Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karę 2,5 tysiąca złotych zapłacą rodzice nieszczepiący dzieci

Monika Zacharzewska monika [email protected]
Dzieci i młodzież do 19. roku życia podlegają obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko gruźlicy, WZW typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, haemophilus influenzae typu b, poliomyelitis, odrze, śwince, różyczce
Dzieci i młodzież do 19. roku życia podlegają obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko gruźlicy, WZW typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, haemophilus influenzae typu b, poliomyelitis, odrze, śwince, różyczce Archiwum
Wojewoda pomorski wysłał pierwsze 16 postanowień o grzywnie dla rodziców nieszczepiących dzieci.

Wojewoda pomorski wytoczył działa przeciwko rodzicom uchylającym się od szczepienia swoich dzieci. Na Pomorzu maluchów, którym nie zaaplikowano obowiązkowych szczepień, jest 1695. Najwięcej w Gdyni - 632. Natomiast na terenie działania słupskiego powiatowego sanepidu, czyli Słupska, Ustki i dziewięciu okolicznych gmin, w 2014 roku odnotowano 40 zgłoszeń uchylania się od obowiązkowych szczepień ochronnych na prawie 35 tys. dzieci, które objęte były takim obowiązkiem.

Zobacz także Na temat szczepień głosi się absurdy. Rozmowa z pediatrą i alergologiem Leszkiem Dębickim

Mimo różnych argumentów rodziców, którzy nie chcą szczepić swych pociech, wojewoda pomorski postanowił skorzystać z prawa karania ich grzywną. Może to robić na wniosek sanepidów na podstawie Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Na początek nałożył grzywny na rodziców 16 dzieci. Postanowienia wojewody trafiły do powiatów: lęborskiego, starogardzkiego, tczewskiego i człuchowskiego. I przygotowywane są kolejne, bo 122 wnioski z pomorskich sanepidów już leżą na biurku wojewody.

Wysokość grzywny w pierwszych wysłanych postanowieniach wynosi zazwyczaj 2,5 tys. złotych, a w dwóch przypadkach, gdy zaległych szczepień jest więcej - 5 tys. zł.

- Rodzice mają czas na zapłacenie grzywny bądź zrealizowanie zaległych szczepień od kilku miesięcy do dwóch lat. To terminy ustalone przez inspektorat sanitarny. I jeśli zaszczepią w nich dziecko, mogą ubiegać się o uchylenie finansowej kary - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Natomiast jeśli nadal będą się uchylali od ustawowego obowiązku szczepienia dzieci, mogą otrzymywać ponowne postanowienia o grzywnach. Ich suma nie może jednak przekroczyć 50 tys. zł.

Jeśli i te środki nie przyniosą rezultatu, zdaniem rzecznika wojewody może się skończyć na postępowaniu sądowym i nawet ograniczeniu opiekunom nieszczepionych dzieci praw rodzicielskich.

- Zaznaczam, że wojewoda, nakładając te grzywny, nie ocenia, czy szczepienie dzieci jest dobre, czy złe. Po prostu realizuje obowiązek egzekucyjny - mówi rzecznik.

I choć zdecydowana większość pediatrów i epidemiologów zaznacza, że obowiązkowe szczepienia są konieczne, działa prężna grupa rodziców, którzy się z nimi nie zgadzają, przytaczając argumenty o niepożądanych odczynach poszczepiennych, powikłaniach i nieskuteczności niektórych szczepień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza