Drogi, sport i oczyszczalnia – gminy Dębnica Kaszubska oraz Ustka w Polskim Ładzie

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Władze gminy Ustka również złożyły trzy wnioski do drugiej edycji Polskiego Ładu. Dwa wnioski dotyczą inwestycji związanych ze sportem, trzeci zakłada budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Duninowie.
Władze gminy Ustka również złożyły trzy wnioski do drugiej edycji Polskiego Ładu. Dwa wnioski dotyczą inwestycji związanych ze sportem, trzeci zakłada budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Duninowie. Urząd Gminy Ustka
Udostępnij:
Na liście samorządów regionu słupskiego, które zapytaliśmy o wnioski do drugiej edycji Polskiego Ładu pozostały dwa – z gminy Dębnica Kaszubska oraz gminy wiejskiej Ustka. Władze tej pierwszej wnioskują aż o ponad 42,5 mln zł dotacji, a najwięcej pieniędzy pochłonęłaby przebudowa oczyszczalni ścieków. Samorząd z Ustki wnioskuje o mniejszą kwotę - około 10,5 mln zł i zamierza pieniądze te przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury sportowej.

Sprawdzamy ostatnie dwa samorządy z regionu słupskiego oraz ich wnioski o dofinansowanie w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu.

Władze Dębnicy Kaszubskiej ubiegają się o granty na oświatę, drogi i oczyszczalnię

Trzy wnioski złożone przez gminę Dębnica Kaszubska opiewają łącznie na kwotę ponad 42,5 mln złotych. To absolutny rekord wśród samorządów powiatu słupskiego.

- Złożone przez nas wnioski nie tylko odpowiadają na potrzeby mieszkańców gmin, lecz również wpisują się w priorytetowe obszary kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – zaznacza Iwona Warkocka, wójt gminy.

W drugiej edycji Polskiego Ładu gm. Dębnica Kaszubska postawiła na przebudowę i modernizację infrastruktury edukacyjnej, modernizację dróg i inwestycje z zakresu sieci wodno-kanalizacyjnych.

Najtańsza inwestycja z tych trzech dotyczyłaby modernizacji trzech obiektów Zespołu Szkolono-Przedszkolnego w Dębnicy Kaszubskiej, dwóch obiektów Zespołu Szkół w Motarzynie oraz dwóch ZS w Gogolewie.

- W ramach przebudowy tych placówek zaplanowano prace budowlane obejmujące m.in.: roboty modernizacyjne, termomodernizacyjne, elektryczne, sanitarne oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektów wraz z doposażeniem i budową placów zabaw – wylicza Iwona Warkocka. - Koszt inwestycji określony został na poziomie 5 850 000 zł, a dofinansowanie o jakie się ubiegamy wynosi 4 972 500 zł – dodaje.

Drugi wniosek na kwotę dokładnie 10 mln zł sfinansowałby w znacznym stopniu budowę dróg gminnych na Osiedlu Północ w Dębnicy Kaszubskiej.

- Prace byłyby kompleksowe, ponieważ mowa tutaj o budowie niemal 2 km drogi z jednostronnym chodnikiem, 1,7 km sieci kanalizacji sanitarnej i 1,6 km sieci wodociągowej, odprowadzeniu wód deszczowych oraz budowie oświetlenia drogowego – wylicza wójt.

Przeprowadzenie wymienionej wyżej inwestycji to koszt ponad 11,5 mln złotych.

Ostatni, trzeci wniosek, na kwotę ponad 27,5 mln zł dotyczy przebudowy oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków w Dębnicy Kaszubskiej.

- Prace związane z tą inwestycją zwiększyłyby bezpieczeństwo i sprawność ekologicznego procesu oczyszczania ścieków. Renowacja istniejących obiektów i sieci oraz rozbudowa oczyszczalni o nowe obiekty i technologie usprawniające jej funkcjonowanie zapewniłyby oczyszczanie ścieków zgodne z aktualnymi wymogami – argumentuje Iwona Warkocka.

