Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornicy nie narzekają na brak pracy. Długi Polaków rosną

Zbigniew Marecki
Andrzej Śniegocki, komornik, na brak zajęć nie narzeka.
Andrzej Śniegocki, komornik, na brak zajęć nie narzeka. Fot.Krzysztof Tomasik
Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków przekroczyła już 12 miliardów złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału kwota ta wzrosła o ponad 20 procent. Prawie 1,5 miliona osób nie spłaca swoich zobowiązań.

Taki obraz naszych długów wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Badania wskazują także, że liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności, wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 105 tysięcy, czyli o 7,7 procenta. Z kolei wzrost ogólnej kwoty niespłacanego zadłużenia zanotowany w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jest najwyższy od czasu rozpoczęcia publikacji raportu i wyniósł 2,18 miliarda złotych (22 procent). W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie wzrosło o 71 procent, podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł 44 procent.

- Znaczny wzrost liczby dłużników w Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora wynika po części z faktu, że samorządy coraz chętniej zgłaszają nam osoby zalegające z zapłatą alimentów. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy w naszej ewidencji przybyło 37 tysięcy dłużników alimentacyjnych - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu InfoMonitor. - Samorządy szybko zorientowały się, że jest to skuteczny sposób na egzekwowanie należność.

Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2 - 5 tysięcy złotych. Niemal połowa 45 procent) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to "drobni dłużnicy", którzy posiadają zadłużenie, które nie przekracza 2 tysięcy złotych.
Po kilku miesiącach spadku zaczęła też rosnąć liczba dłużników notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. We wrześniu było ich już 837 tysięcy.

- Na duży wzrost łącznej kwoty zadłużenia Polaków największy wpływ ma aż 24-procentowy przyrost kwoty zagrożonych należności banków. Najbardziej gwałtowna i najbardziej niepokojąca jest nienotowana w ostatnich latach skala wzrostu zagrożonego zadłużenia przedsiębiorstw i spółek prywatnych oraz spółdzielni - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Klient podwyższonego ryzyka

To osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.

Koszty egzekucji komorniczej

Komornik pobiera od dłużnika opłatę w wysokości 15 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Gdy komornik pobiera zaległe długi z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę, przysługuje mu opłata w wysokości 8 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia, ale nie niższa niż 1/10 i nie wyższa niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza