Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Główczycach (zdjęcia, wideo)

Zbigniew Marecki
W sumie kilka tysięcy ludzi z całego powiatu słupskiego uczestniczyło lub przyglądało się w sobotę obrzędom, występom i zabawom, które złożyły się na tegoroczne dożynki powiatowe.

Dożynki w Główczycach

Zgodnie z wieloletnią tradycją Powiatowe Święto Plonów zaczęło się od mszy dziękczynnej, którą odprawiono w miejscowym kościele. Później dożynkowy korowód przeszedł na stadion w Główczycach, gdzie starostowie Danuta Pikul i Mariusz Dyś przekazali władzom powiatu symboliczny bochen chleba z tegorocznego ziarna. Były też oficjalne podziękowania za żniwny trud i życzenia wszystkiego dobrego.

Następne godziny wypełniły zabawy ludowe i występy różnych zespołów. Emocjonujący okazał się turniej gmin, podczas którego przedstawiciele kilku samorządów pokonywali różne przeszkody i sprawdzali się w rozmaitych konkursach zręcznościowych. Ostatecznie turniej gmin wygrali przedstawiciele gminy Kobylnica, którzy w walce o zwycięstwo pokonali reprezentację Damnicy i Główczyc.

Doszło też do rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy i najsmaczniejszy chleb dożynkowy oraz najładniejszy tradycyjny i niekonwencjonalny wieniec dożynkowy. Jak się okazało, zdaniem jury najładniejsze wieńce dożynkowe wykonały sołectwa Siemianice oraz sołectwa Włynkówko. Wśród chlebów dożynkowych za najlepszy uznano ten, który do konkursu zgłosiła piekarnia "Duet" z Gardny Wielkiej.

Zwycięzcy konkursu na najładniejszy i najlepszy chleb dożynkowy, który obowiązkowo musiał być okrągły, otrzymali 400 zł. Drugie miejsce przypadło Marii Furmanek z Wiklina w gm. Główczyce (300 zł), a trzecie miejsce (200 zł) przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich ze Starkowa w gm. Ustka.
Do konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec zgłoszono w sumie 12 prac. Jury uznało, że pierwsza nagroda (dyplom i 1200 zł) powinna przypaść wieńcowi z sołectwa Siemianice w gm. Słupsk. Drugie miejsce zajęła praca sołectwa z Dworzyna (750 zł), a trzecie - dzieło KGW ze Stowięcina (500 zł).
Wśród 10 wieńców niekonwencjonalnych za najładniejszy uznano wieniec w kształcie łodzi z żaglami i żeglarzem, który przygotowały panie z sołectwa Włynkówko w gm. Słupsk (1200 zł). Drugie miejsce przypadło wieńcowi Ewie Januszkiewicz z Wierzchocina w gm. Smołdzino (750 zł), a trzecie - Irenie Dzierżak z Witkowa, także z tej gminy.

Ponadto odbył się konkurs na Gospodynię i Gospodarza Roku, w którym wśród kobiet tryumfowała reprezentantka Damnicy, a najlepszym gospodarzem okazał się przedstawiciel gminy Smołdzino.
Jednocześnie był czas na występy kilku zespołów, które działają na terenie powiatu. Wtedy swoje umiejętności pokazali m.in. członkowie dziecięcego zespołu ludowego "Jantar" z Motarzyna oraz młodzi bębniarze z Damnicy. Jednak największa liczba widzów, z których większość jednocześnie kosztowała pyszności sprzedawane na straganach, z zainteresowanierm śledziła wieczorny fireshow, który przy pomocy ogni sztucznych przygotowali Krzysztof Papuga i Norbert Choma. A potem na dożynkowej estradzie stanęli muzycy z zespołu "The Postman", którzy przez półtorej godziny zabawiali publiczność przebojami Beatlesów i Czerwonych Gitar. Kolejne godziny upłynęły przy tanecznej muzyce, serwowanej przez zespół Prestige Music i MK Dance.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza