Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcieli boiska, a urząd konsultuje budowę placu zabaw. Problemy z inwestycją na Osiedlu Zachód w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Problemowy teren dotyczy miejsca przy ul. Riedla w Słupsku.
Problemowy teren dotyczy miejsca przy ul. Riedla w Słupsku. Łukasz Capar
Do końca najbliższego poniedziałku trwają konsultacje nowego pomysłu na budowę w tym roku przy ul. Riedla placu zabaw, miejsca grillowego i placu rekreacyjnego. Nie wszystkim się to podoba, bo ta inwestycja z budżetu obywatelskiego miała być... boiskiem.

Tak się bowiem składa, że mieszkańcy Słupska zagłosowali w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego na boisko, a urzędnikom z tego wyszedł plac zabaw. Po fakcie bowiem w ratuszu dopatrzono się, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ma zapisy, które budowę boiska uniemożliwiają.Umożliwiają zaś budowę placu zabaw.

Mieszkańcy osiedla byli mocno tym faktem zdziwieni, szczególnie osoby zaangażowane w popieranie projektu powstania boiska. W ramach budżetu obywatelskiego pomysł na boisko otrzymał, aż 1102 głosy. Wygrał w kategorii zadanie infrastrukturalne lokalne w pierwszym okręgu w Słupsku, czyli na osiedlu Niepodległości. Tu na boisko, które miało powstać jest 300 tys. zł.

Teraz na swoim forum na Facebooku mieszkańcy osiedla po gorącej dyskusji na temat propozycji ratusza ustalają, co ma powstać na Riedla. Osiedle jest rozwojowe i ci z mniejszymi dziećmi woleliby plac zabaw, inni boisko. Pomysł na plac zabaw nie wszystkim się podoba.Trwa jednak zbieranie podpisów oraz agitacja by mieszkańcy jak największą grupą poprali projekt w konsultacjach.

ZOBACZ TEŻ:

W czarnych barwach to widzą osoby zaangażowane w projekt,tak to przedstawiając na swojej grupie: "Cześć Sąsiedzi, niestety nie mam dobrych informacji. Wygląda na to, że części grillowej wraz z wiatą też nie będzie ponieważ do ratusza wpłynęły protesty od mieszkańców. Tyle prywatnego czasu poświęciliśmy żeby zrobić coś na naszym osiedlu ale szczerze mówiąc straciłam już serce do tego projektu. Co do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na działce pod boisko to dostałam odpowiedź, że rada się tym zajmie ale potrwa to ok 1,5 roku (mówimy tylko o zmianie planu). Także jeśli chcecie żeby cokolwiek powstało w tym roku to piszcie maile na adres konsultacji może Wasz głos czego potrzebuje nasze osiedle też będzie brany pod uwagę a nie tylko głosy sprzeciwu.

Mail do konsultacji: [email protected]
https://slupsk.konsultacjejst.pl/.../01786305-bb2c-4539..."

Dodajmy, że po drugiej stronie ulicy jest miejska działka i tam mogłaby być infrastruktura sportowa, po zmianie planu. To obiecali urzędnicy i słowa zaczynają dotrzymywać. Jest już projekt uchwały, który stanie na kwietniowej jeszcze sesji o zmianę MPZP na Osiedlu Zachód.

Tak to tłumaczy Monika Rapacewicz, rzeczniczka UM w Słupsku: - Na sesji stanie przystąpienie do zmiany MPZP Dzielnica Mieszkaniowa Zachód. Jeśli cała procedura będzie szła krok po kroku, bez żadnych przeszkód, zajmie ona ok. pół roku. Pamiętajmy, że nie tylko słupski samorząd wpływa na czas trwania takich działań. Ważna jest też rola Wojewody Pomorskiego, który po uchwaleniu gotowego już planu sprawdza zgodność procedury planistycznej z przepisami prawa. Dodatkowo przy każdej takiej zmianie oczekujemy na publikację planu w Dzienniku Urzędowym woj. Pomorskiego (publikacja planu następuje zazwyczaj do dwóch tygodni od otrzymania decyzji od Wojewody). Później, zgodnie z przepisami prawa, czekamy dwa tygodnie na uprawomocnienie uchwały. Biorąc pod uwagę wszystkie wymogi prawne zakładamy, że cała procedura może zmieścić się w 9 miesiącach od dnia przystąpienia. Co do harmonogramu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego nie jest on jeszcze znany, jednak możliwe, że czas składania zadań przypadnie na okres, w którym powyższa procedura już się zakończy, co umożliwi wnioskodawcom złożenie projektu wniosku zgodnie z oczekiwaniami.

Obecne zapisy MPZP „Dzielnica Mieszkaniowa Zachód” dopuszczają lokalizację obiektów małej architektury, takich jak urządzenia zabawowe, ławki, elementy siłowni zewnętrznej, bramki czy stojaki do koszykówki. Plan dopuszcza również tworzenie pojedynczych wolnostojących parterowych obiektów kubaturowych oraz utwardzenie gruntu pod warunkiem, że zostanie zastosowana nawierzchnia zapewniająca infiltrację wód opadowych.

Jak tłumaczą swój błąd urzędnicy ratusza, brak jednoznacznych zapisów planu miejscowego pozwolił, na etapie opiniowania wniosku uznać, że utwardzone miejsce służące rekreacji, także poprzez sport, jest zgodne z zapisami planu miejscowego.

Podczas przygotowywania koncepcji projektowej boiska sportowego i szczegółowej analizy zapisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pojawiła się wątpliwość dotycząca możliwości lokalizacji na przedmiotowym terenie powyższej inwestycji. Rozstrzygnięcia sądów w tym zakresie wskazują, że boiska sportowe nie mogą być zaliczone do obiektów małej architektury.

Tak więc w tym roku jest tylko możliwość wybudowania tam placu zabaw, miejsca grillowego oraz placu rekreacyjnego. Za rok lub dwa na działce opodal może powstać boisko. Najważniejsze jednak, by jak najwięcej mieszkańców wypowiedziało się w tej kwestii podczas trwających konsultacji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza