MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Działacza Kultury w Bytowie. Nagrody i występy artystyczne

oprac. Wojciech Frelichowski
Spotkanie w Bytowie z okazji Dnia Działacza Kultury.
Spotkanie w Bytowie z okazji Dnia Działacza Kultury. UM Byów
W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Działacza Kultury. Była to okazja do wyróżnienia osób zaangażowanych w działalność kulturalną.

W spotkaniu uczestniczyli działacze kultury, twórcy, artyści, animatorzy kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Obecny był Ireneusz Gospodarek, burmistrz Bytowa.

Z okazji Dnia Działacza Kultury przyznano dwie nagrody. W kategorii propagator kultury regionalnej uhonorowano – na wniosek Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie - Bogdana Hrycynę. Nagrodzony od wielu lat działa na rzecz upowszechniania wielonarodowej i wieloetnicznej kultury gminy Bytów. Był współautorem i realizatorem pierwszych edycji Bytowskiej Watry. Aktywnie angażował się we wszystkie działania mniejszości ukraińskiej w Bytowie. Był członkiem i jednym z założycieli zespołu punkowego Naslidky Akcja Wisła (Następstwa Akcji Wisła) oraz zespołu Stepowe Struny, działającego od 1991 r., prezentującego ukraińską muzykę inspirowaną folklorem w aranżacjach współczesnych. Zespół ten reprezentował gminę Bytów w wielu innych miejscowościach Pomorza, a także na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej.

Bogdan Hrycyna jest tłumaczem języka ukraińskiego, służy biegłą znajomością tego języka muzeum, firmom i przedsiębiorstwom. Uczestniczył w rewitalizacji szaty wizualnej otoczenia zamku, wiaduktu kolejowego i otoczenia cerkwi św. Jerzego w Bytowie, projektując część elementów informacyjnych umieszczonych w przestrzeni tych miejsc dla turystów i mieszkańców.

Według jego projektu powstała zrewitalizowana ekspozycja stała na parterze Domu Zakonnego w Muzeum. Projektował graficznie materiały informacyjne do stałej wystawy współczesnej sztuki ludowej Kaszub i Pomorza na poddaszu Domu Zakonnego. Był także pomysłodawcą rozwiązań graficznych do stałej ekspozycji prac Józefa Chełmowskiego na poddaszu Domu Wdów.

Drugą nagrodę w kategorii animator kultury przyznano Kamili i Leszkowi Gierszewskim (na wniosek Bytowskiego Centrum Kultury). Państwo Gierszewscy od wielu lat prowadzą firmę Drutex, która jest europejskim potentatem w branży stolarki okienno-drzwiowej. W dziedzinie kultury wspierają i kreują szereg inicjatyw regionalnych. Dzięki nim od kilku sezonów odbywa się w Bytowie Jarmark Bożonarodzeniowy, czy koncerty i wydarzenia z cyklu Magiczne Święta z Drutexem. Udzielają pomocy w organizacji takich imprez, jak Dni Bytowa, BytOFFsky Festiwal, Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku. Mają też swój udział w wielu działaniach charytatywnych.

W części artystycznej spotkania, którą przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna w Bytowie wystąpili podopieczni Marcina Mrozek-Gliszczyńskiego: Zofia Rembalska (fortepian, Zuzanna Kruza (gitara), Jan Sobanski (akordeon) i Jewgienij Derbienko.

Wystąpili również młodzi artyści z Bytowskiego Centrum Kultury - Julia Bronk oraz duet Agata Kułakowska i Szymon Nazarko przy akompaniamencie opiekuna Mirosława Zahla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza