Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzki mózg nie ma przed Julią tajemnic. Jest w II klasie liceum, a indeks na medycynę już ma

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Przed nami przyszła doktor neurolog lub neurochirurg - Julia Nakoneczna, uczennica II klasy I LO w Słupsku. Wojciech Wróblewski, wychowawca Julii jest dumny z jej sukcesów. Podkreśla, że Julia jest inspiracją dla pozostałych uczniów, aby brać udział w olimpiadach.
Przed nami przyszła doktor neurolog lub neurochirurg - Julia Nakoneczna, uczennica II klasy I LO w Słupsku. Wojciech Wróblewski, wychowawca Julii jest dumny z jej sukcesów. Podkreśla, że Julia jest inspiracją dla pozostałych uczniów, aby brać udział w olimpiadach. Fot. Mariusz Surowiec
Julia Nakoneczna jest uczennicą II klasy liceum, a już ma w kieszeni indeksy na kilka uczelni medycznych w kraju. Powiedzieć, że jest zdolna, to mało. Julia to umysł genialny! To taki serialowy dr House w spódnicy, ale milsza i ładniejsza.

Jedni czytają kryminały, inni oglądają filmy na tok-toku, a Julia w wolnym czasie śledzi nowinki na anglojęzycznych stronach w artykułach popularno-naukowych dotyczących najnowszych odkryć z dziedziny neurobiologii i neurochirurgii.

Julia Nakoneczna, uczennica II klasy o profilu biologiczno-chemicznym w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku zajęła I miejsce w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu w Szczecinie. Została też laureatką w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee 2022 w Warszawie, gdzie przed międzynarodową komisją składającą się z wybitnych profesorów, musiała zdiagnozować pacjenta na podstawie medycznej karty naszpikowanej specjalistycznym słownictwem.

- Moim pacjentem był mężczyzna z akromegalią. To zaburzenie u dorosłego człowieka, które polega na tym, że kiedy już przestaje rosnąć, pojawia się problem z wydzielaniem hormonu wzrostu, może to być spowodowane guzem przysadki mózgowej. Hormon jest wydzielany nadmiernie i wtedy występuje nienaturalny wzrost poszczególnych części ciała- palce przyjmują kształt kiełbasek, powiększa się żuchwa, stopy są obłe - tajniki tej choroby są Julii doskonale znane, dlatego zadanie nie sprawiło jej żadnych trudności.

Julia pochłania wiedzę z dziedziny neuroanatomii i neurofizjologii. - Fascynują mnie zachowania człowieka, ponieważ wszystkie są efektem pracy naszego mózgu. Pytania dotyczyły m.in. tego, co się dzieje z człowiekiem podczas snu, ale też tego jak stres wpływa na zachowania człowieka i co się z nim wtedy dzieje.

Przyszłość Julii wydaje się przesądzona.

- Wiążę ją z medycyną, co do specjalizacji, to na pewno coś z neurobiologią lub neurochirurgią, ale są to bardzo odległe plany, przede mną jeszcze 2 lata do matury, 6 lat studiów medycznych i dopiero wtedy minimum 2 lata specjalizacji - mówi Julka. Plany jednak są bardzo realne, bo indeks na medycynę już ma. Nagrodą w konkursach był m.in. indeks na Gdański Uniwersytet Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz na neurobiologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza