Mimo ograniczeń związanych z epidemią, szpital przyjmuje i leczy chorych

Anna Czerny-Marecka
W związku z epidemią koronawirusa wszystkie szpitale i poradnie przesunęły część planowych zabiegów oraz wizyt. To nie oznacza jednak, że odsyłają chorych. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w słupskim szpitalu.

- W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku w pełnym wymiarze pracuje pion onkologiczny, czyli oddziały hematologii, onkologii i chirurgii onkologicznej - informuje Marcin Prusak, rzecznik szpitala. - Można powiedzieć nawet, iż pracują jeszcze intensywniej niż dotychczas, bo przyjmują pacjentów z rejonu Kościerzyny, gdyż tamtejszy szpital nie przyjmuje pacjentów onkologicznych po tym, jak został przekształcony w szpital jednoimienny na czas epidemii. Ponadto z normalną intensywnością przyjmują pacjentów SOR oraz nocna i świąteczna opieka chorych znajdująca się w szpitalu, a także oddział chorób wewnętrznych, oddział radiologii, oddział nefrologii, stacja dializ, oddział położniczo-ginekologiczny, a także OIOM.

Na dowód rzecznik podaje kilka porównawczych danych statystycznych. I tak: odział chorób wewnętrznych w styczniu miał 198 pacjentów, w lutym 184, a w marcu (kiedy weszły ograniczenia) 170. Oddział położniczo-ginekologiczny w styczniu miał 307 pacjentek, w lutym 298, a w marcu 257. Niektóre oddziały szpitalne w czasie epidemii mają wręcz więcej pracy niż przed nią, np. oddział onkologii klinicznej, chemioterapii i badań klinicznych w styczniu miał 538 pacjentów, w lutym 465, a w marcu już 563.

Kilku pacjentów dziennie jest leczonych w przyszpitalnych ko...

Co z poradniami specjalistycznymi?

Jak informuje Marcin Prusak, w poradni onkologicznej prowadzone są programy lekowe dla pacjentów. Pracują także inne poradnie zajmujące się np. zdjęciem szwów u pacjentów po operacjach i zabiegach.

- W poradniach szpitalnych widać spadek liczby pacjentów, ale nadal przyjmują wielu chorych - mówi rzecznik. - Na przykład poradnia patologii ciąży w styczniu miała 124 pacjentki, w lutym 134, a w marcu 68. Poradnia okulistyczna w styczniu przyjęła 727 pacjentów, w lutym 671, a w marcu 534. Na 29 poradni wskazanych w danych statystycznych, pracują niemal wszystkie. Jedyną poradnią, która w marcu nie przyjęła żadnych pacjentów, była poradnia stomatologiczna. Pozostałe pracują intensywnie.Wszystkie poradnie specjalistyczne w styczniu przyjęły 14 878 osób, w lutym 14 857 osób, a w marcu 9 760 osób. Należy zwrócić uwagę, że poradnie udzielają głównie teleporad. Jedynie w uzasadnionych sytuacjach pacjenci przychodzą do poradni.
Rejestracja telefoniczna pacjentów czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.30. Numer kontaktowy: 59 84 60 700.

- Pracownice infolinii proszą pacjentów o umawianie się na wizyty po unormowaniu się sytuacji epidemicznej - dodaje rzecznik. - rejestratorki niektórych poradni, na przykład chorób płuc, same telefonują do pacjentów, ustalając, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, czy stan zdrowia pacjenta wymaga, aby przyszedł on teraz na badania, czy w terminie późniejszym, czy też może skorzystać z teleporady. Spodziewamy się, że obecne regulacje prawne wstrzymujące przyjmowanie pacjentów planowych w szpitalach zostaną zniesione przed końcem epidemii. W tej sprawie musimy jednak czekać na rozwój sytuacji epidemicznej oraz na decyzję Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik podał nam też dane z jednego dnia pracy poradni hematologicznej i poradni onkologicznej. W poradni hematologicznej na wizyty zapisanych było 22 pacjentów. Z tej grupy 15 przeniesiono na inny termin, 2 pacjentów otrzymało teleporady, a 1 pacjent przyszedł do poradni. W poradni onkologicznej zapisanych było 29 pacjentów: 16 wizyt przeniesiono na inny termin, udzielono 7 teleporad, a 6 pacjentów dotarło do poradni.

Szpital w Ustce gromadzi sprzęt do intensywnej terapii [ZDJĘCIA]

Co z oddziałem w Ustce

W związku z epidemią, oddział dermatologiczny w Ustce został na początku epidemii przekształcony w oddział obserwacyjno-izolacyjny. Od tego czasu stoi pusty.

- Będzie uruchomiony, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz odpowiednią decyzję podejmie wojewoda pomorski - informuje Marcin Prusak. - Na razie nie ma takiej konieczności, gdyż w szpitalach zakaźnych województwa pomorskiego łącznie wykorzystanych jest tylko kilkanaście procent łóżek.

Jak wylicza rzecznik, w oddziale w Ustce utworzone zostały 2 stanowiska do intensywnej terapii z respiratorami na byłym bloku operacyjnym. 4 respiratory zostały zainstalowane przy łóżkach pacjentów. Dodatkowo w oddziale znajdują się dwa analizatory parametrów krytycznych. Kolejny sprzęt jest przygotowany do transportu i może zostać zawieziony w każdej chwili po wydaniu decyzji o uruchomieniu oddziału.

Wyznaczony został także personel, który będzie pracował w oddziale w Ustce. Przygotowano dla niego odpowiednią ilość środków ochrony osobistej. W oddziale stworzono śluzę, a jej teren został podzielony na część brudną i czystą. Łącznie w oddziale znajdują się 43 łóżka.

Gotowe jest także Laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku: ma potrzebny sprzęt do przeprowadzania badań, ale nadal czeka na testy.

ZOBACZ TAKŻE: Słupski szpital zawiesza działalność poradni specjalistycznych i przyjęcia planowe. SOR pozostaje czynny

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To nie hejt a sama prawda

Napewno Sor nie przyjmuje normalnie... Czeka się po kilka godzin mimo, iż mało jest pacjentów...a jak się pacjent doczeka to niewiele pomagają. Proszę autora o napisanie artykułu o tym jak traktują tam ludzi. Wystarczy poczytać opinie na Google, wizyty osobistej nikomu tam nie polecam. Miejscowi unikają tego szpitala, bo to umieralnia. Ci lekarze są wypaleni zawodowo, traktują ludzi jak śmieci...

G
Gość

"...Na bibliotecznej półce znalazłem zakurzoną, wydaną w1980 roku, książkę: „Wirusologia lekarska – podręcznik dla studentów medycyny” pod red. Leona Jabłońskiego. Profesor Jabłoński był jednym z najwybitniejszych epidemiologów i wirusologów. Działał w czasach, kiedy medycyna w naszym kraju nie uległa jeszcze komercjalizacji. Otwieram książkę na stronie 170 i czytam „Coronavirus”. „Wyodrębniono u chorych na małe schorzenia układu oddechowego – nieżyty górnych dróg oddechowych i zapalenia oskrzeli”. A na stronie 172: „Wirusy występują u dorosłych, od dzieci nie wyosabnia się ich … Prawdopodobnie przenoszą się drogą kropelkowo-powietrzną… Profilaktyka… Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych.

Mówi się o koronawirusie (SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19), że to nowy wirus. Tymczasem grupa Coronavirus była odkryta ponad pięćdziesiąt lat temu, a dokładnie w 1965 roku. Więcej, już prof. Leon Jabłoński wiedział, że w porównaniu z innymi wirusami, koronawirus jest dosyć łagodny. Faktycznie nie zagraża dzieciom i młodzieży. Występuje „u dorosłych, a u dzieci nie wyosabnia się ich”. Ofiarami śmiertelnymi są głownie osoby słabe i starsze, i to najczęściej po siedemdziesiątce, po przebytych chorobach lub z innymi komplikacjami zdrowotnymi. Dlaczego więc w mediach nie ma na ten temat rzetelnych informacji? Dlaczego na ogół podawane są jedynie liczby zachorowań i liczby ofiar, a nie podaje się w jakim były wieku i czy cierpiały na inne choroby? A ponadto, w jaki sposób je leczono?

Według danych opublikowanych dn. 19 kwietnia br. w The San Diego Union Tribune, ponad 30% osób, które zmarły w Los Angeles na COVID-19, było pensjonariuszami domów seniora, a w Long Beach seniorzy z domów opieki stanowili 70%. Większość ofiar śmiertelnych w USA to osoby starsze ze wcześniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi. To jest grupa zagrożona. Z kolei, według najnowszych danych z Hiszpanii, średni wiek osób zmarłych w to 82 lata i aż 95% z nich cierpiało jednocześnie na inne schorzenia. Dlaczego zatem szerzy się psychozę strachu z powodu koronawirusa u wszystkich, dzięki czemu wiele osób, nawet młodych, wierzy, że koronawirus jest dla nich bardzo groźny i zagraża wręcz istnieniu ludzkiemu na Ziemi? Dlaczego zaleca się nam zostawanie w mieszkaniach i uciążliwe noszenie masek, zamyka się szkoły i inne instytucje, blokuje się granice, doprowadza się do paraliżu całe życie społeczne i gospodarcze, podczas gdy w podręczniku Jabłońskiego czytamy: „Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych”. A więc koronawirus, choć bardziej zaraźliwy i powodujący większą śmiertelność wśród osób starszych, nie jest znacznie groźniejszy niż zwykła grypa i jest mniej groźny od wielu innych chorób i zjawisk społecznych. W takim przypadku izolować należy jedynie osoby chore i nie ma potrzeby stosowania radykalnych środków nadzwyczajnych, obejmujących całe społeczeństwo..."

Autor jest filozofem i myślicielem politycznym, doktorem Uniwersytetu Oksfordzkiego, profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego,

https://www.dorzeczy.pl/kraj/137860/uczona-niewiedza-koronawirusa

G
Gość

Wypowiedź jednego z dyrektorów ZOZ w Polsce... od 5:50 minuty

"...Trzeba włączyć myślenie ludzi żeby przestali oglądać pewne programy w telewizji, które służą tylko i wyłącznie zastraszaniu ludzi. Powodowaniu u nich lęku, niepotrzebnych negatywnych emeocji, zaburzają właśnie to logiczne myślenie... Nie zmarła ani jedna osoba z powodu koronawirusa podczas gdy z powodu grypy sezonowej, stwierdzono u trzech osób grypę sezonową i te trzy osoby nie żyją... Też chciałbym wspomnieć o tym śledzeniu mediów, o fake newsach z Włoch, z Hiszpanii. My zajmijmy się sobą..."

https://www.youtube.com/watch?v=dxxTTmB6vEg

G
Gość

Prosty człek zrozumie, że priorytet jaki dostała korona odbije się czkawką na innych chorych...

Dodaj ogłoszenie