Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy w słupskim szpitalu operują już robotem operacyjnym Da Vinci. To drugi oddział po urologii

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Jak zaznaczają specjaliści, operacje robotyczne są dłuższe niż operacje przeprowadzane metodą otwartą, ale są także o wiele bezpieczniejsze dla chorych, lepiej przez nich tolerowane, z lepszymi wynikami odległymi.
Jak zaznaczają specjaliści, operacje robotyczne są dłuższe niż operacje przeprowadzane metodą otwartą, ale są także o wiele bezpieczniejsze dla chorych, lepiej przez nich tolerowane, z lepszymi wynikami odległymi. WSS
Lekarze na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przeprowadzili pierwsze operacje przy użyciu robota chirurgicznego Da Vinci. Po urologii, to już drugi oddział słupskiego szpitala, który używa do operowania robota.

Pierwsze operacje w oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej przy użyciu robota przeprowadził dr Michał Duszewski w asyście dr. Tomasza Wawrowskiego, pod okiem doświadczonego w chirurgii robotycznej specjalisty dr. n. med. Krzysztof Kasei, chirurga Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szczecinie. Rolą mentora było podpowiadanie wykorzystania systemu robotycznego i możliwości narzędzi, które robot ma do dyspozycji.

- To był duży zabieg u pacjenta obciążonego z nisko umiejscowionym w odbytnicy guzem. Operacja tego typu z wykorzystaniem systemu robotycznego jest szczególnie dobrze widziana, bo wszystkie zalety tego systemu są wykorzystywane – zaznacza dr Kaseja. - U operowanego pacjenta mieliśmy do czynienia z wąską męską miednicą i nisko umiejscowioną zmianą, a przez zastosowanie robota możemy mieć doskonałe uwidocznienie pola operacyjnego i świetne narzędzia do dyspozycji. Dzięki temu operacja ta jest bardzo dobrze znoszona przez chorych onkologicznie i jest pewniejsza niż jakakolwiek znana nam do tej pory metoda – podkreśla dr Kaseja.

Jak zaznaczają specjaliści, operacje robotyczne są dłuższe niż operacje przeprowadzane metodą otwartą, ale są także o wiele bezpieczniejsze dla chorych, lepiej przez nich tolerowane, z lepszymi wynikami odległymi.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku od ponad roku zaczął wprowadzać tematykę robotyzacji do zabiegów chirurgicznych. Pod koniec ubiegłego roku urządzenie zostało zakupione, a po przeprowadzeniu szkoleń personelu w tym roku rozpoczęły się pierwsze zabiegi robotyczne.

- Zakładamy, że zabiegi na jelicie grubym, zwłaszcza dotyczące odbytnicy, lewej połowy jelita grubego, będą wykonywane od teraz już tylko metodą robotyczną. Tak, jak od miesiąca zabiegi w obrębie prostaty wykonywane są przez naszych kolegów z oddziału urologicznego tylko przy pomocy robota chirurgicznego – mówi dr n. med. Jarosław Feszak, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej, przewodniczący szpitalnego Zespołu ds. Robotyki. - Robotyzacja ma poprawić wyniki chirurgicznego leczenia onkologicznego. Użycie robotów daje szereg korzyści - leczenie jest dokładniejsze, następuje mniejsza utrata krwi, jest mniejsza inwazyjność i szybszy powrót do aktywności i spożywania normalnych pokarmów, ewentualnie powrót do leczenia skojarzonego w zależności od zaawansowania nowotworu – informuje dr Feszak.

Dla lepszego wykorzystania potencjału oddziału, na słupskiej chirurgii wprowadzono zespoły specjalizujące się w różnych dziedzinach. Doktor Michał Duszewski, który przeprowadził pierwszą operację robotyczną na oddziale chirurgicznym, specjalizuje się w operacjach jelita grubego. Dotychczas wykonywał je metodą laparoskopową, a od teraz robotycznie, co jeszcze bardziej poprawi efekty leczenia. - Zakładamy, że zabiegi na jelicie grubym będą przeprowadzane dwa razy w tygodniu. Według wstępnych ustaleń, aby operator był uznawany za doświadczonego w zakresie urologii, ginekologii lub chirurgii onkologicznej musi wykonać rocznie 50 operacji robotycznych – tłumaczy dr Jarosław Feszak.

Gratulacje z powodu wykonania pierwszych operacji robotycznych składa chirurgom Zarząd szpitala.
– Oddział chirurgiczny naszego szpitala dowodzi, że należy do najlepiej zorganizowanych i najnowocześniejszych w kraju – mówią Andrzej Sapiński, prezes i Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Łączny koszt kupna robota operacyjnego Da Vinci Xi dla słupskiego szpitala wyniósł 12 996 697,01 zł. W tej kwocie 12 198 052,05 zł to koszt robota, stołu operacyjnego, aplikacji i 30 zestawów narzędzi chirurgicznych. Kwota 397 049,91 zł została przeznaczona na zakup myjni i dezynfekatora, a 401 595, 03 zł to koszt sterylizatora niskotemperaturowego.

Zakup robota operacyjnego nie byłby możliwy bez wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, który przeznaczył na ten cel 12 813 443,00 zł, wkład własny szpitala wyniósł 183 254,01 zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza