Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Słupska tonie w błocie

Fot. Głos Pomorza
Tak wyglądają parkingi przy ul. Armii Krajowej.
Tak wyglądają parkingi przy ul. Armii Krajowej. Fot. Głos Pomorza
Mieszkańcy centrum Słupska pytają, co będzie z chodnikami i jezdniami na ulicach, gdzie właśnie trwa budowa kanalizacji. - Mamy nadzieję, że długo nie będziemy chodzić w błocie - mówią.

Zatoki parkingowe przy ul. Armii Krajowej na wysokości KRUS-u z twardej nawierzchni zmieniły się w błoto.

- Wyjazd w deszczowy dzień oznacza, że na ulicy pojawia się błoto, to jest niebezpieczne dla wszystkich - żali się Józef Rakowiecki, kierowca ze Słupska. - Myślałem, że, jak po każdej budowie, nawierzchnia będzie doprowadzona do poprzedniego stanu. A tu będzie chyba tak samo jak na ulicy Paderewskiego, gdzie na nową nawierzchnię czekaliśmy latami.

Takie uwagi mają też mieszkańcy ulicy Partyzantów.

- Tutaj po tych pracach został po prostu sajgon. Chodzić się nie da, bo ciągle potykamy się o resztki chodników. I to ma być centrum miasta? - pyta Urszula Zawadzka, nasza czytelniczka.

Identyczne wrażenie pozostało po remoncie na ulicy Podgórnej. Teraz trwają prace przy ulicy Kilińskiego. Już dzisiaj można zobaczyć, jak mocno zniszczone są chodniki, których jakość i tak przecież była bardzo niska.

Wiesław Kurtiak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich uspokaja.
- Budowa kanalizacji w centrum Słupska będzie trwała do końca przyszłego roku. Mamy dżentelmeńską umowę z wykonawcą, że wszystkie szkody powstałe w wyniku prowadzonej inwestycji zostaną usunięte.

Według ZDM ulica Kilińskiego zyska nową kostkę z polbruku i nowy dywanik asfaltowy. Podobnie ulica Podgórna. Na pozostałych ulicach, gdzie jest prowadzona inwestycja, chodniki mają zostać ułożone z elementów z odzysku.

- Jeśli tych zabraknie, będziemy układać nowy polbruk. Budowa wciąż trwa. Musi się zakończyć i wtedy firma przystąpi do napraw. Jeżeli tego nie zrobi, to nie odbierzemy inwestycji.

Inwestycja

W 2002 roku miasto Słupsk oraz dwie sąsiednie gminy (Kobylnica i Słupsk) postanowiły walczyć o unijne środki na uporządkowanie gospodarki ściekowej i zaopatrzenia w wodę pitną o jakości zgodnej z wymaganiami Unii Europejskiej.

W lipcu 2004 roku samorządy podpisały Porozumienie Międzygminne w tej sprawie. Wodociągom przypadła rola realizatora programu.

Za pieniądze unijne (70 procent wartości całej inwestycji - około 13,7 miliona euro) oraz Wodociągów Słupsk (30 procent nakładów) ma zostać zbudowana w Słupsku stacja uzdatniania wody, nowy system transportu ścieków do oczyszczalni, zmodernizowana oczyszczalnia oraz ma nastąpić rozdział sieci ogólnospławnej na deszczową i sanitarną.

Z kolei w gminach wiejskich ma zostać zbudowanych ponad 146 km kanalizacji ściekowej. Rozdział sieci na deszczową i sanitarną trwa obecnie w centrum miasta.

Dzięki niemu okoliczne kamienice przestaną być zalewane w czasie dużych opadów deszczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza