Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książkomat tuż tuż. Urządzenie już stoi w wyznaczonym miejscu i przechodzi przez fazę testową

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Książkomat tuż tuż. Urządzenie już stoi w wyznaczonym miejscu i przechodzi przez fazę testową.
Książkomat tuż tuż. Urządzenie już stoi w wyznaczonym miejscu i przechodzi przez fazę testową. Łukasz Capar
Zapowiadany miesiąc temu książkomat stanął już przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej przy ulicy Grodzkiej w Słupsku na tarasie tuż obok Miejsca Animacji Kultury. Póki co urządzenie jest jeszcze w fazie testów, a czytelnicy prawdopodobnie będą mogli zacząć korzystać z niego od połowy lub pod koniec września.

Książkomat, który stanął już na swoim miejscu, działa na podobnej zasadzie jak paczkomaty firmy InPost. Urządzenie będzie częściowo kompatybilne z systemem bibliotecznym.

- Na początku myśleliśmy, że nasze finanse pozwolą nam jedynie na zakup metalowej szafy ze skrytkami zamykanymi za pomocą elektronicznych zamków, gdzie czytelnik, aby odebrać zamówione książki, musiałby od nas pobrać czterocyfrowy kod i wpisać go. Kiedy jednak zaczęliśmy rozmawiać z producentem – firmą Techmark z Aleksandrowa Łódzkiego - dla której stworzenie tego książkomatu było wyzwaniem, ponieważ jest to prototyp urządzenia działającego w ten sposób - udało się nam wspólnie stworzyć książkomat, który współpracuje z naszym systemem bibliotecznym, a dostęp do szafek odbywa się pośrednictwem indywidualnych kodów kreskowych znajdującego się na kartach bibliotecznych naszych czytelników – mówi Renata Matejczuk, bibliotekarz systemowy MBP im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

Renata Matejczuk podkreśla, że projektując książkomat wspólnie z producentem, Biblioteka kierowała się tym, aby urządzenie było funkcjonalne, a korzystanie z niego było jak najbardziej intuicyjne dla czytelników. Jednocześnie zwrócono uwagę na bezpieczeństwo księgozbioru.

- Zależy nam na bezpieczeństwie książek. Nie chcemy, aby zaczęły ginąć. Dlatego też jedynie osoby z kartą biblioteczną, które wcześniej książki zamówią do książkomatu, będą mogły je odebrać. W ramach funduszy pozyskanych z PFRON-u zatrudniona zostanie lada dzień osoba, która będzie zajmować się obsługą systemu zamówień i uzupełnianiem skrzynek w wybrane przez czytelników pozycje – tłumaczy Renata Matejczuk.

To, ile dni zamówione książki będą oczekiwać na odbiór w szafce książkomatu nie zostało jeszcze ustalone. Wszystko zależy od tego, jakim zainteresowaniem urządzenie będzie się cieszyło wśród czytelników.

Książkomat pozwoli również na zwrot książek, ale nie w każdej sytuacji.

- Opcja zwrotu za pośrednictwem książkomatu będzie możliwa, ale nie na zasadzie tzw. wrzutni, gdzie każdy, kto będzie chciał wyłącznie oddać książki, będzie mógł tutaj przyjść i zwrócić pozycje. Są czytelnicy, którzy przetrzymują pozycje i później należy ich z tego rozliczyć finansowo. W związku z tym zwrot książek będzie możliwy jedynie wtedy, kiedy jednocześnie będą wypożyczane nowe pozycje – tłumaczy bibliotekarz systemowy.

Regulamin i zasady korzystania z książkomatu zostaną jeszcze ustalone. Samo urządzenie do użytku czytelników oddane zostanie prawdopodobnie już we wrześniu.

- Postaramy się, aby nad książkomatem, na ścianie budynku Miejsca Animacji Kultury, pojawił się turkusowy neon informujący o tym, że urządzenie już jest i czeka na czytelników – dodaje z uśmiechem Renata Matejczuk.

Tak więc miłośnicy literatury muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość i poczekać, aż turkusowa poświata oświetli oddany w ich ręce książkomat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza