Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceremonia pogrzebowa Andrzeja Szczepańskiego na Starym Cmentarzu Komunalnym w Słupsku [ZDJĘCIA]

Zbigniew Marecki
- Ludzie żyją tak długo, jak długo żywa jest pamięć o nich. O Tobie , Andrzeju, ludzie ze Słupska i regionu słupskiego pamiętać będą długo - mówił nad urną z prochami zmarłego Marek Goliński, wiceprezydent Słupska, który żegnał byłego wojewodę słupskiego oraz byłego senatora lewicy ze Słupska w imieniu władz miasta.

W ceremonii, która miała charakter katolicki, uczestniczyła spora grupa osób.Byli wśród niej przedstawiciele rodziny, znajomi i różni współpracownicy Szczepańskiego z rozmaitych dekad jego życia oraz różnych dziedzin, którymi się zajmował: polityki, samorządu, piłki nożnej i gospodarki.

- Nie był typowym politykiem. Był ciepłym człowiekiem otwartym na innych, dla którego ważne były sprawy terenu, gdzie żył i pracował. Zrobił wiele dobrego, ale popełniał też błędy, bo ufał innym - mówił Maciej Kobyliński, były prezydent Słupska, który wspominał drogę życiową Szczepańskiego oraz ich wspólną działalność polityczną i samorządową z ramienia lewicy.
Z kolei o dokonaniach sportowych Szczepańskiego jako piłkarza, działacza sportowego i sędziego piłkarskiego mówił Jan Ponulak, który nie ukrywał, że Szczepański pomógł mu uniknąć wielu błędów w jego działalności politycznej.

Głos zabrał także Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, na terenie której Szczepański mieszkał razem z rodziną. W jego wystąpieniu można było także usłyszeć wiele o dorobku Szczepańskiego, ale mówca podkreślił jego silny związek z rodziną. - Andrzej mówił, że senatorem i wojewodą się bywa, ale mężem i ojcem się jest. Te wartości były dla niego bardzo ważne - mówił Kuliński i podziękował zebranym za przyjście na pogrzeb w imieniu rodziny.

Przypomnijmy: Andrzej Szczepański urodził się w 1947 r. w Człuchowie. Ukończył studia na Wydziale Ekonomii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie. Od 1966 r. pracował jako agromeliorant w Powiatowym Inspektoracie Melioracji Wodnych w Człuchowie. W latach 1973–88 był instruktorem Komitetu Powiatowego PZPR, a następnie sekretarzem ds. ekonomicznych Komitetu Wojewódzkiego w Słupsku. W okresie 1988–89 przewodniczył Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Słupsku, a w latach 1989–91 był wojewodą słupskim. Od 1992 r. pracował w Pomorskim Towarzystwie Ubezpieczeniowym «GRYF» SA w Słupsku na stanowisku dyrektora oddziału Był senatorem III kadencji z województwa słupskiego, z ramienia Krajowego Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W Senacie był zastępcą przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, członkiem Komisji Gospodarki Narodowej oraz Podkomisji ds. Polityki Regionalnej. W 1997 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W okresie 1998–2002 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Związany z piłką nożną, grał w klubach „Budowlani” Szczecin i „Piast” Człuchów, był sędzią piłkarskim. Od 1994 r. zasiadał w zarządzie Słupskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a od 2000 r. – Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, w którym pełnił obowiązki prezesa (2009–12).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza