Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karlino> Energia da zyski gminie

Cezary Sołowij [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. sxc.hu
Na energii odnawialnej można zarabiać.
Na energii odnawialnej można zarabiać.
Na obrzeżach Karlina stanie wiatrak, z którego zyski zasilą miejski budżet.

Ponadto dzięki szwajcarskim pieniądzom na ponad 30 budynkach użyteczności publicznej w regionie pojawią się kolektory słoneczne.

Chcemy produkować zieloną energię i na tym zarabiać – mówi Waldemar Miśko, burmistrz Karlina. Gmina ma gotową dokumentację budowy elektrowni wiatrowej. Koszt jej zbudowania i podłączenia to 12 mln zł złotych.

Za rok elektrownia może już stanąć. Zarządzać nią będzie karlińska energetyka cieplna. – To nasza spółka i zyski trafiać będą do naszego budżetu – tłumaczy Miśko, który jest także przewodniczącym Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Wiatrak powstanie dzięki temu, że ZMiGDP złożył w biurze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy projekt modernizacji źródeł energii, opiewający na 37 milionów złotych.

Biorą w nim udział samorządy należące do związku, ale na liście znajdują się także gminy spoza niego. Dzięki temu np. w Sianowie w kilku szkołach w gminie zostaną zamontowane kolektory słoneczne.

W 85 procentach koszty modernizacji sfinansuje zagraniczny darczyńca. W programie bierze udział 19 miejscowości, w których zostanie zmodernizowanych 41 obiektów użyteczności publicznej. Na co przede wszystkim zostaną wydane pieniądze?

– Na zainstalowanie kolektorów słonecznych w 31 budynkach użyteczności publicznej, wymianę źródeł ciepła i modernizację instalacji centralnego ogrzewania w 19 obiektach. Wielkość kolektorów zamontowanych w ramach tego projektu, to ponad dwa 2,2 tysiąca metrów kwadratowych – wylicza Waldemar Miśko.

Wedle szacunków projektodawców z innowacji skorzysta ponad 12,5 tysiąca osób, które pracują, uczą się lub korzystają z modernizowanych obiektów.

Dzięki szwajcarskim pieniądzom wiele zmieni się w Połczynie Zdroju, gdzie zostaną zmodernizowane kotłownie osiedlowe (os. Staszica, Nowe). Korzyści odczują mieszkańcy, bo połączenie dwóch lokalnych kotłowni i odpowiednie zaizolowanie rur ograniczy koszty eksploatacji. Pacjenci połczyńskiego szpitala też mogą spodziewać się zmian w sposobie ogrzewania placówki.

W osiemnastu szkołach zostaną wymienione dotychczasowe kotłownie węglowe na gazowe (w 13 budynkach), opalanych biomasą (3 sztuki) i zasilanych pompami ciepła (też 3 budynki).

Projekt został już zaakceptowany w Polsce i teraz czeka na decyzję Szwajcarów, ale to raczej formalność – zapewnia Miśko.

W programie prowadzonym przez ZMiGDP uczestniczą: miasto Białogard, gminy Połczyn Zdrój, Karlino, Borne Sulinowo, Kołobrzeg, Rymań, Sianów, a także powiaty: białogardzki, kołobrzeski i świdwiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza