Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma spod Szczecinka układa hybrydową trawę na stadionie Lechii Gdańsk [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Prace na stadionie w Gdańsku
Prace na stadionie w Gdańsku archiwum Trawnik Producent
Firma Trawnik Producent z podszczecineckiego Turowa układa pierwszą w Polsce -na ekstraklasowym stadionie – murawę hybrydową.

Przed rokiem pisaliśmy o pionierskiej uprawie trawy hybrydowej na plantacji firmy Trawnik Producent z Turowa koło Szczecinka. I o tym, jak pracownicy podglądają jej układanie na Santiago Bernabeu, stadionie Realu Madryt. Teraz przyszła pora ma Polskę i Stadion Energa w Gdańsku, na którym gra ekstraklasowa Lechia Gdańsk. Na obiekcie rozpoczęły się właśnie prace nad ułożeniem nowej murawy, która powinna być gotowa na mecz gdańszczan w lidze z Wisłą Kraków pod koniec lipca.
- Nowa nawierzchnia to unikalne połączenie trawy naturalnej i włókien syntetycznych – informuje Tomasz Czuszel z firmy Trawnik Producent. - Ułatwia ona pielęgnację boiska i ogranicza szkody powstające w trakcie gry.

W polskich warunkach klimatycznych i przy wysokich, zadaszonych trybunach, które ograniczają dostęp świtała słonecznego i powietrza do boiska, zwykła nawierzchnia szybko się zżywa. Trzeba ją często wymieniać lub ratować doświetlając murawy specjalnymi lampami i stosując dmuchawy. Każde z tych rozwiązań jest szalenie kosztowne.
Murawa hybrydowa – choć droższa na starcie od zwykłej trawy - wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Czym jest owa hybryda? W wielkim skrócie można powiedzieć, że tradycyjną trawę z rolki wysiewa się na polu, po czym zbiera specjalnymi maszynami wraz z darnią i układa na boisku. Natomiast trawę hybrydową uprawia się podobnie, z tym, że na polu układa się maty z tworzywa sztucznego, podobne do zwykłej trawy syntetycznej, ale o znacznie rzadszych źdźbłach. Na to wysiewa się trawę sportową i uprawia, jak zwykłą murawę: nawozi, kosi, podlewa. Gotową hybrydę zbiera się niczym dywan i rozkłada na stadionie, grać można praktycznie od razu.

Kolor sztucznej trawy jest identyczny jak naturalnej, co więcej, taka nawierzchnia łączy zalety obu: jest zarazem bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia w czasie meczu, a jednocześnie zapewnia komfort, miękkość, do jakiej przyzwyczajona jest większość piłkarzy.

Pierwszym odbiorcą trawy hybrydowej spod Szczecinka był Łódzki Klub Sportowych, który wyłożył ją na swoim boisku treningowym. Docelowo Trawnik chce mieć przynajmniej 10 hektarów hybryd na plantacji koło Turowa liczącej około 400 hektarów. Dodamy, że taką nawierzchnię boiska będzie też mieć stadion lekkoatletyczny budowały właśnie w szczecineckich Świątkach.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza