Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może zdobyć górę Siemierzycką. Tym razem z przewodnikiem (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Bytowski urząd już kolejny raz zaprasza do udziału w spacerze z przewodnikiem trasą: „Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa”. Udział jest bezpłatny.

Wędrówkę zaplanowano na 26 lipca na godzinę 9. Zbiórka przy Punkcie Informacji Turystycznej w Rekowie. Główny cel spaceru to zdobycie Góry Siemierzyckiej.
Spacer poprowadzi przewodnik, Katarzyna Schuetza. Oprócz jeziora lobeliowego i ciekawej, bagiennej roślinności uczestnicy zobaczą także nowo wybudowaną wieżę widokową na największym wzniesieniu Pojezierza Bytowskiego.

Przebieg ok. 9 km trasy:

1. Błękitne zwierciadło – jezioro lobeliowe Płoczyca
2. Opuszczona osada
3. Leśne archiwum – torfowiska kotłowe
4. Góra Siemierzycka
5. Rekowskie lasy

- Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej Od Bałtyku po Kaszuby i przetestowania jej w terenie - informują urzędnicy. - W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych spacer zostanie odwołany. Zapisy pod nr tel.: 577 982 457 lub w Punkcie Informacji Turystycznej w Rekowie. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Sołtys zaprasza

- Zapraszamy do Rekowa - mówi Zbigniew Choma, sołtys. - Pośród pięknych terenów leśnych po krótkim spacerze dotrzemy na górę Siemierzycką. Z znajdującej się tam wieży rozpościera się najpiękniejszy widok na Płototo, Rekowo oraz Borzyszkowy, a przy dobrej pogodzie również Bytów.

Góra Siemierzycka (256 m n.p.m.) to najwyższe wyniesienie na Pojezierzu Bytowskim i druga co do wysokości kulminacja wzgórz morenowych na Pomorzu, po Wzgórzach Szymbarskich z Wieżycą na Pojezierzu Kaszubskim. Położona jest na terenie sołectwa Płotowo, w okolicach wsi Rekowo. Wyniesienie to jest usytuowane na południowym skraju wielkiego wału czołowomorenowego. Na południe od Rekowa teren obniża się i spłaszcza, przechodząc z wolna w rozległą i piaszczystą równinę, opanowaną przez bory sosnowe.

Pierwsza wieża

Pierwsza wieża widokowa w tym miejscu stanęła jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Kolejna spłonęła. W 2005 roku zbudowano drewnianą wieżę o wysokości 16 metrów z tarasem widokowym. W 2017 roku z powodu złego stanu konstrukcji wprowadzono całkowity zakaz korzystania z obiektu i wkrótce zdecydowano o rozbiórce. Na szczycie wzniesiono nową wieżę widokową. Oficjalne otwarcie wieży odbyło się w w 2020 roku.

Aby wejść na wieżę należy pokonać 86 schodków. Z tarasu widokowego umieszczonego na wysokości 17,2 metrów można podziwiać wspaniałe widoki, a przy dobrej pogodzie dojrzeć okoliczne miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza