Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pozwolenie na przebudowę Starego Rynku w Słupsku. Powstanie w ciągu dwóch lat

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W ciągu dwóch lat Stary Rynek w Słupsku zmieni się nie do poznania. Zniknie uciążliwy żwirek oraz samochody parkujące dookoła. Pojawią się ogródki gastronomiczne. Jest już pozwolenie na przebudowę Starego Rynku w Słupsku.
W ciągu dwóch lat Stary Rynek w Słupsku zmieni się nie do poznania. Zniknie uciążliwy żwirek oraz samochody parkujące dookoła. Pojawią się ogródki gastronomiczne. Jest już pozwolenie na przebudowę Starego Rynku w Słupsku. UM Słupsk/wizualizacje
W ciągu dwóch lat Stary Rynek w Słupsku zmieni się nie do poznania. Zniknie uciążliwy żwirek oraz samochody parkujące dookoła. Pojawią się ogródki gastronomiczne. Jest już pozwolenie na przebudowę Starego Rynku w Słupsku.

Władze miasta zapowiadają, że ta część śródmieścia zmieni się w ciągu dwóch lat.

- W otoczeniu bulwarów nad Słupią i zrewitalizowanej już przestrzeni miejskiej, nasz Stary Rynek wygląda jak sierota miejska, więc tym bardziej jesteśmy zdeterminowani, aby tę inwestycję – od lat wyczekiwaną – wdrażać w życie. W tej chwili mamy pozwolenie na przebudowę i rewitalizację Starego Rynku. Został przeprowadzony proces tzw. ZRID-u (od red. zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). To jest takie postępowanie, które wymaga dla celów publicznych przekazania terenów, nawet jeśli one należą do osób prywatnych. ZRID został zakończony i mamy pozwolenie na budowę Strego Rynku – mówiła na ostatniej konferencji prasowej Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska. - Procedujemy także pozwolenie dotyczące relokacji samochodów, które parkowały do tej pory na Starym Rynku za dawnym kinem Millenium. Będziemy to, co pokazaliśmy mieszkańcom, realizowali. Zgodnie z harmonogramem, najpierw chcemy przebudować ulicę Grodzką, zmodernizować ją, stworzyć nowe miejsca parkingowe, przebudować teren za kinem Millenium. Tam zrobić parking i przebudować ulicę Piekiełko także tworząc nowe miejsca parkingowe, wyremontować ulicę Zamenhofa tak, żebyśmy mogli w momencie wejścia na Stary Rynek, który wykluczy możliwość komunikacji na tym terenie, mieć już miejsca parkingowe za. W związku z tym to jest wszystko perspektywa najbliższych dwóch lat – mówi prezydentka.

Przebudowa Starego Rynku jest jednym z zamierzeń rewitalizacyjnych Słupska, ujętym w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+. Umożliwi ona wykorzystywanie jego przestrzeni pod funkcje społeczne, gospodarcze, kulturalne i centrotwórcze, przywracając tym samym należną mu rangę.

Przebudowa, której konieczność jest sygnalizowana od kilkunastu lat i zapisana w stanowiącym prawo lokalne miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wiązać się będzie, m.in. z modyfikacją istniejących rozwiązań komunikacyjnych.

Wśród nich najważniejsze to uwolnienie płyty Starego Rynku i dróg przylegających (oprócz jezdni w ciągu ul. Grodzkiej) z ruchu samochodowego. Po przebudowie, obejmującej także zmianę nawierzchni na bitumiczną i korekcie przebiegu – zwłaszcza w rejonie skrzyżowania z ul. Kowalską i Mostnika, na ulicy Grodzkiej nadal możliwy będzie ruch dwukierunkowy na obecnych zasadach. Analogiczne rozwiązania zostaną zastosowane na ul. Zamenhofa.

Z dotychczasowej dwukierunkowej na jednokierunkową zmieni się organizacja ruchu na ul. Piekiełko, na odcinku od skrzyżowania z ul. Grodzką do skrzyżowania z ul. Zamenhofa, co uporządkuje zasady ruchu na całej ulicy.

Jednocześnie, w celu zapewnienia dojazdu samochodów dowożących towar do lokali użytkowych przy Starym Rynku, w ustalonych godzinach możliwy będzie ruch dwukierunkowy na odcinkach znajdujących się w osi ul. Bema i Nowobramskiej.

W celu utrzymania dotychczasowej liczby miejsc postojowych na obszarze objętym inwestycją, na placu za kinem Milenium wybudowany zostanie „zielony” parking, a wzdłuż ul. Grodzkiej i ul. Piekiełko rozbudowane będą miejsca postojowe do parametrów umożliwiających parkowanie ukośne, co znacząco zwiększy liczbę stanowisk parkingowych. Wszystkie nowe miejsca parkingowe będą objęte Strefą Parkowania, analogicznie do obecnych miejsc przy Starym Rynku.

Zmiany te pozwolą na stworzenie bezpiecznej dla pieszych przestrzeni śródmiejskiego placu umożliwiającego wprowadzenie na Rynek nowych funkcji, wpływających na uatrakcyjnienie oferty dla wszystkich mieszkańców Słupska i gości. W tym celu podzielono płytę Rynku na strefy: ogródków gastronomicznych, wypoczynku, zieleni wysokiej i niskiej, a także mebli miejskich, zieleni mobilnej oraz strefę fontanny.

Przypomnijmy, że w założeniu Stary Rynek ma być funkcjonalnym placem, na którym odbywać będą się koncerty, spotkania, festiwalem czy manifestacje. Takiej przestrzeni w ocenie urzędników w mieście brakuje, a Słupsk jest wystarczająco zielonym miastem, by pozwolić sobie na tego typu charakterystyczne miejsce. Tym bardziej że przepełnione zielenią ma być zaplecze kina Millenium, gdzie pojawi się nowy i większy parking. Wyprowadzenie aut w rejon ul. Piekiełko i Zamenhofa to rekompensata za usunięcie miejsc postojowych z obrębu płyty Starego Rynku. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestowali przedsiębiorcy, bojąc się utraty klientów.

Ma być to przemyślana przebudowa, która dostosowuje się do obostrzeń i ograniczeń konserwatorskich. Przypomnijmy, że plac Starego Rynku jest w 70 procentach pod ochroną konserwatorską i nie można nagle zrobić z niego parku, czy wykopać tam staw. Dlatego większość rynku musi być placem, który będzie wyłożony kamieniem. Zieleń jest jednak w planach.

Prace to koszt około 20 mln złotych, z czego 16 mln to dofinansowanie w ramach rekompensat za budowę amerykańskiej tarczy w Redzikowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza