W kategorii gminy miejskie pierwszą nagrodę zdobyła Ustka za wdrożenie systemu Smart Biuro. System został wdrożony w Urzędzie Miasta Ustka z początkiem 2023 roku. Umożliwia zdalne sterowanie i zarządzanie wieloma funkcjami w biurze za pomocą aplikacji. Jednym z głównych zastosowań systemu jest kontrola temperatury w budynku, co przyczynia się do generowania oszczędności. W pokojach usteckiego ratusza zamontowano termostaty i czujniki monitorujące czas otwarcia okien i drzwi oraz głośniki informujące np. o potrzebie zamknięcia okna. Zamontowano także ponad 60 tzw. inteligentnych wtyczek umożliwiających automatyczne wyłączenie urządzeń o dużym poborze prądu po zakończeniu pracy. System poprawia też bezpieczeństwo: w toaletach zamontowano alarmowe przyciski S.O.S., a w otwartych pomieszczeniach czujniki ruchu.
Jak informuje ustecki magistrat, efekty działania systemu dostrzegalne są w danych liczbowych. W porównaniu do tych samych miesięcy rok wcześniej (styczeń, luty, marzec, kwiecień) zużycie energii cieplnej zmniejszyło się o 27,5 proc., natomiast energii elektrycznej o niemal 11 proc. W planach jest dalsze rozbudowywanie systemu umożliwiające np. pomiar natężenia oświetlenia, a także zainstalowanie go w siedzibach miejskich jednostek.
Koszt zakupu sprzętu wraz z jego montażem, konfiguracją i przeszkoleniem pracowników to kwota 96 400,00 zł. Warto podkreślić, że system został wykonany i wdrożony przez Fundację Progresja ze Słupska, która jest podmiotem ekonomii społecznej. Dzięki uzyskanym dochodom organizacja wspiera osoby z niepełnosprawnościami.
- Chciałbym podziękować pracownikom naszego Urzędu za otwartość na wprowadzenie zmian, szczególnie tym, którzy wzięli na swoje barki wdrażanie systemu. Słowa uznania kieruję też do Fundacji Progresja, która wykonała i zamontowała wszystkie urządzenia, pomogła nam też szkolić urzędników – powiedział podczas odbierania nagrody Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, zastępca burmistrza Ustki.
Z kolei w kategorii gminy miejsko-wiejskie trzecie miejsce zajęla Gmina Kępice. Kapituła konkursu doceniła realizację i wdrożenie Systemu Monitorowania Odpadów Komunalnych - SMOK. Głównymi kryteriami oceny było nowatorstwo w skali kraju i osiągnięte rezultaty zastosowanych rozwiązań.
- Konsekwentnie poszukujemy rozwiązań na stawiane przed nami wyzwania. Jednym z nich była wprowadzona w 2022 r. ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, rozszerzająca obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Zaczęliśmy szukać sposobu na edukowanie naszych mieszkańców w tematyce poprawnej segregacji odpadów, a tym samym zwiększenia poziomu recyklingu, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej. Wspólnie z Partnerami – Spółdzielnią Socjalną „Zielony Punkt” i Politechniką Gdańską stworzyliśmy system monitorowania odpadów komunalnych, za co chciałabym wszystkim podziękować – stwierdziła Magdalena Majewska, burmistrz Kępic, podczas odbierania statuetki.
Organizatorem konkursu Innowacyjny Samorząd był Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Ministerstwie i Rozwoju i Technologii w Warszawie. Patronami konkursu byli: Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, GovTech oraz korporacje samorządowe: Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?