Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki i tajemnicze ściany pod kościołem Mariackim

Kamil Nagórek
Po przebadaniu wykopów przez archeologów, robotnicy przystąpili do zabezpieczania fundamentów świątyni przed podmywaniem przez wody opadowe.
Po przebadaniu wykopów przez archeologów, robotnicy przystąpili do zabezpieczania fundamentów świątyni przed podmywaniem przez wody opadowe. Kamil Nagórek
Kilka reklamówek z ludzkimi kośćmi, fragmenty cegieł oraz pozostałości tajemniczych ścian, głęboko tkwiących w ziemi, udało się dotychczas wykopać archeologom spod kościoła.

Słupska Delegatura Biura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Zabytków zleciło badania archeologiczne przy kościele, bo podczas prac przy zabezpieczaniu fundamentów w wykopach natrafiono na relikty średniowie­cznej architektury, zdaniem historyków mogące pomóc wyjaśnić okoliczności powstania tej największej niegdyś słupskiej świątyni.

Poprowadził je archeolog Aleksander Kwapiński z Gdań­ska, który właśnie zakończył pierwszy etap prac. Wczoraj nie potrafił nam jeszcze powiedzieć, na jaki konkretnie okres datuje znaleziska.

- To, co niektórzy określali jako sklepienie krypty, w rzeczywistości jest łękiem w fundamencie. To typowe rozwiązanie konstrukcyjne, stosowane od średniowiecza do współczesności. A w wykopach nie było żadnych zabytków. Tylko fragmenty cegieł, od gotyckich po nowożytne, wytworzone seryjnie, najpewniej w połowie XIX wieku oraz trochę wcześniej już przemieszanych ludzkich kości. Kości zabrał ksiądz proboszcz, aby pochować je z szacunkiem jako doczesne szczątki zmarłych ludzi - powiedział nam we czwartek Kwapiński.

Wyjaśnił, że teraz analizuje odkopany materiał i ponownie pojawi się w Słu­psku pod koniec miesiąca.

Ustalenia Kwapińskiego będą miały ważne znaczenie dla historyków zajmujących się historią Słupska. Z miejscem, na którym stoi obecnie kościół Mariacki, kojarzone są średniowieczne przekazy o tajemniczym kościele św. Maurycego. Jego istnienie w Słupsku datowane jest na XIII i na początek XIV wieku.

- Istnieje przypuszczenie, że ten kościół został następnie rozbudowany i w okresie panowania krzyżackiego w Słupsku w latach 1329-1341 przekształcony w kościół Najświętszej Marii Panny, patronki Krzyżaków. On pojawia się w źródłach dopiero po panowaniu krzyżackim, już jako w pełni działająca świątynia - mówił nam w momencie rozpoczęcia ba­dań doktor Bronisław No­wak, historyk z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Ludzkie szczątki, których wybrano z wykopów tyle, że mogły wypełnić aż kilka standardowych plastikowych toreb, to z kolei pozostałości mieszkańców miasta, których od średniowiecza aż po koniec XVIII wieku pochowano na okalającym kościół cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza