Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie podczas mrozów. Nasz poradnik

Archiwum
W trzaskający mróz lepiej nie zostawiajmy akumulatorów pod maską samochodu.
W trzaskający mróz lepiej nie zostawiajmy akumulatorów pod maską samochodu. Archiwum
Z mrozem nie ma żartów. Niskie temperatury powietrza mogą być zagrożeniem dla każdego z nas. Jak się chronić przed mrozem i co zrobić, aby dotrwać do wiosny. O tym w naszym krótkim poradniku.
Jak radzić sobie podczas mrozów. Nasz poradnik

Bezdomni
Choć w Słupsku jest ogrzewalnia i noclegownia dla osób bezdomnych, to wciąż część z podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wybiera nocleg w tzw. miejscach niezamieszkałych.

Bezdomnych widuje się na działkach, w opuszczonych obiektach przemysłowych lub budynkach, piwnicach, często także na klatkach schodowych.
Słupski MOPR prosi o kontakt wszystkie osoby, które widziały w takich obiektach osoby bezdomne.

Jeśli wiemy, że ktoś z osób potrzebujących pomocy śpi w piwnicach, pustostanach, garażach czy działkach w Słupsku, zatelefonujmy pod numer tel. 59 840 20 84.

Auto
W trzaskający mróz lepiej nie zostawiajmy akumulatorów pod maską samochodu. Najlepiej zabrać je do domu i podładować prostownikiem.

Jak mówią specjaliści, już przy 0 stopniach Celsjusza nowa i sprawna bateria traci 10 procent swojej pojemności. Kto nie ma prostownika, rano skazuje się na odpalanie za pomocą kabli rozruchowych od sprawnego samochodu.

Z pomocą mogą przyjść również taksówkarze. Cena za usługę wynosi 20 zł. Można telefonować, na przykład: City Taxi, tel. 19-666; MPT Taxi, tel. 191-91; Vigor Taxi, tel. 196 -25, Drutex Taxi, tel. 196-28.

Awaria ogrzewania
Awarie sieci ciepłowniczej zgłaszamy firmom, które z ramienia administratorów budynków są odpowiedzialne za konserwację i naprawy. Alarmowe telefony kontaktowe wywieszane są na klatkach schodowych. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyn: tel: 504 267 152, 502 538 939. Spółdzielnia Mieszkaniowa Kolejarz: tel. 59 847 44 80.

W sytuacjach ekstremalnych, gdy np. poza budynkiem pęknie rurociąg dostarczający ciepłą wodę, zawiadamiamy Pogotowie Ciepłownicze, działa pod numerem tel. 993.

Kiedy zamarznie woda
Jeśli nad ranem, podczas tęgiego mrozu, zabraknie nam wody w kranie, mieszkańcy Słupska powinni dzwonić pod numer telefonu 994. Mogą też telefonować na centralę wodociągów pod numer tel. 59 841 83 00. Dyżurny dyspozytor powinien przełączyć nas do właściwych służb.
Jeśli mieszkamy poza Słupskiem, a z kranu nic nie leci, to dzwonimy do Zakładu Usług Wodnych w Słupsku, numer tel. 59 843 00 93.

Jak się ubrać na mróz
W czasie dużych mrozów ubierajmy się na cebulę. Każda warstwa ubrania więcej to dodatkowa izolacja. Buty powinny być luźne i suche. Obowiązkowo rękawiczki, czapka i szalik. Nie powinno się zakrywać szalikiem nosa, bo jest naszym czujnikiem temperatury. Zakrywając nos, informujemy organizm, że jest cieplej niż w rzeczywistości. Poza tym na szaliku może zamarzać para wodna wydostająca się z ust i nosa. To sprzyja przeziębieniom.

Zdrowie na mrozie
Kiedy warunki za oknem bardziej przypominają te z komory do krioterapii, nasze naczynia krwionośne bardzo szybko się kurczą. W takiej sytuacji nie pijmy alkoholu, bo tylko pozornie nas rozgrzewa. Alkohol rozszerzy naczynia krwionośne, a przez to zaczniemy tracić więcej ciepła. Przez głowę tracimy 75 procent ciepłoty ciała. Głowę chrońmy obowiązkowo. Buzię trzeba wysmarować tłustym kremem albo wazeliną. Te nawilżające nie sprawdzają się, a nawet mogą być przyczyną kłopotów.

Uwaga na lód
Pod żadnym pozorem nie wchodźmy na zamarznięte stawy lub rzeki. Kiedy wpadniemy do lodowatej wody, nawet dość płytkiej, doznajemy szoku termicznego. Najpierw jest niekontrolowany, szybki i gwałtowny oddech, później hiperwentylacja, co przyczynia się do śmierci. Na skutek szoku, po wpadnięciu do lodowatej wody może nastąpić migotanie przedsionków i atak serca. Nie wolno pić alkoholu.

Uwaga na grzejniki
Przy minus 25 stopniach za oknem kaloryfer może nie wystarczyć. Konieczne będzie dogrzanie pokoju elektrycznym grzejnikiem (dmuchawą lub słoneczkiem). Nie zostawiajmy takich urządzeń włączonych na noc. Łatwo się przepalają. Ale przede wszystkim mogą być przyczyną pożarów. Dogrzewając dom kominkiem, upewnijmy się, że jest drożny. Obecnie panują najlepsze warunki do zatrucia się tlenkiem węgla.

Zwierzęta zimą
W czasie mrozów marzną również zwierzęta. Umożliwmy bezdomnym kotom ogrzanie się w piwnicy. Inaczej wiele z nich zamarznie. Psom przed wyjściem na mróz posmaruj opuszki palców wazeliną lub innym tłustym kremem.

Nie skuwaj psa metalowym łańcuchem, bo przymarznie mu do sierści. Podczas bardzo niskich temperatur zgłaszaj straży gminnej, miejskiej, Straży Ochrony Zwierząt lub policji sytuacje, gdy zwierzęta są pozostawione na mrozie bez możliwości schronienia się np. w ocieplonej budzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza