Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park wiatrakowy zamiast wiceburmistrza

Konrad Remelski
Radni głosują zgodnie. Na razie jedynie podatek od psów ich poróżnił
Radni głosują zgodnie. Na razie jedynie podatek od psów ich poróżnił Fot. Konrad Remelski
BIAŁY BÓR. Sobotnia sesja Rady Miejskiej zapowiadała się sensacyjnie. Miało się odbyć głosowanie nad kandydaturą niedawnego wicewojewody zachodniopomorskiego Władysława Husejki na funkcję wiceburmistrza. W ostatniej chwili burmistrz Jacek Chrzanowski poprosił o wycofanie tego punktu z obrad rady i w jego miejsce wprowadzenie informacji dotyczącej parku wiatrakowego

Skład zarządu miasta

Radni głosują zgodnie. Na razie jedynie podatek od psów ich poróżnił

(fot. Fot. Konrad Remelski )

Skład zarządu miasta

- Jacek Chrzanowski - przewodniczący
- Edward Andrasz, Jan Paduch i Andrzej Lewandowski - członkowie
- Nie obsadzono jeszcze stanowiska wiceburmistrza
- Po rezygnacji Romualda Cytowicza z funkcji przewodniczącego komisji rozwoju gospodarczego i finansów publicznych jej szefową została radna Jolanta Maczyszyn

Władysław Husejko był jedynym kandydatem na wiceburmistrza. Jeszcze w piątek wieczorem radni na specjalnym spotkaniu pozytywnie zaopiniowali kandydaturę Husejki. Sobotnie głosowanie miało być tylko formalnością. - Pan Husejko zadzwonił rano do mnie i poinformował, że rezygnuje z kandydowania - powiedział burmistrz Chrzanowski.
Wybory i tak się odbyły, ale tylko na członka zarządu. Został nim radny Edward Andrasz, inicjator niedawnego referendum o odwołanie poprzedniej rady.
Wiatraki przy drodze Szczecinek - Biały Bór
Radni wysłuchali informacji Wolfganga Witta, szefa firmy Windrad z Barwic, która zajmuje się źródłami energii alternatywnej. Winrad chce postawić na terenie gminy Biały Bór park wiatrakowy. Siłownie byłyby usytuowane przy drodze łączącej Szczecinek z Białym Borem - w okolicach Drzonowa i Białej.
- Co to da gminie? Na pewno skorzystają na tym rolnicy, na których terenach wiatraki byłyby posadowione, a także gmina, bo dałoby to możliwości wykorzystania naszych surowców, na przykład na budowę dróg dojazdowych. Mielibyśmy dość znaczne dochody z podatków. Od przyszłego roku około 100 tysięcy od jednej siłowni. Ilość wiatraków pozwoliłaby na podwojenie budżetu gminy - wyliczał burmistrz.
Do wyrażenia zgody na budowę wiatraków zachęcał też radnych wicestarosta szczecinecki Włodzimierz Fil: - Na terenie naszego powiatu trzy gminy - Barwice, gmina wiejska Szczecinek i Biały Bór są zainteresowane wiatrakami. Jeżeli ten pomysł wyjdzie, ta lokalizacja przyczyni się do rozwoju gminy i regionu.
Radny Romuald Cytowicz: - Już dwa lata temu prowadziliśmy rozmowy na ten temat. Wtedy samorząd nie podjął naszej inicjatywy. Wydaje mi się, że jest to nasze pięć minut i wszyscy powinni być za.
Burmistrz Chrzanowski: - W naszej gminie miałoby stanąć 85 wiatraków. Byłby to największy poza Florydą park wiatrakowy na świecie.
Zdaniem specjalistów niemieckich, gmina Bały Bór dysponuje bardzo dobrymi terenami i dobrą wietrznością, gdzie prędkość wiatru musi być wyższa niż 4 metry na sekundę. Moc jednej siłowni sięgałaby 1,5 megawata, a przy porywistych wiatrach - nawet dwóch megawatów. Wolfgang Witt: - Chcemy waszej gminie coś dać i coś wziąć. Takie jest motto naszego działania.
Ostatecznie radni przyjęli deklarację woli współdziałania z firmą niemiecką przy opracowaniu i realizacji projektu budowy parku wiatrakowego. Niemcy zadeklarowali, że w ciągu najbliższych tygodni przedstawią symulację swej inwestycji w gminie.
Za psa nie będą płacić
Rada wprowadziła też zmiany w budżecie gminy na 2001 rok, zmieniła również wysokości podatku od nieruchomości na 2002 roku i stawki opłaty targowej. Emocje wywołała sprawa pobierania podatku dochodowego od posiadania psów. Część radnych była przeciwna. Radny Tadeusz Markiewicz przyznał, że psy na wsi pełnią zupełnie inną rolę niż w mieście. - Proponuję więc zwolnić od podatku psy ze wsi i niech opłaty nie ściągają sołtysi, a inkasent.
Radny Edward Andrasz: - Gmina z czegoś musi żyć. Jeżeli psów jest kilkaset, a opłata wynosi 20 złotych, to jest to jakaś kwota.
Ostatecznie za wprowadzeniem 20-złotowego podatku było 8 radnych i ośmiu przeciw. Zadecydował głos przewodniczącej rady Barbary Purol, która była za likwidacją tego podatku. Tak więc od nowego roku właściciele psów za swe czworonogi nie będą płacić ani złotówki.
Radni przyjęli też plany pracy poszczególnych komisji samorządu, a także ustalili wynagrodzenie burmistrza. J. Chrzanowski będzie zarabiał 5 tysięcy 500 złotych brutto, czyli najmniej ze wszystkich wójtów i burmistrzów powiatu szczecineckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza