Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwiodawcy chcą kamieniem uczcić patrona parku w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Park linearny położony w rejonie ulic: Hubalczyków, Edwarda Łady-Cybulskiego i Marty Aluchny-Emelianow w Słupsku od ponad roku nosi imię Janusza Grocholewskiego. Poza urzędową tablicą w parku nie ma nic dedykowanego patronowi. Wkrótce to się zmieni.

O posadowienie kamiennego obelisku z tablicą pamiątkową Janusza Grocholewskiego w imieniu honorowych dawców krwi wystąpiły ze wspólnym pismem do prezydenta Słupska: Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Tadeusza Czaplińskiego, przy Komedzie Miejskiej Policji w Słupsku i Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Oddziału Rejonowego PCK im. Mieczysława Jankowskiego w Słupsku.

Szybko więc przygotowano stosowną uchwałę, w której uzasadnieniu czytamy: "Posadowienie kamiennego obelisku upamiętniającego postać Janusza Grocholewskiego i jego zasługi w rozwoju krwiodawstwa na terenie Pomorza, wzmocni w społeczności Miasta Słupska altruistyczne postawy propagowane przez PCK i będzie wyrazem szacunku dla Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie oddając swoją krew ratują ludzkie zdrowie i życie."

Obelisk jest ufundowany przez Zakłady Górnicze MINERAL POLSKA a transport z kopalni do Słupska zapewni bezpłatnie firma ADKONIS ze Słupska. Posadowienie kamienia i zagospodarowanie terenu oraz realizacja oraz montaż tablicy to zadanie Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Decyzję podejmą radni na najbliższej sesji.

Przypomnijmy, Park Wschodni, który powstał w ramach tzw. klinów zieleni, stać się w lutym 2021 roku parkiem Janusza Grocholewskiego, twórcy słupskiego krwiodawstwa. Z taką inicjatywą wyszło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku, którego Grocholewski był wieloletnim szefem. Wniosek został poparty przez kilkudziesięciu mieszkańców miasta.

Janusz Grocholewski był lekarzem transfuzjologiem. Szefem Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa został w 1972 roku. Wtedy WCK nadzorowało krwiodawstwo i krwiolecznictwo na terenie województw słupskiego i koszalińskiego. Na stanowisku pozostał również wtedy, kiedy w 1998 roku WCK przekształcono w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Centrum szefował przez 34 lata, do lutego 2006, by objąć funkcję zastępcy dyrektora do spraw medycznych. Zajmował się m.in. współpracą ze szpitalami w zakresie krwiolecznictwa.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wspomina Grocholewskiego jako zasłużonego działacza na rzecz samorządu lekarskiego, aktywny członka Polskiego Czerwonego Krzyża i wieloletni Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Słupsku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza