wziąć pod uwagę całość wzorowej służby. Zaznaczali, że proceder ten trwał tylko dwa miesiące. Podkreślali, że tak zdobyte pieniądze nie stanowiły stałego źródła dochodów. Wskazywali, że oskarżeni się przyznali, a osiem lat, czyli czas, jaki upłynął od ujawnienia przestępstw, jest wystarczającą karą.

Obrońcy wnieśli o złagodzenie kar i ich zawieszenie, a także o uniewinnienie od niektórych zarzutów lub zwrot sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Oskarżający w tej sprawie Krzysztof Młynarczyk, słupski prokurator okręgowy, wniósł o nieuwzględnienie apelacji i utrzymanie wyroku.
- Nie chodzi o długotrwałość, lecz intensywność i powtarzalność tych czynów w krótkim czasie – zaznaczył.

Wszyscy oskarżeni prosili o łagodne kary, które nie pogrążą ich rodzin, nie przyniosą hejtu, żeby - jak powiedział Wojciech N. - ich dzieci nie musiały cierpieć za to, że „ojciec trafił do kryminału”.

Sąd ze względu na zawiłość sprawy odroczył wydanie wyroku.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorump...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A co za problem, dobrze, że brali a mogli zastrzelić. Generał Granatnik też daje przykład. Chłopina tłumaczy: chciał posłuchać muzyki bo uwierzył że to głośnik. Mają pecha. Zostali wskazani jako czarne owce bo był potrzebny sukces.Mogli poprosić o wstawiennictwo kapelana a tak cela czeka.
Ż
Żabka
Wie jest milicjantów w milicji aby się

Dorobić na lewo.. i prawo. Wiele jest przypadków co kradną jak są na interwencji lub na przeszukaniach.

A aby było mało, nie tak dawno afera wynikła że w milicji Słupskiej jeden z milicjantów ukradł rower wartościowy.
B
Bolesław Kowalski
Albo się jest policjantem, albo złodziejem. Policyjny łapówkarz, to najgorszy gatunek złodzieja - tchórza, który popełnia przestępstwo pod przykrywką bycia niemalże nietykalnym funkcjonariuszem publicznym. Przynosi wstyd całej formacji, niszczy zaufanie społeczeństwa do policji. Bardzo wielu jest policjantów, którzy poszli do tej niebezpiecznej pracy nie po pieniądze, bo tam ich nie ma zbyt wiele, lecz po to, by pomagać innym. Dla nich takie zachowanie "kolegów" jest ciosem w twarz.
K
Ksenia
Jeden do jest sołtysem w Podslupskiej wsi, dostał zawiasy i 10 tysi do zapłaty za pobicie, lecz te degeneraty powinny trafić na sądową w Słupsku na ogół.
G
Gość
Mają szczęście, że nie żyją w przedwojennej Polsce.

Tam urzędnik państwowy biorący łapówki stawał pod murem.
G
Gość
taki kozak teraz pokorny, strzela skruchę to czemu ma gębę zamazaną i jej nie pokaże,cwaniak i pan z drogówki z nieoznakowanego wozu.
G
Gość
A co ty się odwoływać... Do puchy z nimi!
G
Gość
Lęborskie milicjantki ,

well pi zde cz ki ,
S
Salomon
Policjantów już nie ma w tym kraju.Tylko łapówkarze,złodzieje i oszuści.Poniżają nas gdy zgłasza się sprawy.Hajs by zobaczyć mogli i dostać to była by wygrana sprawa!Tępaki!Bez względu na płeć.Miałem kilka spraw i jestem w trakcie kolejnych to odrzucają sprawy po dogadaniu się z prokuraturą
G
Gość
To są najgorsze typy ludzi.

Idzie do policji żeby mieć immunitet a sam kradnie ile wlezie.

Powinno być więzienie bez tlumaczenia
G
Granatnik
Czy ktoś ufa jeszcze policji?
G
Gość
Frajerki , boją się więzienia, bankowo na ochronkach by siedzieli. , A kasę [wulgaryzm]y brały jako łapówki!
G
Gość
Taaaaa

Awanse im dać na komendantów mianować.

Wyzszszy stopień wyższsze łapówki.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza