Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin> Projekty zagospodarowania placu przed ratuszem

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
Zwycięska praca Jakuba Pszenicznego. Autor proponuje postawienie ażurowego pawilonu przed dawną "Ratuszową", a po przekątnej placu, w rogu, ulokowanie fontanny, która byłaby podświetlana w kilku miejscach. Z kolei tuż przy ratuszu - dużą rzeźbę kobiety.
Zwycięska praca Jakuba Pszenicznego. Autor proponuje postawienie ażurowego pawilonu przed dawną "Ratuszową", a po przekątnej placu, w rogu, ulokowanie fontanny, która byłaby podświetlana w kilku miejscach. Z kolei tuż przy ratuszu - dużą rzeźbę kobiety.
26 zespołów zgłosiło swoje prace do udziału w konkursie na zagospodarowanie placu przed ratuszem.

Wyniki konkursu ogłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Koszalinie, które zorganizowało konkurs przy współpracy z Urzędem Miejskim. - To jednak nie przesądza o ostatecznej formule zabudowy placu przed ratuszem - mówił wiceprezydent Krzysztof Hołub.

- W muzeum otworzyliśmy wystawę wszystkich prac. O ile będzie nią zainteresowanie, wówczas ekspozycja potrwa do końca miesiąca. Jednocześnie w muzeum mieszkańcy będą mogli wypełnić ankietę ze wskazaniem najlepszych projektów. Te głosy prezydent weźmie pod uwagę, gdy będzie podejmował decyzję w sprawie zagospodarowania Rynku Staromiejskiego.

Zwycięska praca należy do studenta spod Rzeszowa Jakuba Pszenicznego. Zdaniem komisji konkursowej (jednogłośnie) zasłużyła na najwyższą notę, ponieważ: - Widać w niej spokojną elegancję - mówił Andrzej Owczarek, przewodniczący komisji. - Jest tam przestrzenny ażurowy obiekt, który może być obudową sceny.

Jest wyraźne podkreślenie roli ratusza. Do tego dwupoziomowy parking z wjazdem od strony ul. Asnyka.

Prezydentowi miasta też najbardziej podobał się projekt wytypowany przez architektów. - Szacujemy, że koszt zagospodarowania sięgałby 40 mln, parking podziemny 20 mln - mówi wiceprezydent Hołub. - Dopiero jednak po wyborze pomysłu będziemy się zastanawiać nad możliwością finansowania inwestycji.

To zaważy, czy najpierw zabudujemy górę, potem parking, czy na odwrót, a może na razie zrezygnujemy z parkingu. Ale na pewno inwestycja zostanie rozpoczęta jeszcze w 2010 roku.

A co z pomnikiem Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy? Mało który autor projektu przewidział wpisanie go w krajobraz przed urzędem. - Bez względu na to, jest już decyzja, że pomnik zostanie przeniesiony, bo nie wpisuje się w koncepcję zabudowy. Gdzie? Jeszcze nie wiemy - przyznaje Krzysztof Hołub.

Poza nagrodą główną, za którą przysługuje 50 tys. zł, przyznano 3 wyróżnienia pierwszego stopnia po 15 tys. zł (zespołowi z Warszawy pod kier. Zbigniewa Fijałkowskiego, zespołowi z Krakowa pod kier. Norberta Musiała i firmie Atrium z Poznania) oraz jedno wyróżnienie drugiego stopnia (5 tys. zł) dla koszalińskiej firmy HS 99. Dodajmy, że członkowie komisji, oceniając prace, nie wiedzieli, czyjego są autorstwa.

Wśród pomysłów pojawiły się także dość odważne, jak np. budowa 74-metrowej wieży w rogu placu przy skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa i Młyńskiej. Był też pomysł na stworzenie zielonego skweru, do tego obsadzenia placu wokół drzewami. W większości projektów pojawiają się fontanny, pomyślane według bardzo różnych pomysłów architektonicznych (jedna np. przypomina falę).

Niemal każda praca (poza jedną) przewidywała także parking podziemny - to był obowiązkowy element zagospodarowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza