Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Zdrowia Psychicznego apeluje o pomoc. Podpisz petycję! To dla twojego zdrowia

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku prosi o podpisanie petycji w sprawie utrzymania programu pilotażowego i jego dalszy rozwój w innych powiatach na terenie kraju. Dzięki programowi, który realizowany jest w Słupsku, z szybkiej pomocy psychologicznej, czy psychiatrycznej, skorzystały setki pacjentów. W czasie pandemii osób z depresją przybywa. Bez takiej pomocy sami sobie nie poradzą.

- Po półrocznym funkcjonowaniu programu pilotażowego w odniesieniu do naszych pacjentów z miasta i powiatu słupskiego, Centrum Zdrowia Psychicznego nie wyobraża sobie powrotu do starego systemu bez Zespołów Leczenia Środowiskowego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników pacjenci z chorobami psychicznymi otrzymują kompleksowe wsparcie w miejscu zamieszkania. Podejmowane przez Zespół działania leczniczo-terapeutyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, pozwalają na przywrócenie osoby będącej w kryzysie lub po jego przejściu do funkcjonowania w środowisku społecznym, zawodowym, a współpraca z rodziną pacjenta pozwala na zrozumienie istoty choroby psychicznej, zachowań pacjenta w kryzysie - apelują lekarze psychiatrzy z słupskiego Centrum.

Program działa w Słupsku od kwietnia tego roku. W zależności od problemu, z którym przyjdzie, zajmie się nim psychiatra, psycholog lub terapeuta. Bez terminów i kolejek.

Jak wizyta wygląda w praktyce?

- Przychodzi pacjent do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego doradczego w budynku szpitala na ul. Obrońców Wybrzeża, gdzie mamy wykwalifikowany personel - jest tam pielęgniarka i pracownik socjalny. Jest także psycholog i psychiatra. Rozmowę z pacjentem, który przychodzi do nas pierwszy raz, przeprowadza pielęgniarka. Stosownie do potrzeby ustala albo pilną wizytę w ciągu 72 godzin, albo wizytę trybie normalnym. W tej chwili nie ma odwlekania terminów, pacjenci są na bieżąco przyjmowano - mówiła nam Małgorzata Jarystow, kierownik Słupskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

Do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego może przyjść każdy dorosły mieszkaniec Słupska i powiatu słupskiego, który ma potrzebę spotkania się i porozmawiania na temat swoich problemów, czy trudnej sytuacji życiowej. Niepotrzebne jest skierowanie, a wizyta jest bezpłatna.

- Podczas rozmowy wstępnej z pielęgniarką może się okazać, że jest problem społeczny. Wtedy od razu dowie się, gdzie takie wsparcie może uzyskać - mówi Jarystow.

Co za tym idzie, zwiększyła się dostępność do specjalistów.

- Rozmowa w punkcie ma pokierować pacjentem. Liczba psychiatrów nie jest duża, ale też nie w każdej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza. Czasami bardziej wskazana będzie wizyta u psychologa, w innym przypadku pomoże terapeuta, a czasami niezbędna będzie pomoc społeczna - mówi Krzysztof Sikorski. - Pilne potrzeby realizowane będą od razu - podkreśla.

Punkt jest czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. Bez kolejki, nie czekając. Można też wcześniej skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc na numery telefonów 574 700 433 lub 59 832 25 77 (punkt na ul. Obrońców Wybrzeża) lub 59 840 20 01 (punkt w Przychodni SON na ul. Ziemowita).

Petycja do Ministra Zdrowia zawiera apel pacjentów psychiatrycznych o to, aby Centra Zdrowia Psychicznego były w każdym powiecie i aby utrzymano programy pilotażowe, dzięki którym dostęp do specjalistów jest łatwiejszy.

"To ośrodki oferujące bez skierowań i bez kolejek indywidualne formy pomocy psychologicznej, terapeutycznej, psychiatrycznej w zależności od potrzeb realizowane w poradni, w domu, oddziale dziennym lub szpitalnym. Są odpowiedzialne za zapewnienie pomocy mieszkańcom określonego obszaru. Po wielu latach odkładania niezbędnych reform - to zwiastun nadziei na radykalne podniesienie standardu pomocy psychiatrycznej w całym kraju. Niestety w przeszłości takie zwiastuny nadziei niejednokrotnie gasły z powodu zaniechań lub błędów polityki zdrowotnej. Dlatego dzisiaj my, jako pacjenci, ich rodziny, bliscy, a także jako profesjonaliści w tej dziedzinie, czyli obywatele świadomi naszych praw i odpowiedzialności stanowczo domagamy się:
Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie – przyspieszenia rozwoju sieci CZP i jej ukończenie najpóźniej do roku 2027,
TRZYPOZIOMOWEGO SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA PSYCHICZNEGO – w którym CZP zapewniają pomoc podstawową, dopełnianą w koniecznych przypadkach przez specjalistyczne programy zdrowotne (pomoc profilowana) i ośrodki wysokospecjalistyczne (akademicki poziom referencyjny),
ADEKWATNEJ LEGISLACJI, SKUTECZNEGO FINANSOWANIA i INWESTOWANIA – wprowadzenia podstaw funkcjonowania CZP i trzypoziomowego systemu do znowelizowanej Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, powiązania odpowiedzialności CZP za obsługiwaną populację z finansowaniem w formie ryczałtu według stawki wyliczonej na głowę mieszkańca, zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia psychicznego do poziomu co najmniej średniego w Europie, tj. 5% udziału w całości nakładów na ochronę zdrowia,
UPOWSZECHNIANIA ŚRODOWISKOWEGO MODELU OPIEKI - odchodzenia od osadzania potrzebujących w odległych azylach, na rzecz aktywnej pomocy im w środowisku zamieszkania, zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego (2010, 2017).
POSZANOWANIA PODMIOTOWOŚCI – eliminowania instytucjonalnych barier, uprzedzeń i opresji naruszających prawa lub godność pacjentów, jak i pracowników systemu ochrony zdrowia psychicznego." - czytamy w petycji.


Dlaczego to tak ważne
?

"Ponieważ każdemu obywatelowi, każdemu z nas należy się godna, łatwodostępna, bliska domu, włączająca w terapię bliskich, podążającą formami pomocy za dynamiką kryzysu, opieka psychiatryczna. Taką właśnie opiekę, opartą na zasadach psychiatrii środowskowej oferują Centra Zdrowia Psychicznego. Opieka środowiskowa może sprawić, że będziemy mogli uniknąć często traumatycznego pobytu w szpitalu lub sprawić, że hospitalizacja będzie jak najkrótsza. Leki, które dostajemy od psychiatrów pomagają opanować objawy choroby ale poza nimi jest jeszcze potrzebne wsparcie osób, które na różne sposoby mogą nam pomóc, żebyśmy nie tracili ról matek, mężów, pracowników, uczniów. " - brzmi apel pacjentów.
#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego

Jak możesz pomóc:

1. Podpisz petycję online: W sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego

Petycja

więcej informacji oraz petycja do wydruku:
https://ef.org.pl/akcja-centrum-zdrowia-psychicznego-w-kazdym-powiecie-podpisz-petycje/

2. Polub i obserwuj wydarzenie na FB
www.facebook.com/events/702983546968544/

3. Udostępniaj informacje o wydarzeniu i posty z hasztagiem:

#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego

Dodatkowo jeśli możesz:
Wydrukuj, podpisz i wyślij pocztą tradycyjną, drugą petycję, stworzoną przez pacjentów
więcej:
Petycja do wydruku

Powstanie Słupskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza