Podróż do bałtyckich kurortów
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 grudnia, w Galerii Kameralnej przy ul. Partyzantów, początek godzina 17. Nosi ono tytuł: „Sepety pakować, kurhaus obstalować, do wód jedziemy! O reunionach, leczeniu arszenikiemi omnibusie z prysznicem, czyli kuracjusz w nadbałtyckich badach w XIX wieku”.
Spotkanie jak zawsze poprowadzi Tomasz Częścik, a o wyprawach do wód, czyli wyjazdach do kurortów nadbałtyckich w XIX i XX w., opowie Aneta Aleksandra Duda.
Dowiemy się na przykład, co łączyło niemieckie bady nad Bałtykiem - uzdrowiska cesarskie na wyspie Uznam i naszą Ustkę? Dlaczego wszyscy kuracjusze teoretycznie byli zdrowi, a wszyscy się leczyli? Jak rąbanie drew i palenie papierosów wpływało na leczenie gruźlicy? Co mieściło się w 70 kilogramach standardowego bagażu gościa kurhausu jadącego do „zdrojowiska”, jak wtedy mawiano? Jak fenomen kolejnictwa na Pomorzu z czasów wilhelmińskich wpłynął na zmianę architektury w nadmorskich uzdrowiskach?
- Postaram się odpowiedzieć na te pytania i nakreślić obraz funkcjonowania kuracjusza nad Bałtykiem w uzdrowiskach takich, jak m.in. Heiligendamm, Ahlbeck, Zoppot, Heringsdorf w XIX wieku - zapowiada prelegentka znana z niebanalnych wykładów i prezentacji.
Bo i tym razem opowieściom o życiu codziennym towarzyszyć będzie bogata prezentacja multimedialna.
Podróż do Japonii
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „Forum sztuki i artystów”. Odbędzie się on w sobotę, 9 grudnia, o godz. 10 w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku. Nosi tytuł „Dziwna obecność – wymiana kulturowa między Europą a Japonią na przykładzie sztuki XIX i przełomu XX/XXI wieku”.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czepiel - adiunkt Działu Historyczno-Artystycznego słupskiego muzeum, absolwentka zabytkoznawstwa i muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
„Modzie na japonizm” w Europie z 2. poł. XIX wieku zostanie przeciwstawione zjawisko współczesne – włączanie elementów kultury europejskiej w sztukę i popkulturę japońską. Na wykładzie w sposób skrótowy omówione zostaną takie zjawiska, jak: visual kei, styl lolita oraz japońskie animacje.
Wstęp wolny!
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?