Koszt przeprowadzenia przebudowy części mechanicznej, biologicznej oraz osadowej oczyszczlani wraz z zagospodarowaniem terenu i pracami towarzyszącymi określono na poziomie ponad 29 mln zł.

Gmina Ustka w drugiej edycji Polskiego Ładu stawia na sport i OSP

Władze gminy wiejskiej Ustka również złożyły trzy wnioski, ale suma dotacji, o jakie się w nich ubiegają, jest dużo mniejsza niż w przypadku Dębnicy Kaszubskiej – łącznie to około 10,5 mln zł. Dwa wnioski dotyczą inwestycji związanych ze sportem, trzeci zakłada budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Duninowie i od tej inwestycji zaczniemy.

Obecnie siedziba OSP to mały budynek, który nie spełnia odpowiednio swojej roli, dlatego władze gminy zamierzają wybudować remizę z prawdziwego zdarzenia.

- Uważam, że wpłynęłoby to na podniesienie jakości warunków funkcjonowania jednostki oraz ujednolicenia standardów jednostek ratowniczo-gaśniczych – mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka.

Remiza zostałaby wykonana z wykorzystaniem materiałów i technologii wpływających na zwiększenie izolacji termicznej obiektu, co przełożyłoby się na zmniejszenie zapotrzebowania obiektu na energię cieplną.

- W skład nowo wybudowanego obiektu weszłyby: strażnica z minimum trzema garażami, szatnia na ubrania specjalne, pomieszczenie do konserwacji sprzętu i wyposażenia, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenie do magazynowania sprzętu i wyposażenia, pomieszczenie do mycia i ozonowania sprzętu, pomieszczenia socjalne, sala szkoleniowa na min. 25 osób, klatka schodowa z wejściem do remizy oraz na piętro a także pomieszczenie biurowe dla zarządu OSP – wylicza wójt gminy.

Kolejny wniosek mówi o dotacji na budowę kompleksu boisk i bieżni w miejscowości Objazda. Projekt tej inwestycji zakłada stworzenie pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, bieżni lekkoatletycznej czy rzutni do pchnięcia kulą. Nie zapomniano też o trybunach i miejscach parkingowych.

- W tej chwili gmina Ustka nie posiada obiektu sportowego/stadionu, dlatego powstanie takowego uznaliśmy za niezbędne. Chcielibyśmy, aby miejsce to stało się centrum imprez sportowych - i nie tylko - w naszej gminie. Uczniowie szkół z terenu gminy oraz powiatu mogliby rozwijać swoje sportowe predyspozycje w wielu dyscyplinach, m.in. piłce nożnej, biegach, rzucie młotem, oszczepem lub dyskiem czy pchnięciu kulą – wskazuje Anna Sobczuk-Jodłowska.

Koszt inwestycji to 5 mln złotych, a dofinansowanie, które chce uzyskać gmina to 4,5 mln zł.

Ostatni wniosek również dotyczy sportu. Władze gminy planują budowę hali sportowej oraz wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej w Charnowie.

- Wspomniana placówka w Charnowie nie posiada w tej chwili odpowiedniej infrastruktury sportowej, a lekcje wychowania fizycznego odbywają się w dostępnych w szkole pomieszczeniach lub na zewnątrz. Taki stan rzeczy wpływa na organizowanie różnego rodzaju zajęć sportowych czy wydarzeń/imprez szkolnych – mówi Sobczuk-Jodłowska.

Planowanie jest zatem rozbudowa istniejącego budynku szkoły. Dobudowano by do niego salę gimnastyczną wraz z łącznikiem, w którym znajdzie się sala do gimnastyki korekcyjnej, magazynki sprzętu sportowego, zaplecze socjalne (szatnie, umywalnie, toalety) oraz gabinety i sale dydaktyczne. Na zewnątrz natomiast powstałoby boisko wielofunkcyjne.

Gmina wnioskuje na ten cel o 4,5 mln zł, a koszt inwestycji wyniósłby 5 mln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Witold Waszczykowski o stałej obecności armii USA w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie