Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytowska porodówka zamknięta. Szpital wprowadza nowe usługi

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Podczas sesji bytowskiej rady rozmawiano na temat sytuacji bytowskiego szpitala. Mimo prób porodówki nie udało się uratować.
Podczas sesji bytowskiej rady rozmawiano na temat sytuacji bytowskiego szpitala. Mimo prób porodówki nie udało się uratować. Sylwia Lis
Z początkiem sierpnia w Szpitalu Powiatu Bytowskiego nie ma już Oddziału Położniczo-Neonatologicznego. Został zlikwidowany. Nasi czytelnicy pytają, czy faktycznie zrobiono wszystko, aby uratować oddział ? – Podczas Sesji Rady Miejskiej prezes zapewniała, że zrobi wszystko, aby do tego nie dopuścić – mówi bytowianka.

Przypomnijmy, że w związku z rezygnacją z pracy lekarza neonatologa i brakiem możliwości zabezpieczenia świadczeń zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia od 18 maja zawieszony został oddział położniczy i neonatologiczny. Dokładnie 1 sierpnia oddział zupełnie zamknięto. Kilka tygodni temu odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Bytowie, podczas której była omawiana sytuacja w szpitalu. Wówczas zapewniono, że zarząd zrobi wszystko, aby do tego nie doszło. Jednocześnie poinformowano, że procedura zamknięta oddziału już się zaczęła. Nasi czytelnicy pytają, czy na pewno zrobiono wszystko, aby uratować oddział?

- Mirosław Maszluch, radny powiatowy wówczas powiedział, że rozmawiał z lekarzem neonatologiem, który rzekomo był chętny pomóc bytowskiemu szpitalowi, prezes obiecała podjąć z nim rozmowę – relacjonuje nasza czytelniczka. – Tymczasem oddział został zamknięty. Nic nie wyszło z tych rozmów?

- Zarząd i dyrekcja szpitala wykorzystała wszystkie możliwe sposoby aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie obu oddziałów – mówi Ewa Czechowska, rzecznik prasowy Szpitala Powiatu Bytowskiego. - W związku z brakiem lekarza neonatologa szpital ogłaszał konkurs ofert aż pięć razy. Wielokrotnie zamieszczano także ogłoszenia na portalach lekarskich. Niestety, nikt się nie zgłosił. Swojej kandydatury nie zaproponował też lekarz wskazany przez radnego Maszlucha.

Czy kobiety zupełnie zostały bez pomocy? Szpital zapewnia, że nie.

- Nadal funkcjonuje szkoła rodzenia, która działa w trosce o bezpieczeństwo pacjentek, jak i oddział pediatryczny dla młodszych pacjentów – podkreśla Czechowska. - Dla pacjentek dostępna jest również działająca przez pięć dni w tygodniu poradnia położniczo - ginekologiczna, gdzie pacjentki mogą liczyć na profesjonalną diagnostykę i opiekę. Świadczone są tam usługi w zakresie leczenia chorób kobiecych, opieki nad kobietą ciężarną, leczenia zaburzeń hormonalnych, diagnostyki chorób szyjki macicy, stanów zapalnych i nowotworów narządów płciowych. Ponadto mając na względzie dobro najmłodszych pacjentów od pierwszego grudnia ubiegłego roku uruchomiliśmy poradnię pediatryczną. Dzięki umówię z NFZ dzieci w naszej placówce są pod stałą opieką specjalistów.

Nowe świadczenia

Czechowska dodaje, że dla zwiększenia komfortu pacjentek, szpital od pierwszego sierpnia uruchomił gabinet położnej środowiskowej. - Nowy gabinet mieści się w budynku głównym szpitala w miejscu funkcjonowania gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – podkreśla. - Położna pomoże pacjentkom przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem, a także wyposaży w wiedzę potrzebną do przygotowania planu porodu i opieki okołoporodowej. Dodatkowo, wszystkie dotychczasowe zaplanowane jaki i przyszłe zabiegi ginekologiczne wykonywane przez lekarzy ginekologów będą odbywały się w Oddziale Chirurgii Ogólnej. W tym celu wprowadziliśmy zmiany na tym oddziale polegające na wydzieleniu części męskiej i żeńskiej dla większego komfortu pacjentów. To tylko część z rzeczy, które realizujemy i które realizować będziemy na rzecz naszych pacjentek i małych pacjentów. We wszystkich decyzjach również tych trudnych kierujemy się przede wszystkim zasadą troski o bezpieczeństwo

W planach jest utworzenie przy bytowskim szpitalu ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w którym zatrudnieni byliby psycholog, psychoterapeuta i terapeuta środowiskowy.

- Na chwilę obecną Narodowy Fundusz Zdrowia nie ogłosił postępowania w tym zakresie, zatem czekamy na możliwość złożenia oferty – zapewnia rzecznik bytowskiego szpitala.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza