Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zburzyć pomnik boga słowiańskiego

Andrzej Gurba
Pomnik Światowida w Bytowie.
Pomnik Światowida w Bytowie. Andrzej Gurba
Władze Bytowa nie wykluczają zburzenia pomnika Światowida na placu Krofeya, bo jest... brudny i popękany.

Światowid nazywany w Bytowie potocznie "mamutem" został zbudowany w latach 1960-1961.
To był dar bytowskich rzemieślników. Inga Mach, miejscowa hafciarka i fotografka, wspominała na naszych łamach, że na początku planowano wykonać Trygława, a nie Światowida. Miał on być usytuowany w trójkącie ulic: Dworcowej, Drzymały i Wojska Polskiego. Ostatecznie zwyciężył Światowid.

Słowiański Światowid (poprawnie Świętowit) to jedno z głównych pogańskich bóstw. Pan niebios, lasu, słońca, urodzaju, ognia, ale też i wojny (wspomniany przez Ingę Mach Trygław to bóstwo pogańskich Wenedów. Jego trzy głowy symbolizowały władzę nad ziemią, niebem i światem podziemnym). Na bytowskim pomniku jest napis "BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY". Należy go odczytywać jako przywiązanie do tych ziem.

Pomnik od lat popada w ruinę. Nie dość, że jest brudny i z zaciekami, to jeszcze w wielu miejscach niekompletny, bo odpadają od niego kawałki betonu. Mimo wielokrotnych zapowiedzi bytowski ratusz nic nie zrobił, aby odnowić pomnik, zawsze tłumacząc się brakiem pieniędzy.

- Jak nie stać gminy na remont pomnika, to niech choć go umyje - komentował na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bytowie, radny Stanisław Borzyszkowski.

Andrzej Kraweczyński, wiceburmistrz Bytowa informuje, że zlecona zostanie ekspertyza, która ma wykazać szczegółowo stan pomnika. - Da nam ona też odpowiedź, czy jest w ogóle sens jego remontu. Jeśli tak, to go wykonamy. Być może jednak pomnik trzeba będzie rozebrać. Nie wykluczam tego - oznajmia Kraweczyński. To zmiana stanowiska, bo wcześniej Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa, pytany o remont pomnika, wykluczał jego zburzenie.

To była odpowiedź na wezwanie radnego Bogdana Adamczyka.

- Czy Bytów dojrzał już do tego, aby rozebrać tzw. mamuta. Obecnie pomnik niszczeje i od czasu do czasu ktoś załatwia pod nim swoje potrzeby fizjologiczne. Z pewnością patron tego placu nie zasługuje na taki wyraz pamięci. Już nieraz zastanawiałem się też, czy do napisu "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" dopisać słowo "biedni"- mówił Adamczyk.

Zwracał też uwagę, że Światowid został wykorzystany i zmanipulowany dla potrzeb poprzedniego ustroju. Składano tu kwiaty z okazji 22 lipca. Wiceburmistrz Kraweczyński sądzi, że ekspertyza może być gotowa za 2-3 miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza