Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Pianistyki Polskiej. Po raz 52. zaczyna się pianistyczne święto w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Na zakończenie FPP zagra pochodzący ze Słupska Bogdan Kułakowski.
Na zakończenie FPP zagra pochodzący ze Słupska Bogdan Kułakowski. Marcin Kamiński
Dzisiaj (sobota) w filharmonii zabrzmią pierwsze dźwięki 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej. Jednej z nielicznych w Polsce imprez tej rangi o tak długim stażu. Tegoroczna edycja dużą prezentacją dzieł Jana Ignacego Paderewskiego wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sobotnia inauguracja ( Sala Filharmonii i Teatru, godz. 19) nosi nazwę „Wielcy chopiniści jako kompozytorzy”. Joanna Ławrynowicz zagra III Koncert fortepianowy C-dur op.125 Raoula Koczalskiego. Będzie to pierwsze wykonanie tego utworu w Polsce.

- To wyjątkowe wydarzenie - zaznacza Jan Popis, dyrektor artystyczny FPP. - Kilka lat temu odkryto sześć koncertów fortepianowych Koczalskiego, których nigdy wcześniej nie grano. Joanna Ławrynowicz jeden już w Słupsku wykonała, teraz będzie następny.

Następnie Łukasz Krupiński zaprezentuje Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Młody pianista, laureat wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach, w ostatniej chwili zastąpił Krzysztofa Jabłońskiego, który, jak napisał, „z bólem serca” musiał odwołać swój występ z powodu choroby.

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod dyrekcją Rubena Silvy.

- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że stałem się członkiem festiwalowego zespołu - mówi Ruben Silva. To jego pierwszy FPP, na którym będzie dyrygował słupską orkiestrą jako jej dyrektor. Wcześniej kilka razy wystąpił gościnnie z filharmonikami koszalińskimi.
W niedzielę w filharmonii o godz. 19 wystąpi pianista jazzowy Adam Makowicz.

W poniedziałek Salon Laureatów, który daje okazję śledzenia, jak rozwijają się kariera i talenty nagrodzonych uczestników corocznej Estrady Młodych FPP. Adam Goździewski zagra utwory Bacha, Koczalskiego, Mozarta i Schumanna. Michał Karol Szymanowski - Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego. Wcześniej, czyli o godz. 16 - w Zamku Książąt Pomorskich zaprezentują się pianiści tegorocznej EM.

O tym, że słupska scena młodych to prawdziwa kuźnia talentów, świadczy m.in. trwający obecnie I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Wśród ośmiorga polskich pianistów, którzy przeszli do II etapu, aż sześcioro ma w biogramach występ w Słupsku!

Festiwalowi towarzyszyć będą trzy wystawy. W górnym foyer filharmonii najpierw ekspozycja malarstwa po plenerach w Osiekach, a od środy - kompozycji kwiatowych z rodzinnych ogrodów działkowych. W Miejskiej Bibliotece Publicznej - wystawa „Paderewski i jego muzy”.

Na gp24.pl codziennie znajdziecie bieżące relacje z festiwalu. Zapraszamy także do śledzenia bloga festiwalowego.

W sobotę wielkim koncertem z udziałem dwóch solistów, powiększonej orkiestry i pięciu laureatów Estrady Młodych zakończył się 51. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Wielki koncert na zakończenie 51. Festiwalu Pianistyki Polsk...

Zobacz także: Wielki koncert na zakończenie 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza